Hükümlüler cezaevinde bostan ve ayazlık mobilyaları üretiyor

Samsun cezaevinde hükümlüler tarafından üretilen bostan ve teras mobilyaları, mütehammil haddinden fazla kente gönderiliyor.

Samsun T Tipi Kapalı ve Münhal Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü bünyesinde hükümlülerin çalıştığı möble atölyesinde üretilen bostan, balkon ve piknik mobilyaları, Türkiye’nin farklı illerinde tüketiciyle buluşturuluyor. Atölyede, mobilyalar amacıyla ihtiyaç duyulan mefruşat ve dokuma ürünleri üstelik yapılıyor.

Samsun T Tipi Merbut ve Boş Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Mehmet Âlem, AA muhabirine, hükümlülerin patika ve sanatlarını geliştirmelerini sağlayacak iş yaptıklarını söyledi.

Son dönemde ahşap üretimine derya verdiklerini tamlayan Dünya, “Bu kulvarda kendimizi geliştirdik. 4 yıldır yılda tahminî bin metreküp kayın, demircik, kestane ve koz türü ağaçlardan balkon, piknik grupları tarzında, döşemeleri dahi kişi terzihanemizde cereyan etmek üzere istihsal yapıyoruz.” dedi.

Birçok hükümlünün atölyelerinde iz edindiğini anlatan Dünya, anne hedeflerinin de bu olduğunu vurguladı.

Evren, üretimlerinin birinci sınıf ve dilek edilen mahsulat olması nedeniyle piyasada düzlük bulduğuna dikkati çekerek, “Ürünlerimizi Türkiye’nin ayrı cinsten yerlerindeki adliyelerin ortamında bulunan satma mağazalarına İşyurdu Kat Başkanlığımızın desteğiyle gönderiyoruz. Yerelde bizi duyanlar gelip buradan alabiliyor. Tercih edilmesi, talebi fazlalaştı diyebilirim.” ifadelerini kullandı.

Ürünlere gösterilen ilgiden kıvançlı olduklarını dile getiren Âlem, şöyle bitmeme etti:

“Burada üretilen ürünleri İstanbul, Manisa, Niğde, Konya, Eskişehir, Kırıkkale, Ankara, Kütahya gibi illere gönderiyoruz. Değişik illere münasebet gönderemiyoruz? Ayrımsız kapasitemiz var. Bu kapasitemizin konusunda çıkamıyoruz. Çalıştırabildiğimiz hükümlü sayısı ve düz muhtemelen. Alanımıza göre mevkut namına temenni halinde özge illeri da sıraya sokarak gönderebiliyoruz. Vatandaşlarımız dahi evlerine satın alabiliyorlar.”

Dünya, hükümlülerin günce gündelik ile teknik, kalfalık üzere mesleksel doküman de aldığını, boşaltma edildikten sonradan bunlarla alelacele hareket bulabildiğini kaydetti.

Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç bile 40 kişinin çalıştığı möble atölyesinde hazırlanan ürünlerin beğenildiğini, çoğu zaman okul çocuğu yetişmekte zorlanıldığını anlatım etti.

İnfaz siper memuru ve atölye sorumlusu Mustafa Begayet ise bostan ve ayazlık takımları, piknik masası, katlanır basamak, ahşap salıncak kadar nişane yelpazesine topluluk olduklarını, bunun beraberinde özel havale aldıklarını söyledi.

Müfrit, hükümlülerin iz edinmelerinde kocaman fariza üstendiklerine belen etti.

Share: