Gümüşhane’de camisi olmayan minareler görenleri şaşırtıyor

Gümüşhane’de camisi sıfır minareler görenleri şaşırtıyor

Gümüşhane’nin gariban minareleri

Tarihi Süleymaniye mahallesindeki camisi sıfır minareler görenleri şaşırtıyor

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’nin eski yerleşim yeri olan Süleymaniye mahallesinde şehrin taşındığı 1925 yıllarında bakir şehre mensur edilecek yapıların taş ihtiyacının giderilmesi üzere camilerin yıkılması sonucunda tek başlarına ayakta artan minareler görenleri şaşırtıyor.

Gümüşhane’nin bozuk yerleşim yeri olan ve yüzyıllar süresince Türk, Ermeni ve Rum’ların benzeri arada yaşaması zımnında ‘Hoşgörü merkezi’ namına nitelendirilen tarihi Süleymaniye mahallesinde kâin camisiz minareler görenleri şaşırtıyor. Şehrin sakat yerleşim yeri olan ve 1925’li yıllarda şehrin Harşit vadisine göç kararı alınmasıyla kurulacak kullanılmamış şehirde taş ihtiyacının karşılanması için taş yapılar ve camilerin yıkılmasıyla bir tane başına ayakta artan minareler sabık zamana rağmen ayakta duruyor. Esbak yıllarda restore edilen ve tarihi Süleymaniye mahallesinin yeryüzü ilişki gelgelli yapılarından olan minarelerle ilgili konuşan müverrih-yazar Serhat Doğan, taş ihtiyacının giderilmesi amacıyla yalnız camilerin değil bölgedeki kiliselerin ve özge taş yapıların bile yıkıldığını söyledi.

“Ziyaretçiler ‘Camisi nerede?’ diyerek soruyor”

Süleymaniye mahallesinde 3 sayı caminin olduğunu ve minarelerin bu camilerden kaldığını dile getiren Müverrih-yazar Serhat Doğan, “Süleymaniye mahallesinde 3 pare yıkkın cami var bu camilerin minareleri ayakta kalmış. Tabi bu kapsam insanların ilgisini çekiyor. Gerçekte 1925’e kadar uzanan tıpkı geçmişi var bu minarelerin. Bire Bir tanesi dere içerisinde mevcut Öz Cami, ötekisi Çarşı Cami, aynı ötekisi birlikte Cami-i Sagir diye niteleyerek adlandırılan cami. Bu minarelerin tıpkısı çoğu bundan 10 yıl öncesine büyüklüğünde yıkılmak üzereydi ama restore edildi ve bibi ayakta tutuluyor. 1925 yılında şehrin Süleymaniye mahallesinden Harşit Vadisine taşınması gündeme geliyor. O dönemin şartları 1. Dünya Savaşı şartları. Savaştan yıpranmamış çıkılmış Milli Mücadele mevdu halkın elinde haddinden fazla aşkın üs yok. Bu şehrin taşınması sırasında materyal ihtiyacı var. Eskimemiş binaların yapımında kullanılacak bu malzemeyi dahi buradaki taş binalardan çıkarmak istediler. Bu yapılırken sadece bölgedeki camiler yıkılmadı benzeri zamanda kilise ve hapishane kompleksi olarak kullanılan taş binaların az daha tüm taşındı ve yıpranmamış şehrin inşasında kullanıldı. Minareler taş işçiliğinde beyzi ahcar kullanılmadığı üzere yıkılmaya lüzum yepyeni. Bu büyüklüğünde birbirine mümasil ve yoğun olmasının sebebi site nüfusu ile da alakadar. Buraya mevrut ziyaretçilerimiz enteresan olarak ‘Camisi nerede?’ diye niteleyerek soruyorlar. Çünkü sadece minareyi görüp camiyi göremeyince enteresan geliyor. Verdiğimiz karşılık site taşınırken camiler yıkıldı şeklinde oluyor. Onlar da soruyor ‘Minareyi sebep yıkmadılar?’ diye. Ihtimal tıpkısı ilişkinlik duygusu geliştirmek maksadıyla bir parçasını burada bırakmış olabilirler. O dönemden şu anda hayatta mütezayit kimesne olmadığı üzere bunu neden böyle yaptılar diye niteleyerek soramıyoruz ancak yorumlayabiliyoruz. Burayla eskimemiş kent arasında bire bir demet kurabilmek, tekrar gidip gelebilmek için minareleri bırakmış olabilirler yada bakma amacıyla bırakmış olabilirler” diye niteleyerek konuştu.

Share: