Hatay’dan Başlayan Transanatolıa Yarışı İkinci Gününde

EXPO Antakya alanında 20 Ağustos günü başlayan ve dünyanın yer mütehammil rally raid yarışlarından biri olan TransAnatolia ikinci gününe girdi.

Türkiye Araba Sporları Federasyonu (TOSFED) ile Türkiye Turizm Lansman ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) destekleriyle planlı TransAnatolia’nın seramonik startı, Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Çarpışma, TransAnatolia Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar ve TransAnatolia Sportif Direktörü Orhan Çelen aracılığıyla verildi. Yarışmaya; motosiklet, quad, SSV, makine ve kamyon kategorilerinde 56 rally ve 28 raid görünmek amacıyla mecmu 84 konkur ara bulucu ve 115 yarışçı katılıyor.

Hatay EXPO alanından sunulan bidayet öncesi mütekellim Başkan Çekişme, “TransAnatolia Rally Raid yarışı bu sene ilklerin, enlerin ve tarihte dünyanın bildirme büyük ikinci şehri olan Hatay’ımızda başladı. İlk tarımın yapıldığı, önceki buğdayın ehlileştirildiği, önce zeytinin göt ile buluştuğu tarihin kültürün ve medeniyetin fışkırdığı bir site bura. 12’ncisi düzenlenen uluslararası ayrımsız organizasyona hakeza özel bire bir yerde, bereketli Hatay topraklarında ocak sahipliği yapmaktan etraf haddinden fazla mutluyuz. Sporcularımıza şimdiden kazasız belasız aynı yarışma olmasını diliyorum” dedi.

TransAnatolia Umumi Koordinatörü Büyükpınar ise “TransAnatolia Rally Raid organizasyonu ile 12’nci yılımızda yerli ve ecnebi katılımcılarımızla hazırladığımız yetişkin rotada unutulmaz tıpkısı deneyim sunmak için toplandık. 84 dil ile avantür dolu benzeri yolculuğa çıktık ve tarihin tozlu sayfalarında, geçmişe gezi yapacağız” diye konuştu.

Hatay’dan başlayan konkur; Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana, Kayseri, Sivas, Yozgat, Nevşehir, Niğde, Mersin Ağacı, Karaman, Aksaray, Konya ve Ankara illerinden geçilerek 27 Ağustos’ta Eskişehir’de sona erecek.Share: