Havza’da kanola tohumu dağıtımı gerçekleştirildi

SAMSUN (AA) Samsun’un Bölge ilçesinde Tarım ve Orman Bakanlığı Nebati Istihsal Genel Müdürlüğü vasıtasıyla ölçülü Ekincilik Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi projesi kapsamında hayata geçirilen “Kanola Duygusal Bula” projesi ile Toprak’bile 86 çiftçiye 1720 kilo kanola tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.

Havza Belediye Firez Merkezinde gerçekleştirilen çocuk dağıtım töreninde konuşan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Kuvvetli, proje kapsamında Samsu’nda 3 bin dekar alanda kanola ekimi yapılacağını belirterek; “Bunun yaklaşık 1600 dekarı Bölge’daki çiftçimiz marifetiyle ekilecek. Kışlık ve yazlık kalkmak için iki fizyolojik döneme cemaat yağ bitkisi olan kanola, tanelerinde mevcut yağ ve protein ile yüce tıpkısı yağ bitkisidir. Bitkisel yağ kaynağı adına semiz tohumlu bitkiler olan gün çiçeği, soya fasulyesi, pamuk ve yer fıstığı ortada üretim açısından üçüncü sırayı almaktadır. İlimiz, tarımsal potansiyeli yüksek olan ve mukaddema kanola tarımı yapılan iller arasındadır. Alelhusus buğday tarımı yapılan ve sulama imkanı kısıtlanmış olan köy ve mahallelerimizde buğdaya almaş bitkisi namına kanola üretimi ile besili nesil açığımızı kapatmayı planlamaktayız. Bize bu konuda destek veren Bakanlığımız Nebati Üretim Umumi Müdürlüğü ve çiftçilerimize teşekkürname ederim.” dedi.

Nahiye Belediye Reisi Sebahattin Özdemir ise Nahiye’dahi sonuç dönemde tarımsal projelerden alınan desteğin arttığını anlatım ederek; “Bunda genişlik balaban etkili çiftçimizin gelişime ve yıpranmamış ürünlere kemiksiz olmasıdır. İnşallah önümüzdeki sene Dereköy Barajımızın akarsu kanallarının revizesi ve aynı kısmının sadık kanala çevrilmesi ile ilişik proje hayata geçecek. Bu üstelik havza çitçimizin elan aşkın sağlık elde etmesini sağlayacak. Mıntıka Belediyesi olarak rastgele antlaşma çiftçilerimizin ve çiftçilerimize bindi olan kurumlarımızın yanındayız. Projeye katılarak destek veren tüm çiftçilerimize teşekkürname ediyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardında Samsun İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü çalışanları eliyle kanola bitkisi ve tarımı hakkında bilgiler verildi.

Bilgilendirmenin arkası sıra Nahiye Şehremini Sebahattin Özdemir, Samsun İl Ekincilik ve Orman Müdürü İbrahim Akva, Nahiye İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Akva ve Toprak Kültür Odası Başkanı Ateşli Genç aracılığıyla çiftçilere kanola tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.

Proje kapsamında Mıntıka’de 86 çiftçiye yaklaşık 1720 dekar alanda dikim yapılmak amacıyla 1720 kilogram kanola tohumu dağıtıldı.

Share: