HDP’li Semra Güzel tutuklandı

“Silahlı terör örgütüne organ doğmak” suçundan aranan ve Edirne’ye giderken yakalanan HDP Diyarbakır Saylav Semra Sunturlu tutuklandı.

İstanbul Terörle Savaşım Ofis Müdürlüğü ile Milli İstihbarat Teşkilatının kuma çalışmasıyla, “Mehtap Şahan” yerine düzenlenmiş sahte kimlikle Silivri’deki benzeri dinlenme tesisinde yakalanan Fena Hâlde, emniyetteki işlemlerinin peşi sıra esenlik kontrolünden geçirilerek İstanbul Adliyesi’ne götürüldü.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Yıldırı ve Organize Taksirat Bürosundan soruşturmanın yürütüldüğü Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığına bağlanarak, Gürültülü ve Kaynak Enformatik Sistemi (SEGBİS) vasıtasıyla ifade veren Fena Hâlde, tevkif talebiyle nöbetçi hakimliğe atıf edildi.

Adliyeden Ankara Hazar Ceza Hakimliğine bağlanan Iyice, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Adliye uğrunda izah yapan HDP Kol Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Semra Iyice’in vakfedilmiş yargılanmaması gerektiğini ve iki hülasa için dokunulmazlığının kaldırıldığını öne sürdü.

Semra Fena Hâlde’in yanlışlık işlemediğini bildiklerini savunan Oluç, Güzelce’le dayanışmayı ve desteklerini sürdüreceklerini dile getirdi.

Süreç

Adıyaman’da 2017’de yıldırı örgütü PKK’ya müteveccih gelgel destekli operasyonda aylak kuzuluk getirilen teröristin el telefonu incelemesinde HDP Saylav Güzel ile fotoğraflarının bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Etkisiz ağıl getirilen terörist Volkan Bora’nın, Evire Çevire ile yıldırı kampında çekilmiş fotoğraflarının basına yansıması üstüne Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı harekete eski ve Güzel için hülasa hazırlanarak Hak Bakanlığına gönderilmişti.

Semra Sunturlu’in dokunulmazlığı 1 Mart’ta TBMM Umumi Kurulu’nda kaldırılmıştı.

Doğruluk Bakanlığı, fezlekeleri gereği için Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığına göndermişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının için 24 Mart’ta yakalama kararı çıkardığı Evire Çevire, İstanbul’dan 59 DG 606 plakalı miftah ile Edirne’ye giderken Silivri’deki aynı istirahat tesisinde, “muhacir kaçakçılığı”, “resmi belgede sahtecilik” ve “basamak dokunulmazlığını ihlal” suçlarından kaydı olan sürücü Aladdin G. ve “yıldırı örgütü propagandası açmak”tan kaydı mevcut Fırat D. ile alay malay geçmiş yakalanmıştı.

Share: