Gurbetçiler akış akın yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönüyor

Türkiye’da sevdikleriyle gelişigüzel yıllık izinlerini geçiren gurbetçiler, yaşadıkları Avrupa ülkelerine aktarılma yolculuğunda gümrük kapılarında anahtar yoğunluğu oluşturuyor.

Memleketlerinde yaz tatillerini ve almanak izinlerini nâkil gurbetçiler, tatillerinin sona ermesi alay malay yaşadıkları Avrupa ülkelerine bölüm yapmaya devam ediyor. Yaşadıkları ülkelere göstermek üzere yola çıkan gurbetçiler, Bulgaristan’a açılan Kapıkule Temel Kapısı’nda detaylı açacak kuyrukları oluşturdu. Sevdiklerini geride bırakan gurbetçi vatandaşlar ahit amacında Türkiye’den dokunaklı ayrılıyor. Gurbetçiler, Türkiye’dahi gezdikleri yerlerde türlü lokal lezzetleri da bagajlarında götürüyor.

“Üzülüyoruz”

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde iznini nâkil gurbetçi vatandaşlardan Alperen Gül, Fransa’nın Metz kentine gezmek üzere Kapıkule Gümrük Sahası’nda sıranın kendisine gelmesini beklediğini rapor ederek, “Sevdiklerimizle buluşup sıla-ı merhamet yaptık. Ülkemizi metrukiyet ediyoruz ama yapacak benzeri molekül yok, burada bizi vatanımızı iki arada bir derede gurbetçinin verimsiz öylelikle geçip gidiyor. Seçkin gittiğimiz yöreden o yörenin meşhur lezzetlerinden almaya çalıştık. Üzülüyoruz çünkü anamız babamız burada, onun amacıyla herif banal vatana gelip gittiğinde çok şişman gam yaşıyor” dedi.

“Gümrüklerde bekliyoruz”

Ankara’da sevdikleriyle hasret gideren gurbetçi vatandaş Erol Jandarma, Almanya Stuttgart’a gideceğini belirterek, “Toprak ve insanlarımızın özlemini çektim. Ben da memleketime gidip, toprağıma basamak basıp insanlarımızla hasret giderdim. Ama yolculuğumuz birçok ağırbaşlılık ve sıkıntı ile geçiyor. 3 bin 500 kilometre yol yapıyoruz. Alay ve mutluluk ile geldiğimiz ülkemizde dönüşümüz çokça şişman boğuk oluyor. Geldiğimiz ahit ve dolaşma amacında daima gümrüklerde bekliyoruz. Gümrüklerde sıcağın altında saatlerce torunlar gelişigüzel bekletiliyoruz. Biz bu durumun sona ermesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Sıla-ı rahim yaptık”

Almanya’ya gideceğini söyleyen Ahmet Dil Cambazı birlikte Türkiye’üstelik sevdikleriyle beraber sıla-ı merhamet yaptıklarını ve gitmek amacıyla gittikleri kentlerde tarihi ve yerel lezzetleri de yanlarında götürdüklerini belirtti. – EDİRNE

Share: