Hdp’li Aziz Orhan Işık Nazır Bilgin’e İşçi Ölümlerini Sordu

HDP Van Mebus Eren Orhan Işık, akıbet tıpkı haftada Ankara’üstelik beyaz zehir işçisi Ömer Tür, Gaziantep’te inşaat işçisi Yüksek Taşar, itfaiye işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’dahi yapım işçisi Erhan Kurt, İstanbul’da hastanede güvenlik görevlisi olan Çakır Okudan, gemide zeybek olan Nazım Balcı, Sakarya’dahi benzeri firmada ısı yalıtım işçisi olan Muhsin Bölük, Konya’üstelik yapım işçisi İbrahim Demircan, Mersin’de inşaat işçisi Emrah Arslan, Bursa’bile Suriyeli inşaat işçisi Abdurrahman Ahmet’in yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Işık, işçi ölümlerini Emek ve Sosyal Asayiş Bakanı Vedat Bilgin’e sordu.

HDP Van Saylav Eren Orhan Işık işçi ölümlerini TBMM’ye taşıdı. Işık, Mesai ve Toplumsal Asayiş Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesini TBMM’ye sundu. Önergede şu ifadeler kayran aldı:

“İSİG MECLİSİ’NİN DERLEDİĞİ VERİLERE GÖRE 2021 YILINDA İŞ CİNAYETLERİNDE BILDIRME AZ 2.170 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİR”

“Türkiye’de zaruri önleyici tedbirler alınmadığında aksiyon cinayetleri sistematik tıpkısı şekilde bitmeme etmektedir. Rastgele yıl bildirme bir iki iki bin kişinin bu cinayetler kapsamında yaşamını yitirdiği kamuoyuna yansımaktadır. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG Meclisi) basın ve diğer bazen kaynaklardan derlediği verilere göre 2021 yılında hareket cinayetlerinde yeryüzü beş alti 2.170 iştirakçi yaşamını yitirmiştir. Ağustos ayında 186 ve 2022 yılının önceki sekiz ayında 1202 işçinin yaşamını yitirdiği işyerlerinde kalıcı, önleyici tedbirler alınmamaktadır. İSİG Meclisi’nin kamuoyuna duyurduğu raporlarına göre 2013 yılından bu yana 18.280’den aşkın işçi, lazım önlemler alınmayan aksiyon cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir. Özellikle tarım ve yapım sektörlerinde anahtar dışılık dolayısıyla gelişim cinayetlerinde yaşamını yitirenlere, hareket kazası ve çığır hastalığı geçirenlere ilişkin verilerin kaydı ya tutulmamaktadır evet de yarım tutulmaktadır.

“İŞYERLERİNDE TEDBİRSİZLİK AHIRET YOLCULUĞU GETİRMEKTEDİR”

16 Ilkgüz 2022’de Van-Hakkari karayolunun Güzeldere mevkiinde tünel inşaatında çalışan işçilerden ikisi yaşamını yitirdi. Limak ve Gökçenay firmalarının taşeronu olan Ölmez-Ertuş firmasının işçileri olan Vanlı iştirakçi Yusuf Sönmez ve Diyarbakırlı işçi Şafak Polat da 20 yaşındaydı. Serencam benzeri haftada Adana’dahi orman işçisi Umut Durakçı, Kastamonu’de yapım işçisi Abdurrahman Birgün, orman işçisi Yaşar Sarıcı, Urfa’üstelik yapım işçisi Mustafa Tığ, Samsun’de otel etkin Mustafa Şeker Hastalığı, Malatya’birlikte inşaatta müteharrik Fatih Kızılkaya, Ongun Gündoğan ve Mehmet Kavara, Ankara’üstelik Eroin işçisi Ömer Nev, Gaziantep’te yapım işçisi Büyük Taşar, itfaiye aracı işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’da yapım işçisi Erhan Kurt, İstanbul’dahi hastanede düzenlilik görevlisi olan Tuğrul Okudan, gemide yiğit olan Şiir Balcı, Sakarya’üstelik tıpkısı firmada ısı cazibe işçisi olan Muhsin Kısım, Konya’bile inşaat işçisi İbrahim Demircan,  Mersin’de inşaat işçisi Emrah Arslan, Bursa’birlikte Suriyeli inşaat işçisi Abdurrahman Ahmet yaşamını yitirmiştir. Yaşamını yitirenlerin dışında kısık yaralanan, sürekli tıpkı şekilde sakat olan işçilerin olduğu bilinmektedir. İşyerlerinde tedbirsizlik ahiret yolculuğu getirmektedir.”

Icra Vekili Bilgin’e yöneltilen sorular şöyle:

“16 Eylül 2022’de Van-Hakkari yolu üzerinde Güzeldere tüneli inşaatında yaşamını yitiren 20 yaşındaki işçiler Yusuf Sönmez ve Şafak Çelik’ın ölümü için yürütülen tıpkı sormaca mevcut mudur? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe tutkun ahiret yolculuğu sayısı’ birçok olmuştur? Bu ölümlerin sebeplerine göre dağılımı nasıldır? Bu ölümlerin gözyaşı ve seks dağılımı nasıldır? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe bağlı kazalarla sakat olan güç sayısı’ birçok olmuştur? Türkiye’de mültecilerin geçirdiği hareket kazaları ve maruz kaldıkları meslek hastalıklarına ilgili Bakanlığınızın benzeri bilim derlemesi yahut raporu kâin mudur? 2011-2022 yılları ortada Türkiye’de yaşamını yitiren mülteci işçi sayısı ve bu kişilerin tebaa, cinsiyet, gözyaşı kabil göstergeleri nedir? Türkiye’de işyerlerinde tedbirsizlik zımnında yaşanan ölümlerden bakanlığınızı siyaseten mesul görüyor musunuz? Bu sorumluluğun gereği olarak yaşamını yitirmiş işçilerin ailelerine sunduğunuz ruhsal, ekonomik ve sosyal destekler nelerdir?”

Share: