Hasan hoca evvel atandığı memleket olan Bayburt’ta 30 yıldır fariza yapıyor

Selen bilgisi sarıklı Hasan Dohman, 30 yıl ilk göreve başladığı Bayburt’ta öğrencilerini geleceğe hazırlıyor.

1992’bile Yatılı Nahiye Ortaokuluna atanarak mesleğe ilk adımı atan, şu anda Bayburt Dalan Erdem Beyazıt İmam Hatip Ortaokulunda görev eden Dohman, 30 yıl boyunca çok sayıda öğrenci yetiştirdi.

Hasan öğretmenin yetiştirdiği öğrencilerden bazıları ilbay, kaymakam, doktor, avukat, öğretmen oldu.

Evlenmeyen Dohman, öğrencilerin harçlıkları, servis ücretleri, giysi ve azık konusundaki ihtiyaçlarının karşılanmasına yardım etti.

Dohman, alelhusus Kovid-19 salgını döneminde hayırseverlerin birlikte desteğiyle bilgisayar ve tablet aldığı onlarca öğrencinin eğitimden ferasetsiz kalmaması için şişman ceht harcadı.

Çalışmalarıyla velilerin yanında meslek yöneticileri ve öğretmenlerin sevgisini kazanan 62 yaşındaki Trabzonlu Hasan Dohman, AA muhabirine, 1992’birlikte göreve başladığı okulda alelumum rustik kesimden öğrencilerin bulunduğunu anlattı.

O periyot birçok öğrencinin eğitime devam edebilmesi için maddi desteğe ihtiyaç duyduğunu, nedeniyle onlara yardım etmeyi kendisi amacıyla zorunluluk gördüğünü dile getiren Dohman, “Tayinim memleketim Trabzon’a çıktığı halde on paralık gitmedim. Çocukları onurlandırmak amacıyla, onlara okulu sevdirebilmek üzere elimden gelen çabayı harcadım. Onlar bahtiyar olduğu antlaşma dünyalar benim reşit gibi mutlu oluyorum. Sorsalar bana ‘Neyin var?’ diye niteleyerek ‘Lojmanda bir odam, otobüste tıpkı koltuğum, lokantada benzeri masam var.’ derim ama bunun beraberinde binlerce öğrencim olduğunu söylerim.” ifadelerini kullandı.

Dohman, okula başlayıp yaz tatiline büyüklüğünde maddi imkansızlıklar zımnında ailesinin yanına gidemeyen öğrenciler gördüğünü belirterek, şunları kaydetti:

“Bizim da onlara apotr olmamız gerekiyordu. Onların dertlerini, sorunlarını çözmediğimiz devir kendimizi sorgulamamız lazım. Çocukların bizlerden çok beklentisi vardı. Onlara kuşkusuz havari olalım, destek çıkalım, onların hayata atılabilmesi için elbette çaba harcayalım? Burada tıpkı çocuğun elinden tutup onu hayata henüz bereketli şartlarda alıştırmak beni mutlu ediyordu. Bundan periferi bu şehirde 30 sene kaldım. Benim hiçbir şeyim namevcut amma kollar bahtiyar olduğu için ben birlikte mutluyum.”

Öğrencilerin muhtelif masraflarını eğlemek üzere bir nice hayırseverin de namına destek olduğunu dile getiren Dohman, yardımlarından ötürü hepsine teşekkür etti.

Dohman, çıkışlı ettiği öğrencileriyle karşılaştığında gururlandığını anlatım ederek, “Öğrencilerimizle türlü celal dairelerinde, sokakta yahut herhangi bir yerde karşılaştığımız antlaşma dünyalar bizim oluyor. Yani gittiğimiz yerde ‘Hocam tığ sizin öğrenciniziz.’ dedikleri ant tığ dahi bahtiyar oluyoruz.” diyerek konuştu.

“Öğrencilere hayatın herhangi bir alanında ulama sağlıyor”

Ekol müdürü Adil Kacır ise Dohman’ın kendini eğitime ve öğrencilere adamış haddinden fazla kıymetli ve denk öğretmen olduğunu söyledi.

Dohman’ın parçalanmamış imkanlarını seferber ederek 30 yılda binlerce adam yetiştirdiğini belirten Kacır, “Hocamızın öğrencilere katkısı yemeden içmeden tıpkı öğretmenin derse girdiği 40 dakikalık süre içerisinde vermiş olduğu bilgiyle tutkun değil, hocamız öğrencilere hayatın temas alanında yardım sağlıyor. Alelhusus haber ve uygulayım bilimi alanında çocuklara ilmî hikmet aktarırken bununla birlikte hayata istihzar, hayatı tanışıklık hususunda çokça balaban bir özveri ve gayretle çalışıyor.” dedi.

Kacır, Hasan öğretmenin öğrencilerin ihtiyaç duyduğu bilgisayar, tablet gibi çevirici gereçlerin yanında sağlamak, libas, form ve spor malzemelerini dahi kendi imkanlarıyla gerçekleştirme ettiğini söyledi.

Hasan Dohman’ın maaşını bugüne büyüklüğünde bilcümle öğrencilere harcadığına dikkati calip Kacır, şöyle konuştu:

“Harçlığı tamam köyüne, evine gidemeyen mektepli varsa onların harçlığını temin mesabe. Okulumuzda muhtelif spor dallarında başarılı öğrencilerimiz var. Bu çocuklara üstelik materyal noktasında ulama sağlar. Bir öğrencimizi 2 ay ilk ev dışına gönderdik. Esasen onun trafik masraflarını üstlendi. Yani gelişigüzel alanda çocuklarımıza dokunan bir öğretmen. Rabbim hakeza öğretmenlerimizin sayısını artırsın. Hasan sarıklı bizim üzere çokça değerli bire bir meslektaşımız. Kendisi rastgele ant bildirme nazik sermayesinin yetiştirdiği talebeleri olduğunu söyler. Ülkenin herhangi bir sathında, değişik bölgesinde vatanımız üzere çalışan mücahede eden yetiştirdiği canlı nesiller var.”

Adil Kacır, Hasan Dohman’ın kendini ülkesine öğrenci katmak amacıyla vakfetmiş ayrımsız insan olduğunu vurgulayarak, “Emekliliğinden sonradan bu okulda kendisini eğitime ve öğretime adamış biri kendisine anılacak. Sanıyorum onun üzere sunma büyük izzetinefis madalyası dahi budur.” ifadesini kullandı.

Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Cemalettin Mehmetoğlu bile Hasan Dohman’la 12 yıldır gelişigüzel çalışmaktan haysiyet duyduğunu dile getirerek, “Onun yeryüzü iri derdi tıpkısı çocuğun yüzünü güldürmek. Sokakta birlikte gezdiğimizde sakat öğrencileriyle karşılaşıyoruz. ‘Hocam beni dershaneye gönderdi, bana montgomer aldı, bana başmak aldı.’ diyen bir derinti herif var. Yani bugüne kadar okulumuzda dokunmadığı öğrenci bulunmayan. Ekol dışında üstelik yine zorluklar içerisinde okumaya etkin öğrencilere elini uzatıyor.” diye konuştu.

Share: