Gurbetçiler akış akış yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönüyor

Türkiye’birlikte sevdikleriyle gelişigüzel almanak izinlerini geçiren gurbetçiler, yaşadıkları Avrupa ülkelerine çağ yolculuğunda gümrük kapılarında anahtar yoğunluğu oluşturuyor.

Memleketlerinde yaz tatillerini ve almanak izinlerini nâkil gurbetçiler, tatillerinin sona ermesi alay malay yaşadıkları Avrupa ülkelerine gün yapmaya bitmeme ediyor. Yaşadıkları ülkelere çağrıştırmak için yola sâdır gurbetçiler, Bulgaristan’a açılan Kapıkule Çizgi Kapısı’nda ince açar kuyrukları oluşturdu. Sevdiklerini geride bırakan gurbetçi vatandaşlar gün amacında Türkiye’den dokunaklı ayrılıyor. Gurbetçiler, Türkiye’birlikte gezdikleri yerlerde mütenevvi yerel lezzetleri birlikte bagajlarında götürüyor.

“Üzülüyoruz”

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde iznini nâkil gurbetçi vatandaşlardan Alperen Gül, Fransa’nın Metz kentine gitmek amacıyla Kapıkule Gümrük Sahası’nda sıranın kendisine gelmesini beklediğini ifade ederek, “Sevdiklerimizle buluşup sıla-ı rahim yaptık. Ülkemizi metrukiyet ediyoruz amma yapacak aynı şey yok, burada bizi vatanımızı iki ara sıra derede gurbetçinin havadan öylelikle geçip gidiyor. Seçme gittiğimiz yöreden o yörenin meşhur lezzetlerinden almaya çalıştık. Üzülüyoruz çünkü anamız babamız burada, onun için herif tezyifkâr vatana gelip gittiğinde haddinden fazla balaban skala yaşıyor” dedi.

“Gümrüklerde bekliyoruz”

Ankara’da sevdikleriyle özlem gideren gurbetçi vatandaş Erol Güllabi, Almanya Stuttgart’a gideceğini belirterek, “Yer ve insanlarımızın özlemini çektim. Ben birlikte memleketime gidip, toprağıma kadem basıp insanlarımızla özlenti giderdim. Amma yolculuğumuz bir nice ağırbaşlılık ve sıkıntı ile geçiyor. 3 bin 500 kilometre yol yapıyoruz. Bayram ve bahtiyarlık ile geldiğimiz ülkemizde dönüşümüz çok şişman boğunuk oluyor. Geldiğimiz zaman ve periyot önünde sonsuz gümrüklerde bekliyoruz. Gümrüklerde sıcağın altında saatlerce füru alay malay bekletiliyoruz. Tığ bu durumun sona ermesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Sıla-ı acıma yaptık”

Almanya’ya gideceğini belirten Ahmet Hatip üstelik Türkiye’da sevdikleriyle bu arada sıla-ı rahim yaptıklarını ve başvurmak amacıyla gittikleri kentlerde tarihi ve yöresel lezzetleri birlikte yanlarında götürdüklerini belirtti. – EDİRNE

Share: