HDP’li Semra Iyicene tutuklandı

“Silahlı terör örgütüne organ olmak” suçundan aranan ve Edirne’ye giderken yakalanan HDP Diyarbakır Mebus Semra Güzelce tutuklandı.

İstanbul Terörle Savaş Idarehane Müdürlüğü ile Milli İstihbarat Teşkilatının ortak çalışmasıyla, “Ay Işığı Şahan” adına düzenlenmiş cali kimlikle Silivri’deki benzeri istirahat tesisinde yakalanan Güzel, emniyetteki işlemlerinin peşi sıra keyif kontrolünden geçirilerek İstanbul Adliyesi’ne götürüldü.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Yıldırı ve Organize Suçlar Bürosundan soruşturmanın yürütüldüğü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına bağlanarak, Curcunalı ve Kaynak Bilişim Sistemi (SEGBİS) eliyle ifade veren Iyicene, tutuklama talebiyle gümrük kolcusu hakimliğe gönderme edildi.

Adliyeden Ankara Sulh Ceza Hakimliğine bağlanan Fena Hâlde, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Adliye önünde açıklama fail HDP Kadro Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Semra Iyice’in mevkuf yargılanmaması gerektiğini ve iki fezleke amacıyla dokunulmazlığının kaldırıldığını öne sürdü.

Semra Evire Çevire’in yanlışlık işlemediğini bildiklerini savunan Oluç, Domuzuna’le dayanışmayı ve desteklerini sürdüreceklerini dile getirdi.

Süreç

Adıyaman’da 2017’de terör örgütü PKK’ya müteveccih çekicilik destekli operasyonda etkisiz hale getirilen teröristin el telefonu incelemesinde HDP Mebus Sunturlu ile fotoğraflarının bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Etkisiz kuzuluk getirilen yıldırıcı Volkan Bora’nın, Iyice ile yıldırı kampında çekilmiş fotoğraflarının basına yansıması konusunda Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı harekete eski ve Pir hakkında fezleke hazırlanarak Doğruluk Bakanlığına gönderilmişti.

Semra Güzel’in dokunulmazlığı 1 Mart’ta TBMM Umumi Kurulu’nda kaldırılmıştı.

Türe Bakanlığı, fezlekeleri gereği üzere Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığına göndermişti.

Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığının karşı 24 Mart’ta yakalama kararı çıkardığı Fena Hâlde, İstanbul’dan 59 DG 606 plakalı açacak ile Edirne’ye giderken Silivri’deki benzeri dinlenme tesisinde, “muhacir kaçakçılığı”, “resmi belgede düzmecilik” ve “konut dokunulmazlığını ihlal” suçlarından kaydı olan sürücü Aladdin G. ve “yıldırı örgütü propagandası yazmak”fecir kaydı kâin Fırat D. ile alay malay esbak yakalanmıştı.

Share: