Harabede bire bir avuç bulundu, 8 yılda tahminî 70 tona ulaştı

Sivas’ta 8 sene önceki yıkı halindeki benzeri binanın enkazında tıpkısı apaz mevcut Anadolu’da kaybolduğu memul dede nesil Etiyopyalı buğdayı, zaman kestirmece 70 tonluk üretimle domestik tarım üzere umut oldu.

Sivas’ta 8 yıl önceki Zaralı iş adamı Sedat Çoşkun eliyle harabeye dönüşen bir binanın enkazında aynı apaz buğday bulundu. Yapılan incelemede buğday tanelerinin Anadolu’da kaybolduğu melhuz ata evlat Habeş buğdayı olduğu anlaşıldı. Asırlardır enkazda olduğu memul tanelerin günümüz buğday çeşitlerine bakarak protein değerinin henüz yüksek ve hastalıklara kaşı henüz mukavemetli olduğu görüldü. Zara Sanayici ve İş Adamları Derneği ve Zara Vakfı tohumlara cemaat artık. Çimlendirilebilen tohumlar ekilerek, evlat miktarı arttırıldı. Elde edilen mecmu tohumlar ekilerek 8 yılda 350 dönüm alana yayıldı. Bire Bir apaz buğday tohumu ile başlayan çalışmada 8 yılın böylece sulp miktarı kestirmece 70 tona çıkartıldı.

Hasat törenle yapıldı

Sivas’ın Zara ilçesine vabeste Üst Sedille köyünde ekimi yapılan ata tohumu buğdaylar zaman planlı törenle hasat edildi. Törene Sivas Valisi Yılmaz Balkır başta girmek üzere çokça sayıda kişi katıldı. Vali Şimşek, konuşmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, “Zara Vakfımız ve ZASİAD’in önderlik yaptığı alelade çok iyice benzeri çalışma. Akademisyenlerimiz de destek vermiş ve dede tohumumuz, domestik ve milli tohumumuz, bu bölgeye arpalık ayrımsız kabil olan Etiyopyalı buğdayının hasadını gerçekleştiriyoruz. Amacımız bu yerli ve milli yavru çeşidimize eş geçmek, bunu takdim etmek ve bunun ekimini yaygınlaştırmaktır. Bu hususta çiftçilerimizi özendirmek istiyorum. Birinci Sınıf ve bol tıpkısı buğday türü, protein değeri haddinden fazla faziletkâr. Hastalıklara ve soğuğa karşı dayanabilen. Bu çeşide eş çıkmamız gerekiyor. Ülkemizin doğusundan batısına seçme karışında aynı inayet var. Atalarımız senelerce bu topraklarda tarım yapmış, toprağı işlemiş ve toprağa gocunmak duymuş. Ülkemizde ekincilik milli iktisat için lokomotif görevi görüyor. İnşallah bizler bile bu çalışmalarla milli ekonomimize katkı sağlamış olacağız. İnşallah bu çalışmamız amaçlarımıza bakım ölçü ve bu kök çiftçilerimiz vasıtasıyla benimsenip daha çok ekilir” dedi.

Zara Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Şenel Çobanoğlu ise konuşmasında şunları söyledi:

“Bundan 8 sene evvel harabe ayrımsız bina içerisinde sandıktan çıkartılan benzeri avuç buğdayın yeniden var olma mücadelesine ulama sunmak amacıyla buradayız. Katışıksız buğdayımız olan Etiyopyalı buğdayımızı ZASİAD ve Zara Vakfının destekleri, Sivas Fen ve Teknoloji Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Miğfer Karaköy’ün altın katkılarıyla üreticimizle buluşturduk. Bu komütatör ile dede tohumumuzu namevcut olmaktan kurtarıp bu günlere getirdik.”

Konuşmaların peşi sıra buğday hasadına geçildi. Ilbay ve beraberindekiler önce simgesel adına tırpanla buğday biçti. Ardından 10 dönümlük tarlaya giren biçerdöverler hasadı gerçekleştirdi. – SİVASShare: