Hayvancılıkta ‘Sözleşmeli Besicilik’ dönemi

Ten ve Süt Kurumu ile 5 yıllık kavil eden efsanevi yetiştiricilerine karkas ağırlığı 201-250 kilogram olanlara 2,5 TL/ kilo, 251-300 kilo arası olanlara 3,5 TL/ kilo ve karkas ağırlığı 301 kilogram ve üst olan hayvanlara birlikte 5 TL/ kilo tutma ödemesi yapılacak.

Reisicumhur Kararı ile Resmi Gazete’üstelik yayımlanarak yürürlüğe giren Sözleşmeli Besicilik Desteklemeleri kapsamında, üreticilere karkas ağırlığına bakarak yapılacak destek ödemeleri ve bunlara dair şerait belirlendi. Konu ile ilişkin bir izah yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Kuvvetli, “Cumhur Reisi Kararı ile Resmi Gazete’bile yayımlanarak yürürlüğe giren Kontratlı Besicilik Desteklemeleri kararıyla aksata ve bedel garantisi sağlanan cümle sayesinde işletmelerin tembel kapasitelerinin üretime kazandırılması, al vücut üretiminin sürdürülebilirliğinin sağlanması, piyasanın düzenlenerek tüketicinin çalım gücünün korunması ve mıhlı beslenmesinin desteklenmesi, dinamik tedarik zinciri oluşturulması, efsanevi başına verimin ve kırsalda istihdamın artırılması, üreticinin girdi tedarikinin önceleri planlanması ile devir için emsal aynı benzeşim teşekkül ettirilmesi amaçlanmıştır. Ülkenin ihtiyacı olan ürünlerin, eksiksiz bile ihtiyaç miktarı büyüklüğünde üretilmesine imkan sağlayacak aplikasyon ile getirilen feyiz motivasyon primi sebebiyle hareketli yığılım yönetimine ve hayvancılığın sürdürülebilirliğine katkı sağlanacak olup buna göre Deri ve Benzen Kurumu ile 5 yıllık konvansiyon özne yetiştiricilere ESK tarafından hazırlanacak icmaller karşılığında; karkas ağırlığı 201- 250 kilogram olanlara 2,5 TL/ kg, 251 – 300 kilogram arası olanlara 3,5 TL/ kilogram ve karkas ağırlığı 301 kilogram ve gövde olan hayvanlara dahi 5 TL/ kg sübvansiyon ödemesi yapılacaktır. Kavil şartları, yetiştiricilerin tespiti, karkas nitelik kriterlerinin belirlenmesi, duyurulması, uygulanması, takibi ve yaptırımların adına getirilmesi tekrar ESK eliyle izlem edilecektir. Antant kapsamına alınacak hayvanların karkas ağırlıklarının sunma birkaç 201 kg olması gerekmekte olup inikat eden beher yetiştirici bildirme aşkın 200 sarrafiye sığır için desteklemeden faydalanabilecektir” dedi.

“Besin güvenliği milli meselemizdir”

Sürdürülebilir, temiz, zinde ve birinci sınıf kırmızı vücut üretimi ile hem üreticinin hem de tüketicinin korunacağını anlatım fail Başmuallim Sağlam, “Uygulamam ile oluşturulacak komisyonlar vasıtasıyla mahiye maliyetler hesaplanacak ve belirlenen maliyete göre dikici refahı gözetilerek çekicilik fiyatları güncellenecektir. Alım ve kıymet garantisi sunulan üreticiler, 5 yıllık istihsal planlaması yapabilecek ve böylece besiciler kazancını garanti altına alabilecektir. Tekrar, aplikasyon ile Deri ve Benzin Kurumu vasıtasıyla gurur garantisi verilen üreticiler, Kurumla imzaladığı besicilik sözleşmesinden seçkin adalet kaybı yaşamadan tek yanlı çekilebilecek ve al cilt piyasasının yeryüzü temenni durumuna göre üreticilere er ya üstelik geç inikat primleri verilebilecektir. Kontratlı besicilik modeli ile sayın bakanımızın bile açıkladığı amacıyla; hayvan sağlığı, refahı ve beslenmesi konularında üreticilere çiftliklerinde eğitimler verilecek olup araç sistemleri oluşturularak hayvanın besi süreçleri, kurum ve sözleşme takvimleri tümce üzerinden izlenebilecek. Sürdürülebilir, sağlıklı, dimdik ve nitelikli kırmızı vücut üretimi ile hem müstahsil, hem bile bitiren korunacaktır. Aplikasyon kapsamında yapılacak ödemeler üzere lazım gerçek ise Tarım ve Orman Bakanlığımızın Tarımsal Tutma bütçesinden sağlanacak. Bakanlığımız politikaları kapsamında yapılan düzenlemelerle, içinden geçtiğimiz global akse zarfında tamam üretim kaynaklarımızdan maksimum derecede yararlanma irademizi, sürdürülebilirlik ilkesini de bulunmayan saymadan ortaya koymuş durumdayız. Besicilik gibi önemli önceliği olan istihsal alanları başta tevessül etmek üzere, elan önce de defaatle vurguladığımız besin güvenliği milli meselemizdir. Bu bağlamda uygulanacak olan Sözleşmeli Besicilik eş tıpkısı üretim modeli olup yerel ve milli istihsal ilkesi ile hayata geçirilmiştir. Düzenlenen üretim yardımıyla inşallah özellikle besicimiz, beraberinde da bitiren ve Türkiye’miz kazanacaktır. Güzel hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu. – SAMSUN

Share: