Gürkan: “Engellilere makul açık mekanlar oluşturmaya hız ediyoruz”

Engellilerin ikbal ve sorunlarına dikkat çekilmesi, bu konuda içtimai şuur ve farkındalığın artırılmasını nail olmak üzere Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Eş ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile “Görelik Seçkin Engeli Ondalık” temalı “3 Ara Dünya Engelliler Günü” farkındalık etkinliği düzenlendi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Nutuk Merkezinde gerçekleştirilen etkinliğe Vali Hulusi Delice, DOĞRU Tümen MKYK Üyesi ve Malatya Saylav Öznur Inmeli, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Sincik Şehremini Mehmet Korkut, MHP İl Başkanı Mutlu Samanlı, YANLIŞSIZ Tümen Battalgazi İlçe Başkanı Basri Kahveci, Alım Müdürleri, STK temsilcileri ile özürlü fertler, aileleri ve vatandaşlar katıldı.

Down Sendromlu çocukların gösterileriyle başlayan programda, Malatya Büyükşehir Belediyesi sakat basketbol takımının Büyükşehir Belediye Reisi Selahattin Gürkan’a desteklerinden ortalık merkez takdimi ile devam etti. 3 Antrakt Acun Engelliler Haset zımnında SELIM Öğür Battalgazi İlçe Başkanı Basri Kahveci, MHP İl Başkanı Mesut Samanlı ve Sincik Belediye Reisi Mehmet Korkut birer selamlama konuşması gerçekleştirdiler.

“Kararlı olursak önümüzde hiçbir bariyer kalmaz”

İrade ve azmin çokça koskocaman olduğunu vurgulayan Büyükşehir Şehremini Selahattin Gürkan ise yaptığı konuşmada, “Kişi irademizi ve azmimizi köken anlamda tanıyıp onu ortaya çıkartmaya çalışır ve onun gereğini yaparsak inanıyorum kim önümüzde hiçbir bariyer kalmaz. Down Sendromlu çocuklarımıza kafe açtık. Orada Down sendromlu kardeşlerimiz ile başka mânialı kardeşlerimiz oraya geliyor. Gülen Yüzler Kafemizde Down sendromlu kardeşlerimiz çalışıyor. Hem gelişim yapmanın heyecanını yaşarken farklı taraftan birlikte sosyal ve kültürel anlamda tıpkısı bildirişim etkileşim içinde oluyorlar. Antrparantez birbirleriyle paylaşımda bulunuyor eskimemiş yıpranmamış şeyler öğreniyorlar. Cesim olan engelli kardeşlerimizin yaşadığı şehirde yaşadığı toplumda farkındalık bilinci namına duygudaşlık anlamında bir engellinin araca binerken, kaldırımda yürürken yahut tekerli sandalyesiyle giderken karşılaştığı sorunlarla ait empatiyi yapmamız lazım. Bu konuda mânialı kardeşlerimizle danışma kurulu kurduk ve o heyetle gelişigüzel şehre yapılması müstelzim hizmetlerin engellilere akıllıca boş yararlanabilecekleri mekanlar oluşturmaya mücahede ediyoruz. Büyükşehir Belediyesi kendisine şişman taşıma araçlarımızın balaban bire bir kısmını yeniledik ve engellilerimizin abat gezi edebilecekleri, konforlu gezi yapabilecekleri arkaç getirilmesi noktasında ağır tıpkısı çaba içerisindeyiz. Ayrıca bölgemize hizmet edebilecek ayrımsız tekerlekli ve akülü sandalye tamir ve hizmet merkezi oluşturduk. Altı nüsha özürlü aracımız daim sakat kardeşlerimizin hizmetine sunulmuştur. Büyükşehir Belediye sporun Sakat Basket takımı ve Ampute futbol takımı bulunmakta. Ampute futbol takımımız Milli Takıma sportmen gönderecek düzeyde. Yapmış olduğumuz icraat yeterlimi tabi ki değil. Paydaşlarımızla gelişigüzel şehrimizin çağcıl ve çağcıl anlamda yeşil şehir olması noktasında ve belirgin site olması noktasında gayretlerimiz bitmeme ediyor. Büyükşehir Belediyesi adına gerçekleştireceğimiz yen proje ile Malatya’daki engelli kardeşlerimizin her kalem sportif aktiviteyi yapabilecekleri benzeri mekan oluşturmayı hedefledik. Projelerimizi hazırladık ve güdük süre içerisinde ihalesini gerçekleştireceğiz. Her engel görülseydi memlekette engelsiz herif kalmazdı. Her insanın tıpkısı eksiği vardır. Esas olan domuzuna eş girmek, ahlaklı herif olmaktır. Gerçekleştirilen bu etkinliğe aheste bir katılım gösteren ailelerimize teşekkürname ediyorum” şeklinde konuştu.

Gürkan konuşmasının böylece Down sendromlu Halil İbrahim Ilkım’ın Gülen Yüzler Kafesinin açılışından periferi teşekkürname mektubunu okudu.

“Özel ve sunturlu bire bir çağ”

3 Ara tarihinin hususi ve iyicene benzeri çağ olduğunu belirten AK Öğür MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise, “Büyükşehir Belediye Başkanıma, Valimize, Ocak Içtimai Politikalar İl Müdürümüz ile Büyükşehir Belediyesi Ekin ve Toplumsal İşler Dairesine çok teşekkür ediyorum. Engelleri çalmak bilcümle bu arada savaşım etmekle mümkündür. Domestik yönetimlerimizin toplumsal büyüklük anlayışıyla toplumsal belediyecilik anlayışıyla programlar organize etmesi belediyenin içtimai şehremaneti anlayışının yeryüzü büyük göstergesi. Nadir Valime, zer Büyükşehir Uray Başkanıma ve Eş Içtimai Politikalar İl Müdürüne canı özden teşekkür ediyorum” dedi.

” Herhangi Bir ant sizlerleyiz, sizin yanınızdayız”

Programda mütekellim Ilbay Hulusi Şahin, “İl Milli Terbiye Müdürlüğümüz ve Eş ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğümüz engellilerimize müteveccih çok degaje yetenekli hizmetler sunuyor. Ama ehliyetli mi elbette kim tam değil. Bizler sizlerin engelleri aşmadaki mücadelenize, tekmil gücümüzle destek olmaya devam edeceğiz. Gelişigüzel zaman sizlerleyiz, sizlerin yanınızdayız. Çokça sayıda Engelsiz Hayat Merkezini hayata geçirmeliyiz. Bu hususta elimizden gelen çalışmaları yapmaya bitmeme edeceğiz. Engeller aşılmak içindir. Sizler bunun sunu domuzuna örneklerini verdiniz ve vermeye üstelik devam ediyorsunuz. Biz biliyoruz kim alelhusus Sakat Olimpiyatlarında, Türk Takımları ve Türk sporcuları büyük başarılar elde etti. Bizim evlatlarımız kendilerine fırsat verildiğinde, her cins engeli aşacak ve zirveye çıkma potansiyele erbap olduklarını gösterdiler. Büyükşehir Şehremaneti Başkanlığı ve ilçe belediyeleri marifetiyle engellilere müteveccih sportif alanda sunulan fırsatlardan çevre teşekkür ediyorum. Son 20 yılda engellilerimize müteveccih çok nazik imkanlar sağlandı. Evde hizmet hizmetleri, mânialı maaşı ve ayrıksı hizmetlerle birlikte metin çok bariyer ortadan kaldırıldı. Bu yolculukta bizler de sizlerle alay malay olacağız” diye sözlerini tamamladı.

Atmaca aracılığıyla, Gürkan’a “Erişilebilirlik Belgesi” verildi. Izlence tiyatro gösterisi değişik oyunlar ve tekerlekli sandalye dağıtımı ile sona erdi. – MALATYA

Share: