Hıdırlık Kulesi’nde Arkeolojik Kazılar Sona Yaklaştı

Antalya’birlikte kâin Hıdırlık Kulesinde arkeolojik kazılarda sona gelindi. Bölgede ehlivukuf arkeolog ve ekiplerin yürüttüğü ilim çalışmaları sürüyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin, Koruma Müesses kararı doğrultusunda, kentin balaban tarihi yapıları ortada düz düz Hıdırlık Kulesi’ni kültürel ve turistik elektrik merkezi haline lütfetmek amacıyla 2020 yılında başlattığı kazı çalışmasında sona yaklaşıldı. Ilim çalışmalarının de tamamlanmasıyla hafriyat bölgesinde belde düzenleme çalışmasına geçilecek.

93 YILLIK FABRİKA VE ANTİK BÖLÜM ISITMA SİSTEMİ

Müze Müdürlüğü denetiminde gerçekleştirilen, bilirkişi kazı bilimci ve ekiplerin inceden inceye yürüttüğü kazı çalışmalarında önce kendisine 1927 yılında yapılmış buz fabrikasının makine dairesi ve depolama alanlarına ait asıl, akarsu kanalları ve duvar kalıntıları zaman yüzüne çıkarılmıştı. Daha sonraları Hıdırlık Kulesi’nin Güney kısmında yapılan çalışmalarda hamam kalıntısı olduğu tutum edilen alanda ısıtma sistemi ve biçim kalıntıları açığa çıkarıldı.

Ilim çalışmalarında geometrik desenli ayak tabanı mozaikleri ile balıksırtı pişmiş yer düz döşemesine ulaşıldı. Hıdırlık Kulesi’nin Şimal kısmında hesaplı kazı bilimsel kazılarda ise kermen suru kalıntıları ortaya çıkarıldı. Kuzey kısmında mevcut yapıların güvenliği açısından dayanma duvarı örüldü.

KONAĞIN PARÇASI OLABİLİR

Ekibin inceden inceye yürüttüğü hafriyat çalışmalarında son adına ise Hıdırlık Kulesi’nin Güney kısmında falezlerden denize inen basak basamakları buluntusuna ulaşıldı. Yetkililer, sıcak kalıntısı olduğu durum edilen bulgular ile denize nazil merdivenin benzeri alanda bulunması nedeniyle eğlek tarzı bire bir yapının parçası olabileceğini tutum ettiklerini söyledi.Share: