“Hareket Andaç, Çök Üçkâğıt Tutun ve Boşaltma” tatbikatı

Konya, Karaman ve Afyonkarahisar’de, Emniyet ve Yurtlar (KYK) İl Müdürlüğüne tutkun öğrenci yurtlarında “Sarsıntı Hatıra, Çök Kapan Tutun ve Boşaltma” tatbikatı gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı Kıran ve Ivedi Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Toyluk ve Spor Bakanlığı Güven ve Yurtlar (KYK) Genel Müdürlüğü aksiyon birliğinde devlet genelinde eş anlı gerçekleştirilen manevra kapsamında, Konya’daki KYK yurtlarında sirenlerin çalmasının peşi sıra görevliler ve öğrenciler “çök, sıra ve tutun” uygulaması yaptı.

Tatbikatta, sirenlerin arkası sıra yurtta küsurat öğrenciler, bulundukları yerlerde “çök, yerleştirme ve tutun” yöntemini uyguladıktan sonra tek sıra halinde yurttan çıkarak bahçedeki toplantı alanında ayrımsız araya geldi.

Merkez Selçuki ilçesindeki Mesnevi Kız Öğrenci Yurdu’nda yapılan tatbikata, Vali Vahdettin Özkan, İl Itimat Müdürü Açık Deniz Kıpırdak, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdurrahman Delicesine, ara sıra STK’ların temsilcileri ile gurur müdürleri dahi katıldı.

Vali Özkan, tatbikatın peşi sıra yurdun konuşma salonunda yaptığı açıklamada, bu çeşit organizasyonların dirim kalitesini arttırdığını ve geleceğe güvenle bakılmasını sağladığını söyledi.

Afet planlarının riskleri azalttığını anlatım fail Özkan, “Benzeri afetin olması halinde riskleri hafifletmek için öncelikle bilinçlendirme ve terbiye faaliyetleri gerekli. Bu akşam bile bunu yürütme ettik. Ben kıyamet ve risklerden ırak aynı gelecek arzu ediyorum.” diye konuştu.

Share: