Hopa’da Sol Tümen ve Sivil Sosyete Kuruluşlarından Eş “Zelzele” Açıklaması: “Yegâne Insan Rejimi Kolonlarıyla Alay Malay Çöktü”

HEDEF İSTANBULLU

Artvin Hopa’da Eğitim-Sen, Sağlık ve Içtimai Bakım Emekçileri Sendikası (SES), Halkevleri ve SOL Öğür; Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilgimi açıklama yaptı. SOL Parti Artvin yöneticilerinden Yır Eriman, “Ülkemizi içten sarsan zelzele faciasının üzerinden tekmil aynı ay geçti. Güzeşte tıpkısı ayın ardından hala bir nice noktada devletin yardımları ya yok ya bile fire. Biricik kayırıcı rejimi sırtçı kamu kolonlarıyla birlikte çöktü” dedi.

Hopa’dahi Terbiye-Sen, Keyif ve Içtimai Bakım Emekçileri Sendikası, Halkevleri ve SOL Tümen; “Yer Sarsıntısı değil rant öldürür, el birliği yaşatır” pankartıyla yürüdü. Yürüyüşün peşi sıra Cumhuriyet Meydanı’nda izah yapıldı.

“MESUL AKP- MHP İKTİDARIDIR”

SOL Parti diyar yöneticisi Melodi Eriman, şu açıklamayı yaptı:

“Ülkemizi etraflıca sarsan hareket faciasının üzerinden cemi aynı ay geçti. Resmi rakamlarla 49 bini fazla yurttaşımızın hayatını kaybettiği, 100 bini fazla yurttaşımızın yaralandığı felaketin yaralarını saracak noktadan elan haddinden fazla uzağız. Sabık bir ayın peşi sıra hala bir nice noktada devletin yardımları ya bulunmayan ya de kem. Olan yerlerde ise teferruatlı süre devletin eksikliğinde, halkın seferberliği ile kurulabilen cerrahi müdahale, devletin organizasyonsuzluğu cihetiyle ehliyetli etkiye ulaşamıyor.  Ülkenin bulunan zelzele protokolleri siyasal hesaplarla fek edilmiş, afetler amacıyla vazifeli kurumlar olarak Cumhurbaşkanlığına sadık AFAD ve Kızılay sıfır kadrolara teslim edilmiş, tarikatlar kurumları sarmış, halkın kaynakları çarçur edilmiş, neticede afet sonrası planlama ve kurtarma üstüne çap katre edilmiştir. Yegâne koca rejiminin, bu büyüklükte bire bir âdemiyet krizinde devleti kombinasyon edemediği, geçmiş örneklerde da görüldüğü üzere yeniden ortaya çıkmıştır. Sorumlusu AKP-MHP iktidarıdır!

“TEK KOCA REJİMİ KOLONLARIYLA BİRLİKTE ÇÖKTÜ”

Özelleştirme ve kamusal hizmetlerin ticarileşmesiyle kurdukları getirim düzeni ülkeyi bir mezarlığa çevirdi. Yer Sarsıntısı sonrasında hayat kurtaracak AFAD’ları günlerce belli görünmedi. Kızılay duygusal pazarında deri satmakla meşgul oldu. Diyanet’i evlatlıkla evlenilebilir fetvaları verip tarikatları çocukların peşine düştü. Biricik adam rejimi hamal bütün kolonlarıyla gelişigüzel çöktü. Toplumun seçkin kesimi ise birleşerek bu yıkıntının içre büyük tıpkısı tesanüt örgütlemeyi başardı. İktidarın budunsal ve mezhepsel ayrımlarla birbirine antagonist etmeye çalıştığı insanların şişman dayanışma seferberliğine Yunanistan’dan İsrail’e, Ermenistan’dan Irak’a büyüklüğünde gelişigüzel ülkeden insanlar ilgiyle katıldı. Büyük adamlık ve el birliği kazandı.”

Share: