Gürer’den, Nazır Kirişci’nin “Ekmeğin Maliyeti Düşürüldü” Yanıtına Aksülamel: “Ekmeğin Kilosunun 15 Liraya Çıktığından Bakanın Haberi Yok Mu?”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine karşılık veren Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci; “Eylül ayından itibaren Un Kalibraj Çalışması başlatılmış, ekmeğin maliyetinin düşürülmesi sağlanmış, un fiyatları piyasada muayyen tıpkı aralıkta sabitlenmiştir” açıklamasını yaptı. Unun fiyatının iki buçuk ikmal arttığını, ekmeğin ise daim olarak zamlandığına özen çekici Gürer, “200 gram ekmeğin sunu bağan fiyatla, kilosunun 15 TL’ye çıktığından Bakanın haberi bulunmayan mu?” tepkisini gösterdi.

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer; dünyanın arz şanlı buğday istihsal merkezlerinden Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşın başlamasının arkası sıra Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi vermişti. Gürer, şu soruları yöneltmişti:

“Ülkemizin bile riskleri dikkate alarak lazım çalışmalar yapılmakta mıdır? Ekmeğin yılsonu fiyatı ile ilgilendiren aynı öngörünüz var mıdır? Hububatta ülkü yaşanmaması üzere teşrinievvel dönemi öncesi fellah amacıyla kullanılmamış düzenlemeler sağlanması ve borçlarının ötelenip faizlerinin silinip bazen müfrit kıymet artışı gösteren basılmış kabilinden ürünlerde etken sübvanselere gidilmesi sağlanacak mıdır?”

Kirişci, Gürer’in sorusuna; 18 Ağustos’ta karşılık verdi. Kirişci, şu bilgileri verdi:

“Toprak Mahsulleri Ofisi ekmeğin yer koca maliyet kalemlerinden biri olan unun fiyatlarını mukannen aynı seviyede tutmak için ilkgüz ayından itibaren Un Kalibraj Çalışması başlatmış, fırınlara makul fiyatla un satış taahhüdü veren un sanayicilerine ekmeklik buğday satışı yapılmıştır. Un Ayarlama çalışması yardımıyla, ekmeğin maliyetinin düşürülmesi sağlanmış, un fiyatları piyasada sınırlı tıpkı aralıkta sabitlenmiş, mutluluk ekonomisine yardım sağlanmıştır. Antrparantez TMO vasıtasıyla planlı Ağızotu Ayarlama çalışması kapsamında, TMO stoklarından makul fiyatlı satışlar ile hayvancılık sektörümüzün maliyetine katkı sağlanmıştır. TMO stoklarındaki buğdayları piyasaya akıllıca fiyatla sunmakta, sanayicimizin ihtiyacı olan buğday miktarının balaban ayrımsız kısmını karşılamaktadır.”

Yanıtında, mazot ve matbua desteklemelerine ilişik bilgiler da veren Bakan Kirişçi, 2017 yılında başlayan aplikasyon ile mühim ürünlerde motorin maliyetinin yüzdelik 50’sinin şevket marifetiyle karşılandığını, gübrede ise yüzde 18 olan KDV oranının, 2016 yılında yapılan aranjman ile kaldırıldığını anımsattı.

Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Kirişci’nin yanıtını, yaptığı yazılmış açıklama ile değerlendirdi. Güzeşte sene 150 liralık civarında olan 50 kilogramlık ekmeklik unun bugün 360 liraya büyüklüğünde çıktığını, maya ve sair girdi artışları sonucu aldatmak fiyatlarının ise aynı yılda 2-3 tekmil artığını hatırlatan Gürer, “Nitelik hakeza iken ülkenin Ekincilik ve Orman Bakanı’nın, sanki cemi bu olumsuzluklar bu ülkede yaşanmıyormuş gibi ‘ekmeğin maliyetini düşürdük’, ‘un fiyatlarını sabitledik’ kadar açıklama yapabiliyor olması düşündürücüdür. Aldatmak gramajı azalıp fiyatı artırılmıştır. 200 gram ekmeğin kilosu bildirme düşük 10 TL’dir. Farklı illerde bu eşit 20 TL dahi aşmış durumdadır. Vatandaş ekmeğini özetle açlığını azaltmaktadır. 200 gram ekmeğin arz düşük fiyatla, kilosunun 15 TL’ye çıktığından Bakanın haberi yok mu?” değerlendirmesini yaptı.

Share: