Hdp Sözcüsü Günay: Yegâne Herif ve Etrafındaki Menfaat Gruplarının Kazanması İçin Işlemek İstenen Bütçe Teklifidir, Yararlı Diyeceğiz

HDP Sözcüsü Ebru Günay, 2023 yılı bütçe teklifi için, “82 milyon kişiden alınan vergilerle yegâne koca ve etrafındaki kazanç gruplarının kazanması amacıyla yetmek istenen benzeri bütçe teklifidir. Sarayın şatafatına, yandaşın taleplerine, çetelerin masraflarına yetmedi 21’inci posta hazırladığınız bu bütçe. İktidar ve epey ortağı nimetlerinden yararlansın diye milyonlarca insanın rızkıyla oynanan bu teklife yararlı diyeceğiz” dedi.

HDP Sözcüsü ve Mardin Saylav Ebru Günay, TBMM Umumi Kurulu’nda 2023 Yılı Bütçe Yasa Teklifinin aleyhinde meze alarak konuştu. Günay, Kürtçe başladığı konuşmasında, “Dünyanın rastgele yerinde avrat, hayat ve hürriyet diyerek savaşım eden bilcümle kadınları selamlıyorum” dedi.

Günay, 2023 bütçesinin 660 bilyon lira açıkla değerlendirildiğini kaydederek, “Bu iktidarın yıllardır bizden çaldıkları ile meşbu tıpkı bütçe. Sarayda hazırlanan ve kuvvet tarafından birlikte komisyonda onaylanan bu bütçe bire bir seçim bütçesidir. 82 milyon kişiden alınan vergilerle tek koca ve etrafındaki menfaat gruplarının kazanması için çıkmak istenen aynı bütçe teklifidir. Sarayın şatafatına, yandaşın taleplerine, çetelerin masraflarına yetmedi 21’inci sefer hazırladığınız bu bütçe. İktidar ve amiyane ortağı nimetlerinden yararlansın diye niteleyerek milyonlarca insanın rızkıyla oynanan bu teklife yarayışlı diyeceğiz” diyerek konuştu.

Günay, Türkiye’nin süresince bulunduğu soylu erki krizin vebalinin AKP ve MHP’nin boynuna olduğunu vurgulayarak, “Vebal kişi çıkarlarını herhangi bir şeyin üzerine koyan bu iktidardadır” diye niteleyerek dikkat çekti.

Günay, AKP’nin seçimi kaldırmak için kesenin ağzını açtığını belirterek, “Bu durumda rekor bütçe açıklarını yanı sıra getirmiş ve bu iktidarın 20 yıldır ülkede yarattığı hesaplar hepimizin geleceğini tamiri mufassal yıllar matlup hasarlara illet olmuştur” dedi.

Share: