Hazine ve Maliye Bakanı Bitkisel, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, uygun zikıymet kredilerin yatırıma, ihracata ve istihdama yönlendirilecek şekilde akilane firma ve alanlarla buluşmasını sağlayacak, enflasyondaki ataleti kıracak seçmeli cesaret politikalarını ve makro-ihtiyati tedbirleri birlikte uygulamaya almaya bitmeme ettiklerini belirterek, “Enflasyonla mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz.” dedi.

Nebati, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin masadaki gücü olan Türk diplomasisinin, uslu ve şefkatli hamleleriyle global bire bir ayraç haline geldiğini belirtti.

Türkiye’ye müteveccih 1984-2001 döneminde toplam 13,5 milyar dolar olan direkt ecnebi envestisman tutarının, 2002’den bu yana neredeyse 20 kata benzeyen bir artışla 244 milyar dolara ulaştığını ifade fail Nebati, büyükelçilerin da son dolaşma ihracat rakamlarında kaydedilen rekorların arkasında iri emekleri bulunduğunu vurguladı.

Nebati, bir nice ülkeyle başıboş ticaret ve tercihli ticaret anlaşmaları imzalandığına bel ederek, halihazırda 22 erkin ticaret anlaşması yürürlükteyken yenileri amacıyla birlikte müzakerelerin bitmeme ettiğini belirtti. Bitkisel, Kovid-19 salgını ve sonrasında Rusya-Ukrayna Savaşı ile toptan ölçekte belirsizliklerin arttığı, ihtilafların hazar ve istikrarı tehdit ettiği benzeri dönemden geçildiğini dile getirerek, “Tekmil bu metanetli sınamalar karşısında ülkemiz bir lahzada seçkin alanda başarıyla ilerlemeye, eskimemiş koşulların getirdiği fırsatları yeryüzü bereketli şekilde değerlendirmeye bitmeme ediyor.” dedi.

Avrupa Birliği üyelik sürecinin önemli öncelik olmayı sürdürdüğünü ifade fail Bitkisel, bu süreci reformlar, bildirişim, vize serbestisi ve Gümrük Birliği’nin güncellenmesi yönünde ilerletmeye devam edeceklerini vurguladı.

İstanbul Mal Merkezinin üstelik dünya çapındaki bir nice mali kuruluşa eş sahipliği yaparak Asya ile Avrupa arasında bire bir format olmayı hedeflediğine dikkati çekici Bitkisel, şöyle konuştu:

“Toptan diplomasinin son yıllarda gördüğü yeryüzü somut başarılardan birisi, andıran zamanda Sayın Cumhur Reisi’mızın deli dolu girişimleri sonucunda Rusya, Ukrayna ve Türkiye ortada imzalanarak derakap işler hale mevrut Hububat Sevkiyatı Anlaşması olmuştur. Bu yalınlık benzeri Recep Tayyip Erdoğan etkisidir. Bu tarihi sözleşme, katıldığım G20 toplantılarında bile en cesim ruzname maddelerinden biri olan global gıda sunma krizinin etkilerini hafifletmesi itibarıyla serencam mertebe mühim bire bir öneme sahiptir. Reisicumhur’mızın diplomatik girişimleri ve bakanımızın aranjman kabiliyetiyle İstanbul’üstelik, savaşan tarafların Recep Tayyip Erdoğan etkisiyle aynı araya getirilmesiyle imzalanan uyuşma, Ukrayna depolarında biriken 20 milyon tonun üzerindeki tahılın dünya piyasalarına sunulmasına imkan sağlamıştır. Böylece cümle dünyada alelhusus hububat fiyatlarındaki bildirme cepheli baskıların hafiflemesiyle gelişigüzel fiyatların gevşemesine alay malay şahit oluyoruz. Hububat sevkiyatı anlaşması ülkemizin önemli aklının ve global sonuçlar üreten diplomatik başarılarının yeryüzü konkre örneklerinden biri olmuştur.”

?????- “Akan işlemler dengemizde inşallah çokça elan dolgunca noktalara geleceğiz”

Türkiye’nin 2022 yılının ilk çeyreğinde de işlek ve muvazeneli tahaccüm eğilimini sürdürdüğünü ve yüzde 7,3 büyüme oranıyla G20 ülkeleri arasında yeryüzü faziletkâr oranda büyüyen 3. mutluluk olduğunu tamlayan Nebati, “Dünyanın yer iri ekonomisi olan ABD iki çeyrek üst üste küçülerek teknik resesyona girmiştir, birçok gelişmiş ülkede dinginlik ihtimali konuşulurken, 2022 yılının ikinci çeyreği ve sonrasına ilişik avangart göstergeler, ülkemizde soylu erki büyümenin devam ettiğine meni ediyor. Filvaki IMF, 2022-2023 yılları amacıyla global ekonomideki tahaccüm beklentilerini hor taraflı düşürürken, ülkemizin tahaccüm beklentilerini trendin tersi yönde üst cepheli revize etmiştir.” ifadelerini kullandı.

Bitkisel, bulunan global kriz atmosferine ve dönemsel bazen veriler üzerinden karamsarlık yayma yarışına girenlere karşın tahaccüm, dış satım, turizm gelirleri ve istihdam artışı kadar kritik göstergeler itibarıyla elde edilen somut başarıların, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde sunulan mücadelelerin sonuçları olduğunu vurgulayarak şöyle bitmeme etti:

“Bugün ülkemizin nazik potansiyelinin, milletimizin dirayet ve halis güveninin farkında olmayanlar, kişi karamsarlıklarını hiçbir şekilde teslim etmeyen tekmil bu başarıları bile asla boğumlanma etmiyorlar. Oysaki ekonomimiz zorlu toptan koşullara karşın dinamizmini koruyarak güçlenmeye bitmeme ediyor. İhracatta kırdığımız rekorlar ve turizmdeki acul toparlanma; küresel enerji maliyetlerindeki anif artışlar kaynaklı cari işlemler dengesindeki bozulmayı dahi sınırlandırmıştır. Erke maliyetleri hariç tutulduğunda akan fazla vermeye devam ediyoruz. Bugün açıklayan haziran kocaoğlan verilerine göre benzeri geçmiş yılın bir ayına nazaran 1,4 bilyon dolar artım kaydederek 3,1 bilyon dolar çok verilmiştir. Harbiden, bu yılın familya-haziran döneminde enerji hariç değerlendirildiğinde cari işlemler dengesinde 8,1 milyar dolar, almanak bazdaki cari amal dengesinde üstelik 35 milyar dolar aşkın vermeyi başardık. Akıbet haftalarda gevşeyen küresel enerji fiyatları düşüş trendini koruyarak normalleşmeye devam ederse, cari işlemler dengemizde üstelik inşallah çok elan ferah noktalara geleceğiz. Kamu maliyesine baktığımızdaysa 2021 yılını yüzdelik 3’ün altındaki bütçe açığıyla kapatarak Maastricht Kriterini karşılayan bulunmaz ülkelerden biri olduk.”

Kuvvetli ve sakınımlı amme maliyesi politikalarıyla Türkiye’nin acun genelinden pozitif ayrışmaya devam etiğini, bankacılık sektörünün da dallı güllü sermaye yapısı, faziletli faal kalitesi ve karlılık oranlarıyla öne çıktığını anlatan Nebati, “Kızıl Büyükelçilerimiz, sizler bulunduğunuz ülkelerde fariza yapan en son düzem hükümet temsilcilerisiniz. Ülkemizin çıkarlarını ve politikalarını görünmek amacıyla büyük roller üstleniyorsunuz. Bu kapsamda sizlerden istirhamım, ülkemizin cıvıl cıvıl makroekonomik temelini, sunduğu kül fırsatları ve Türkiye Iktisat Modeli’mizi işyar olduğunuz ülkelerdeki ilgilendiren taraflara aktarmanızdır.” diye konuştu.

“Enflasyonla mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz”

Türkiye’nin kuzeyinde temel gösteren savaşla alay malay kalan enflasyonist sıkıntı karşısında vatandaşları serbest ve naçar bırakmadıklarını ifade fail Bitkisel, şunları kaydetti:

“Sabit ücretlerde yaptığımız faziletli uyumlu artışlara munzam namına vatandaşlarımızın yer çok ihtiyaç duyduğu besin, hareketlilik, ana ihtiyaç maddeleri gibi kalemlerde alacak indirimleri sağladık. Mütezayit erke maliyetlerinden vatandaşlarımızın ve sanayicilerimizin yeryüzü asgari düzeyde etkilenmelerini temin etmek üzere doğal gaz ve zindelik kadar kalemleri efdal oranlarda sübvanseye devam ediyoruz. Bugün kamuoyunda, devletimizin akaryakıtta acun ortalamasının çok üstünde, astronomik vergiler aldığına dair sonuç evre hatalı, tek gerçekliği sıfır ayrımsız bilgi dolaşıyor. Oysa iktisat yönetimi kendisine uyguladığımız kazanç politikaları sonucunda Türkiye zaman benzin ve motorinde DENIZ ülkelerinin tamamından daha düşük idrak düzlük ülke konumuna gelmiştir. Benzin ve motorinde ülkemizde muteber vergiler SUTAŞ ortalamasından kısaca yüzdelik 14 elan bağan seviyededir. Enflasyonla mücadeleye yönelik yaptığımız rüşvet indirimleri ve düzenlemelerle alay malay 2021 yılında 154 milyar teklik rüşvet gelirinden vazgeçmişken, bu yıl de aldığımız ilave tedbirlerle 251 bilyon teklik vergi gelirinden feragat etmiş durumdayız.”

Nebati, ciddi tarım ve gıda ürünlerinden bazılarına müteveccih dış tecim tedbirleri uyguladıklarını, zirai istihsal maliyetlerini azaltmaya ve tarımsal üretimi artırmaya çevrik GES yatırımlarını bindi kapsamına aldıklarını belirterek, ayrıca Rusya ile iş birliği halinde Mersin Ağacı Akkuyu’birlikte çekirdeksel erke santrali inşasının bitmeme ettiğini vurguladı. Erke üretmeye başladığında Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 10’unu bu santralden elde etmeyi hedeflediklerinin altını çizen Nebati, “Karadeniz’dahi keşfettiğimiz 540 milyar metreküplük doğal gaz rezervini birlikte inşallah 2023 yılından itibaren kullanıma almış olacağız. Kül bu çalışmalarımız sayesinde ilerleyen dönemde sonuç zamanlarda yaşadığımız enerji fiyatlarındaki baş döndürücü artışlardan haddinden fazla daha az etkileneceğiz.” dedi.

Finansal istikrarı yükseltmek amacıyla birçok hamle attıklarını dile getiren Bitkisel, Türk lirasını elan çekici ağıl vermek ve döviz kurlarındaki oynaklığı kesmek üzere Kırat Korumalı Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesabı (KKM) uygulamasını başlattıklarını, bu uygulamayla Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ve Fed faiz artışlarının Türkiye ekonomisi üzerindeki hırçın etkisini sınırlandırdıklarını söyledi. Nebati, “Akıllıca kıymetli kredilerin yatırıma, ihracata ve istihdama yönlendirilecek şekilde akilane firma ve alanlarla buluşmasını sağlayacak, enflasyondaki ataleti kıracak seçmeli itimat politikalarını ve büyük-ihtiyati tedbirleri üstelik uygulamaya almaya bitmeme ediyor, enflasyonla mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bitkisel, “Yeşil Tahaccüm”nin önemine dikkati çekerek, “Bu kapsamda, Avrupa Yeşil Uzlaşma Eylem Planı’nı yayımladık. Bu planla ülkemizin yeşil dönüşümünü destekleyen ve 2021’den 2027’ye büyüklüğünde olan süreci belirleyen benzeri çerçeve oluşturuldu. Paris Anlaşması’na canip olduk. Antrparantez 2053 yılında net başarısız emisyona idrak hedefimizi de açıkladık. Yeşil dönüşüme finansman temin etmek için yeşil finansmana yönelik heybetli icraat birlikte gerçekleştiriyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Salgın sonrası süreçte parçalanmamış dünyanın, hazırlık zincirlerinin baştan kurgulandığı, istihsal ve geri hizmet merkezlerinin gine belirlendiği, yıpranmamış lehçe ittifakların kurulduğu, siyasi ve soylu erki arenanın baştan şekillendiği aynı dönemeçten geçtiğine işaret fail Nebati, bu eskimemiş dönemde Türkiye’nin global arenada elan aşkın alay sahibi olabilmesi için beşeri sermayeyi, jeostratejik konumu ve farklı kompetitif avantajları maksimal düzeyde kullanabilecekleri adımlar atmaya bitmeme ettiklerini bildirdi.

Share: