Gürcistanlı dallar Rum Ateşi ile Aspendos Antik Tiyatrosu’nda hayal aldı

Gürcistan’ın, 4-15 yaş arası çocuklardan oluşan dans topluluğu Mes Haping, Antalya’de Aspendos Antika Tiyatrosu’nda Rum Ateşi topluluğu ile manzara aldı.

Antika çağlardan bugüne kadar sanatı barındıran Serik ilçesindeki Aspendos Antik Tiyatrosu’nun tarihini laf alan sinevizyon gösterimi ile başlayan raks gösterisinde, 85’i Küçük Asya Ateşi’nden, 70’i ise Gürcistanlı 155 dansçı yeteneklerini sergiledi.

Topluluk, gösteri boyunca iki bölümde Kafkas danslarını sundu. Son bölümde ise dansçılar, Rum Ateşi Raks Topluluğu Umumi Müzakere Yönetmeni Mustafa Erdoğan ile selamlama yaptı.

Haddinden Fazla sayıda evcil ve ecnebi turistin bağ gösterdiği gösterinin böylelikle izleyiciler dansçıları ayakta alkışladı.

Anadolu Ateşi, özel gösterilerle sanatseverlerle buluşuyor

Mustafa Erdoğan, gazetecilere, 20 yıldır Aspendos Antika Tiyatrosu’nda Rum Ateşi gösterileri yaptıklarını söyledi.

Normal gösterilerinin dışında arada özel projelerle da izleyicilerin karşısına çıktıklarını dile getiren Erdoğan, bazı bazı Türkiye’ye mevrut yabancı raks topluluklarıyla sahneye çıktıklarını, mikro dışına gittiklerinde da oradaki raks ekibi ile eylem yaptıklarını anlattı.

Aspendos’ta bile yaşları 4 ila 15 arasındaki çocuklardan oluşan Gürcistanlı dans ekibini ağırladıklarını aktaran Erdoğan, ” Artvin’in doğusundan geliyorlar. Çok çaplı dallar. Kıvılcımlarla sahneye çıktılar. Anadolu Ateşi’nin iri kadrosu, Gürcü arkadaşlarımız ve Kıvılcımlar, 3 ansambl bire bir anda sahne aldı. O nedenle özel tıpkısı zaman.” diye niteleyerek konuştu.

Londra ve Gürcistan’a meslek açılacak

Erdoğan, Küçük Asya Ateşi kapsamında Türkiye’bile 13 raks okulu bulunduğunu belirterek, “Gelecek aydan itibaren yegâne Londra’üstelik, yegâne da Gürcistan’da meslek açacağız. Gürcistan’ı önemsiyoruz, zira hem firez adına birbirimize yakınız hem üstelik o bölgede Türk özlük sayısı hatırı sayılır.” dedi.

Yoğun şekilde gösterilere bitmeme ettiklerini, aynı yandan Aspendos’ta çakılı gösteri yaparken sair taraftan dahi Türkiye turnesi gerçekleştirdiklerini rapor eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Firez Bakanlığı ile Beyoğlu Firez Yolu’ndayız, Çanakkale Firez Yolu’ndayız. Diyarbakır’birlikte Güneydoğu Kültür Yolu’ndayız. İstanbul’da Atatürk Ekin Merkezi’nde hem Troya hem bile Küçük Asya Ateşi oynayacağız. Gösteriler şita süresince gelişigüzel alışveriş sürecek. Atatürk Kültür Merkezi’nde büyük ayrımsız sahne işlenmiş. Tekmil adına bize konfirmasyon edilecek. Heybet Opera ve Balesi’nin etkinlikleri ile Anadolu Ateşi üstelik manzara matlup. Bunun üzere çok heyecanlı ve mutluyuz.”Share: