IAEA Umumi Direktörü Grossi: Nükleer santrale hasar veren saldırıdan endişeliyim

Konfedere Uluslar bünyesinde canlılık gösteren Arsıulusal Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Umumi Direktörü Rafael Mariano Grossi, Ukrayna’nın Zaporijya kentindeki nükleer santralin hasar gördüğü saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

IAEA Umumi Direktörü Grossi, bahis konusu saldırının hem Ukrayna hem birlikte çevresinde korkulu ayrımsız çekirdeksel nâr tehdidi oluşturduğunun altını çizerek, “IAEA, bu güç ebat için bilgilendirildi. Ukrayna’ya göre reaktörlere seçme hasar gelmedi ve radyolojik raks olmadı. Fakat, santralin eksantrik yerlerinde hasar var. Zaporijya nükleer santralinin emniyetini ve güvenliğini tehlikeye atan askeri harekat kesinlikle akseptans edilemez ve ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır. Tesise yönlendirilen her askeri incitici gücü, potansiyel olarak felaketle sonuçlanacak durumlara defa açabilir ve bu ateşle atlatmak anlamına gelir. Çabucak eksiksiz tarafları, altı reaktörü bulunan bu büyük nükleer tesisin çevresinde maksimal ılım göstermeye fıldır çağrıda bulunuyorum” dedi.

“ÇERNOBİL’DE OLDUĞU GİBİ EKİP GÖNDERMELİYİZ”

Grossi, IAEA’nın bölgeye tıpkısı takım göndermesi gerektiğini belirterek, “IAEA ekibi, yılın başlarında Çornobil ve Güney Ukrayna’ya yaptığı kabilinden Zaporijya’ya da gitmeli. Bire Bir itimat ve koruma misyonunu bir araya getirebilir, ihtiyaç mahsus yardımı ve etkisiz değerlendirmeyi sağlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Share: