Güreş efsanesi Hamit Kaplan’ın hayatı belgesel oluyor

Türk güreşinin söylence isimlerinden dünya ve olimpiyat şampiyonu Hamit Kaplan’ın hayatı dokümanter film oluyor.

Hamamözü Kaymakamlığı ve Hamamözü Belediyesi’nin öncülüğünde çekimlerine başlanan ‘Pehlivan’ adlı belgeselde 175 defa milli mayoyu giyen Hamit Kaplan’ın tahta tıpkısı bavulla yola çıkıp güreşin zirvesine uzandığı muvaffakiyet hikayesinin vasıta edilerek gelecek kuşaklara aktarılması planlanıyor. 1976 yılında gidiş geliş kazasında hayatını kaybeden Kaplan’ın memleketi Amasya’nın Hamamözü ilçesinde müzeye dönüştürülen evinde çekimlerine başlanan belgeselin yönetmenliğini Hamamözü İlçe Hususi İdare Müdürü Başkomutan Çolak üstlendi. İlçedeki vatandaşlar dahi çekimlerde fahri olarak görev aldı.

43 yaşındayken hayata veda fail Kaplan’ın geride bıraktığı fotoğraflar ve kullandığı eşyaların yanı sıra arşivlerde düz kayran müsabakalarının görüntüleri da ekrana taşınıyor. Antrparantez güreş camiasının önde gelen isimlerinin yanı sıra Kaplan’ın oğlu Atilla Kaplan da belgeselde düşüncelerini paylaştı.

“Hamit Kaplan’ın başarılarını gelecek kuşaklara aktarmak istedik”

Hamamözü Kaymakamı Okan Dağlı, “Hamit Kaplan yöremizin bildirme kızıl ve kalburüstü sporculardandır. Bu bölgenin hamurunda, mayasında güreş var. Tığ da belgeselimizde aynı yazboz tahtası bavulla yola çıkarak nasıl olimpiyat şampiyonu olunduğunu gelecek kuşaklara aktarmak istedik” dedi.

“Hamit Kaplan bibi bir numara”

Dünya ve olimpiyat şampiyonu çarkıt milli pehlivan Ahmet Ayık, tıpkısı gayrı Hamamözülü güreş efsanesi Adil Candemir’in yetiştirdiği Hamit Kaplan’ın Türk spor tarihindeki yerine meni etti. Anlayışlı, “Hamit Kaplan Türkiye’ye elan ne bıraksın. Şu anda hala birinci. Benek getirmede ve madalyada bir numara” diye konuştu.

Hamit Kaplan’ın adını haiz spor salonunda yetişerek dünya ve olimpiyat şampiyonluğuna ulaştığını hatırlatan Amasyalı bozuk milli güreşçi Mahmut Demir, belgesele ‘Pehlivan’ isminin verilmesinden sevinme duyduğunu söyledi.

Oğlu Atilla Kaplan ise İstanbul’a taşındığında oturduğu sokağın Hamit Kaplan sokak olduğunu görünce duygulandığını hatırlattı. Babasının hayatını anlatan belgeselin hazırlanmasında emeği geçenlere de teşekkür etti.

TRT arşivinden de faydalanılan dokümanter Kaplan’ın 47. ahiret yolculuğu yıldönümü olan 5 Aile 2023’te izleyiciyle buluşacak. – AMASYA

Share: