Hdp’nin Kürtlere Müteveccih Zat Planlaması İddialarının Araştırılmasıyla İlgili Önerisi AKP ve MHP’li Vekillerin Oyları ile Reddedildi

TBMM Umumi Kurulu’nda, bugün HDP’nin Kürtlere yönelik şahıs planlaması iddialarıyla ilişik araştırı önergesinin direkt gündeme alınmasına ait kol önerisi, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

TBMM Umumi Kurulu’nda, bugün HDP’nin Kürtlere müteveccih şahıs planlaması iddialarıyla ilgili araştırı önergesinin aracısız gündeme alınmasına ilgili ekip önerisi görüşüldü.

HDP Grubu namına söz alan Şırnak Saylav Hüseyin Kaçmaz, Türkiye’nin genişlik büyük sorularından birinin Kürt meselesi olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Bu ülkenin genişlik büyük sorunlarından biri olan Kürt meselesi, gine Kürt çocuklarının sayısı üzerinden ve Kürt halkının can artışı üzerinden yeniden gündeme mevrut bire bir laf. Kürt düşmanlığının tarihsel kayırıcı planına baktığımızda, bunun katiyen önce olmadığını, Cumhuriyet tarihi itibarıyla bugüne büyüklüğünde 70’e mail Kürt raporunun düzenlendiğini görmüş bulunuyoruz. Hani Kürtler bin yıllık kardeşinizdi, ne oldu da Kürtlerin insan artma hızını ayrıca hesaplama gereği duyuyorsunuz. Neden Kürtlerin insan artış hızını kendinize ayrımsız tehlike namına görüyorsunuz? Elbette, Cumhuriyet Altını tarihi boyunca kıvrak tıpkısı şekilde Kürt nüfusunun sınırlandırılmasına çevrilmiş bu raporlar yazılmıştır.”

Kaçmaz, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP’ye güzeşte İzmir Milletvekili Mehmet Ulvi Çelebi’ye söylediği “Bala çokça büyük. Bak PKK’nın ilkokul tane, 10 çıngı, 15 lime var” ifadelerinin anımsatarak, şöyle devam etti:

“Bu ifadeler zahir Kürt halkına karşı. Ben 14 çocuklu aynı ailenin çocuğuyum. Sayın Erdoğan’ın bu söylemine bakarak benim annem ve babam rütbeli örgüt üyesi mi oluyor? Burada Kürt kökenli sizin tabirinizle saylav var. 10-15 kesim, hatta onlarca çocuğu olan milletvekiliniz var. 20-30’un üstünde az daha. Bu kapsam çivi başına hem Cumhuriyet Altını tarihi bakımından Kürt halkına alın olan tutumu ve haddizatında düşmanlığı de açık ayrımsız şekilde gösteriyor. Kürt halkının, Kürt çocuklarının nefer artışı bu talih üzere bir tehdit değil bilakis bu asimilasyoncu, inkarcı ve imha politikasını ana düz etnik Pantürkist ufuk benzeri ateş yeryüzü ediyor. Bu zihniyetten vazgeçilmediği sürece bu ülkede sulh, varlık ve zenginlik sağlanamaz.”

CHP Grubu adına meze kayran Ankara Milletvekili Levent Gök ise Cumhuriyet’in budunsal ve kültürel kimliklere saygılı olduğunu ve birlik yurttaşların hususiyet uğrunda kıymet olduğunu belirterek, “Devletin ırkı olmaz, cesamet tamlık budunsal kimliklere denk mesafede durur ve kültürel çoğulculuğa güvencesini oluşturur ve bu görüşe erbap yarar” dedi. Asuman, yapılması gerekenin tamam yurttaşların türel güvence içre yaşamasının olanaklı olduğu inancını konumlamak olduğunu dile getirerek, “Eğer bu inanç azalırsa, devletin sürmesi söz konusu imkânsız, yurttaşlar de kendilerini türel garanti içinde hissetmezler” diye niteleyerek konuştu.

AKP Mardin Milletvekili Şeyhmus Dinçel ise “Sayın Cumhurbaşkanımızın beyanı örtüsüz ve nettir. Burada asla farklı bire bir milleti, budunsal kökeni murat kabul etme kabil ayrımsız genişlik yoktur. Kastedilen yıldırı örgütüdür” dedi.

Görüşmelerin peşi sıra HDP’nin takım önerisi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Share: