Himayesiz gençlerin sporla güçlendirilmesi konuşuldu

Adıyaman Valiliği toplantı salonunda “Korunmasız Gençlerin Elan İyi ve Etraflıca Spor ve Deneyimsizlik Altyapısı ve Aktiviteleri ile Güçlendirilmesi Projesi” brifing toplantısı gerçekleştirildi.

Toyluk Spor Bakanlığı ile Avrupa Birliği’nin “Sporla Buluşuyoruz” FRIT II fonuyla hayata geçirilen “Korunmasız Gençlerin Elan İyi ve Etraflı Spor ve Cahillik Altyapısı ve Aktiviteleri ile Güçlendirilmesi Projesi” çerçevesinde bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıda, proje çerçevesinde Geçici Siper altındaki Suriyeli gençlerin Türk toplumuyla toplumsal uyumunu geliştirmeye katkıda düşmek amacıyla Adıyaman merkezde yapımına başlanan Spor Salonu ile Gölbaşı ilçesinde yapılmakta olan Gençlik Merkezinin amacı ve kentteki sportif aktiviteler üzerine değerlendirmelerde bulunuldu.

Bakanlık Proje Koordinatörü Başak Ekinci’nun sunumu öncesinde Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, Şehremini Süleyman Kılınç, Avrupa Birliği Delegasyonu Enfrastrüktür Izlence Müdürü Michel Cat, KfW Alman Kalkınma Bankası Mümessil Proje Koordinatörü Jülide Oğuz, Bilgisizlik ve Spor İl Müdürü Fikret Bahadır küşat konuşması yaptı.

Vali Mahmut Çuhadar konuşmasında, projenin öneminden bahsederek, “FRIT II programı altında, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Alman Kalkınma Bankası ( KfW Kalkınma Bankası) yürütücülüğünde, Avrupa Birliği’nin finansman desteğiyle ölçülü bire bir proje, Türk ve Suriyeli mültecilerin içtimai uyumuna yönelik aynı tesisleşme projesidir.

Proje ile mülteci yoğunluğunun erdemli olduğu berceste illerde bilgisizlik ve spor tesislerine erişimi çoğaltmak, Eğreti Siper altındaki Suriyeli (GKAS) gençlerin Türk toplumuyla toplumsal uyumunu geliştirmeye katkıda mevcut olmak, Proje bölgelerinde kâin bünye sayısını arttırarak sporu heveslendirmek amaçlanmaktadır.

Proje çerçevesinde Adana, Adıyaman, Batman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Mersin Ağacı, Osmaniye, Şanlıurfa illerinde 22 adet yapı yapılması planlanmaktadır. Bu çerçevede ilimiz merkezinde 21 milyon 703 bin 158 TL envestisman bedeli ile Spor Salonu, Gölbaşı ilçemizde 34 milyon 131 bin 109 TL yatırım bedeli ile Gençlik Merkezi yapımına başlanmıştır.

Siper altındaki gençlerin ve vatandaşlarımızın spor altyapısının güçlendirilmesi, gençlik çalışmaları ve kodifikasyon becerilerinin arttırılmasına müteveccih namına gerçekleştirilen bu proje ile ilimiz Kalıp ilçesi ve Gölbaşı ilçesinde toyluk ve spor alanında tesisleşme atılımında tıpkısı eşik henüz aşılmış olacaktır” dedi. – ADIYAMAN

Share: