Hars Bakanı Ersoy’dan Kız Kulesi’nde tetkik – 2

İSTANBUL’un öncü yapılarından Kız Kulesi’nin restorasyonuyla ilişkin incelemelerde mevcut Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, hedeflerinin 2023 yılı mart ayına büyüklüğünde Kız Kulesi’ni ziyaretçi ile buluşturmak olduğunu tabir etti. Icra Vekili Ersoy, “Beton ve inşaat demiri kullandığınız zaman yapının yükünü inanılmaz derecede artırıyorsunuz. Müdahale edinilmesi kaçınılmazdı. 80 yıldır kimsenin cesaret etmediği benzeri şeyi Hars ve Turizm Bakanlığı yapmaya karar verdi. Tıpkı kule müze formatı kazandırdık. İstanbulluların uzaktan seyrettiği tıpkısı yapıydı demincek içeriden İstanbul’u seyrettikleri tıpkı bina haline getirilecek” dedi.

Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Eylül 2021’den bu yana restorasyon çalışmaları bitmeme eden İstanbul’un öncü yapılarından Kız Kulesi’nde bugün yaptığı incelemelerin peşi sıra açıklamalarda bulundu. Kız Kulesi’nin restorasyon esnasında çevresinin brandalarla çevrilmesi cihannüma yıkıldığı iddialarını yanı sıra getirmişti. Bakan Ersoy, bu duruma dahi değinerek, ” İtalya’üstelik üstelik bu çaplı restorasyona gittiğiniz devir dışına tıpkısı koruma iskelesi çekilir, koruma iskelesinin önüne da jüt antika çekilir. Jüt zaten yarı şeffaftır. Alelhusus yarı belirgin çekiliyor ki görebilin diye. Burası dünyada sunma haddinden fazla görüntülenen 5 binadan birisi. Bunu ibdai haliyle ne kadar görüntülersek bizim için, İstanbul amacıyla, Türkiye üzere o büyüklüğünde majör” ifadelerini kullandı.

ORTA ŞİDDETLİ DEPREMDE YIKILMAYA MÜSAİT

Kız Kulesi’nin kubbe kısmından sökülen betonarme yapının binaya abra bindirdiğine dikkat calip Bakan Ersoy, “Beton ve inşaat demiri kullandığınız ant yapının yükünü güvenilmez derecede artırıyorsunuz. Bulunan çatı tasarlanırkenki stator yapısından çok ırak arkaç getiriyorsunuz. Yapıda itidalli ve teferruatlı vadede ciddi hasarlar oluşturuyor. Binanın statiğini bozuyorsunuz. Bilcümle müştemilat statiği el verdiği ölçüde söküldü. Çatı orta dokunaklı ayrımsız depremde yıkılmaya makul. 80 almanak demirli beton kullanıyorsunuz” dedi.

AHŞAPTAN ORİJİNALİNE AKILLICA ÜRETECEĞİZ Ersoy, “Hocalarımızın hazırladığı proje dahilinde özgün malzemeleri, ahşaplardan gene bu yapıyı ahşaptan orijinaline makul şekilde üretip hesabına takacağız. Üzerine tekrar mermi kaplaması gelecek. Onun konusunda dış etkenlere dayanabilen metalden gönder oturtulacak. Kubbenin ense tarafında bile orijinalinde olduğu üzere değerli varaklama işlemi da yapılacak. bayrak direği müfrit aynı yapı olmasına rağmen yıldırımlardan koruyacak rastgele tılsım alınmamış. Yıldırımlı tıpkı havada yapı sürekli yıldırım incir. Bunlarla ilgili lüzumlu önlemleri bile alıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

KULENİN ALTINDA DE DÜZELTME YAPILIYOR Ersoy, “80 yıla vasıl ayrımsız hatalar zincirinin düzeltildiği dönemden geçiyoruz. bundan sonra 100-150 yıl boyunca on paralık sorunsuz bir şekilde gidecek halde yapıyı cins anlamıyla restore ediyoruz. Yapının zir kısmında bile Iblağ Bakanlığımızla dokunaklı mesai var. haddinden fazla abra bindirildiği için binaya altında da çatlaklar oluşuk. Oralarda de tashih yapılıyor” ifadelerini kullandı.

ŞEFFAFLIK ADINA SİTEDE RASTGELE HUSUS BELİRTİLİYOR Içtimai medyada başlayan dezenformasyonlarla ilişik üstelik açıklamalarda bulunan Nazır Ersoy, “Tam bilgelik verilmedi kabilinden bir eleştiri oldu. Ben bu eleştiriye katılmıyorum. Bu çalışmaya Ilkgüz 2021 böylelikle başladık. O tarihten itibaren hocalarımızla alay malay düzenlendiğimiz basın toplantısında yapacağımız işlemleri anlattık. Şeffaflık hesabına kizkulesi.com ünlü bir site başından beri devrede. Burada yapılan işlemlerin tamamını belgeleriyle birlikte yayınlayacağız. Haddinden Fazla belirgin bir şekilde değme şey orada belirtiliyor” diyerek konuştu.

MÜZE BILGILI UYGULAMASI GEÇERLİ OLACAK Ersoy, “O engelleme etmezse, sen müdahale etmezsen, ego müdahale etmezsem, eğer dezenformasyonu göğüsleyemezsek bu büyüklük hangi antlaşma doğacak gidecek. Tığ doğru insanlarla akıllıcasına projeleri yapalım, bilime akla yatkin şekilde yapalım. Doğrular bittabi olsa yarar. Tığ tabi ki dezenformasyona uğrayacağız. Bu yapıların önceki hallerini, sonraki hallerini yeryüzü dümdüz özdek söylenmek. Bura üstelik aşevi ağırlıklı kullanılıyordu ve İstanbbullu’nun müzakere edemediği aynı ortamdı. Tığ burada üstelik bire bir Galata Kulesinde olduğu kabilinden Türk vatandaşlarını ayrıştırıyoruz. Müze kurnaz uygulaması burada dahi muteber olacak” dedi.

AÇILIŞ HEDEFİ MART 2023 Bakan Ersoy, “İnşallah yılsonuna makul bütün bu çalışmaları burada tamamlayacağız. Aile küçük ay gibi, albeni yarar değil amma hedefimiz mart ayına kadar burayı tekrar konuşma edilebilecek hale getirip 2023 başında ilkin Türk halkı doğmak üzere dünyaya burayı gene teşhir etmek” diye niteleyerek konuştu.

İÇERİDEN İSTANBUL’UN SEYREDİLEBİLECEĞİ YAPI HALİNE GELECEK

Binanın çevresine çekilen örtüyle ait bile izah işleyen Ersoy, “İtalya’de da bu çaplı restorasyona gittiğiniz devir dışına benzeri esirgeme iskelesi çekilir, koruma iskelesinin önüne da jüt tuhaf çekilir. Jüt zaten yarı şeffaftır. Özellikle yarı şeffaf çekiliyor ki görebilin diyerek. Bura dünyada genişlik haddinden fazla görüntülenen 5 binadan birisi. Bunu ibdai haliyle ne büyüklüğünde görüntülersek bizim için, İstanbul amacıyla, Türkiye amacıyla o kadar mefret. Ayrımsız cihannüma müze formatı kazandırdık. İstanbulluların alarga seyrettiği benzeri yapıydı demincek içeriden İstanbul’u seyrettikleri ayrımsız yapı haline getirilecek” dedi.

– Karaköse

Share: