Gümüşhaneli dünya şampiyonu çocuklara imge doğmak için memleketine döndü

– Gümüşhaneli acun şampiyonu çocuklara düş girmek üzere memleketine döndü

GÜMÜŞHANE – Gümüşhaneli milli gövde ihya sporcusu, dünya şampiyonu Alper Çipo, çocuklara imge tevessül etmek üzere Muğla’nın Marmaris ilçesindeki spor salonunu kapatarak doğduğu Gümüşhane’nin Kelkit ilçesine döndü.

Marmaris’teki işyerini 2020 yılında kapatarak baba ocağı Gümüşhane’nin Kelkit ilçesine dönen dünya şampiyonu vücut ihya sporcusu Alper Demir, doğduğu Kelkit ilçesindeki çocuklara rüya oluyor. İlçeye mecbur Bulak köyü tevellütlü Çıpa, 2012 yılında Türkiye şampiyonu adına başladığı üst geliştirme sporunda Kıbrıs’ta düzenlenen WABBA Univers Acun Şampiyonası’nda birisi şampiyonlar şampiyonu kalkışmak için 6 yürek kaldırarak kariyerinin zirvesine ulaştı. Elde ettiği başarılarla Türkiye’yi uluslararası arenada gururlandıran cisim geliştirme sporcusu, ilçesindeki gençleri salonuna nida ederek şiddetli alışkanlıklardan ırak durmalarını sağlarken benzeri zamanda geleceğin sporcularını de yetiştiriyor.

“Nevmit çocuklara bu ilçeden bile şampiyonların çıkabileceğini izhar etmek istedim”

Cisim geliştirme sporuyla önce olarak darülfünun yıllarında tanıştığını belirten Alper Çipo, “Bu sporla evvel yerine mektepli kendisine gittiğim Muğla Üniversitesi’nde elime geçirdiğim aynı spor dergisini inceleyerek iptila sardım. Orada benzeri spor salonu gördüm, vasıta oldum. İlk kayıt olduğumda param üstelik yetmiyordu. Oradaki proses beni bahtiyar ediyordu, okula odaklanma anlamında. Aynı zamanda üstelik kendimi keşfetme anlamında de sonsuz beni içine calip tıpkı spor oldu. Cisim geliştirme diye niteleyerek bire bir branşın ve federasyonun olduğunu sonraları öğrendim. Podyuma geçmiş çıkışım 2014 yılında oldu. Orada çok etkilendim, insanların emeğinin oraya yansıtılması ve izleyenlerin sana ayrımlı bakması beni çok etkilemişti. Elan bilahare kendimi daha birlikte geliştirdim ve birçok yarış deneyimim oldu. Daha bilahare pandemi döneminde Kelkit ilçesine dönme fırsatım oldu. Buradaki gençlerde fütur gördüm, kahvehanelerde, kafelerde boş uğraşlar peşinde zehirlendiklerini gördüm ve bu beni haddinden fazla üzdü. Bunun konusunda Marmaris’teki işletmemi kapatarak Kelkit’e döndüm. Ağız Ağıza manevi amaçlarla. Burada beni yeryüzü çok etkileyen salonumun tadilatını yaparken fotoğraflımı koymuştum buraya, 7-8 yaşlarındaki iki çocuğun konuşmalarına tanık oldum, o beni çokça aşkın etkiledi. Çocuklardan biri bu herif dünya şampiyonuymuş diye niteleyerek beni gösterirken başka çocuğun, ‘Ne işi var dünya şampiyonunun Kelkit’te’ demesi benzeri çocuğun umutla beni göstermesi, gayrı çocuğun bile çaresiz ayrımsız şekilde yola yürümesi aslında benim buraya gelmemdeki temel hikayenin bildirme balaban sebebiydi. Ego o nevmit çocuğa bu şehirden böke çıktığını ve şampiyonlar bile çıkacağını göstermem üzere tekrardan yarışma kararı aldım” dedi.

“7 yaşındaki çocukların umudu girmek çok balaban tıpkı alım”

Yarışmalara giderken Kelkit ilçesinde faal çocukların kendisine umutla baktığını anlatan Çipo, “2022’nin Karı ayında yarışma kararı aldım. Bu süreçte maddesel ve manevi sıkıntılarımız vardı. Salon açtık, bunun sorunları vardı. Haziran ayında dünya şampiyonasını Kıbrıs’ta düzenleyeceklerdi. Ben katılma kararı aldım. Dinsiz benzeri diyet ve fiziksel egzersiz sürecinde siktirici sağlam ayrımsız süreçle federasyonun düzenlediği acun şampiyonasında 4 ayrı siklette dünya şampiyonluğu aldım ve WABBA Pro Anaç sahibi oldum. Bu dünyada ve Türkiye’da sınırlanmış sporcuların aldığı benzeri ünvan. O şampiyonluğun arkası sıra yeniden yarışma planı çizdim ve 9-10 Ekim’birlikte düzenlenen İFBB’nin dünyanın en ferah sporcularının yarıştığı heybetli bire bir sahneye çıktım. Daha sonraları 15-16 Ilk Teşrin arasında da Makedonya’de öz branşımda Avrupa şampiyonu oldum. Beden Ihya Federasyonu’nda milli sporcuyum. Şu anki koçum Dr. Hasan Sap. Bu camiada çok zer tıpkısı koca. Onun hedefi ve gösterdiği ilkelerle katıldığımız yarışmalarda ülkemizi külah ediyoruz. Ego 11 yıldır bu sporun içerisindeyim, 2022 yılındaki yarışmalara hazırlığım 12 kamer sürdü. 12 ay boyunca Kelkit kabil tıpkısı yerde tereyağlı lavaş yememek dünyanın arz nazik, bildirme kip süreciydi. Günde çift egzersiz yapıyordum ve bu 12 ay süresince bitmeme etti. Bu sürecin bana verdiği sürmenaj çokça aşkın oldu. Ben buradan giderken o gençlerin bana olan bakışındaki pırıltıyı hissettiğim için bu şampiyonlukları kazandım. Buradaki o 7 yaşındaki çocukların umudu almak haddinden fazla iri bir çekicilik” diye konuştu.

Share: