İbb, Tarihi Cendere Hamidiye Pompa İstasyonu’nu Ekin Merkezine Dönüştürdü. İmamoğlu: “Geçmiş Ihata, Vatandaşa Ilgili Alanları Kendisinin Zannediyor”

Bilgelik: OKTAY YILDIRIM – Almaç: SADIK KARAKULOĞLU

İstanbul’un tarihi endüstri yapılarından Pres Hamidiye Pompa İstasyonu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bırakıt eliyle restore edilerek Pres Müzakere ismiyle İstanbullulara kazandırıldı. Açım töreninde mütekellim İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstiyoruz kim 16 milyon insanımız İstanbul’un güzelliklerinden bildirme aktif ayrımsız şekilde faydalanabilsin. Buralara gelmenizi içten diliyorum. Buralar hamur sahipleriyle buluşsun. Hakikat sahipleriyle buluşmadığı devir, eski zihin, orayı kendisinin zannederek bambaşka anlamlarda kullanmaya dönük adımlar atabiliyor. Ama tığ, buraları töz sahipleri olan sizlerle buluşturuyoruz” dedi.

İstanbul’un 120 almanak sınai mirası, Pres Nutuk’a dönüştü. İstanbul’un tarihi uran yapılarından biri olan Cendere Hamidiye Pompa İstasyonu, İBB Bırakıt tarafından restore edildi ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla Pres Danışma Merkezi ismiyle İstanbullulara kazandırıldı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, zaman yapılan açılış törenine annesi Hava İmamoğlu ve kardeşi Neslihan Yakupçelebioğlu’yla birlikte geldi. Törene ayrıca, CHP İstanbul Saylav Gökan Efe, Sarıyer Şehremini Şükrü Taze, sanatçılar, divan üyeleri, STK temsilcileri ve İstanbullular katıldı.

Ekrem İmamoğlu, Pres Danışma’ın küşat töreninde yaptığı konuşmada, insana maneviyat katan çok iyicene tıpkı ortamda bulunmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Karadeniz ve maşrık illerine yaptığı geziden bahseden İmamoğlu, Trabzon’dan Gümüşhane’ye geçerek çokça iyice bire bir bili sanat merkezi açtıklarını ve Milli Terbiye Bakanlığı’na teslim ettiklerini, bilahare Kelkit’e ve Erzincan’a uğradıklarını, oradan üstelik Sivas Divriği’ye geçerek ilçeye bire bir otogar ihsan ettiklerini anlattı.

İmamoğlu, konuşmasında şunları söyledi:

“16 MİLYON İNSANIMIZ İSTANBUL’UN GÜZELLİKLERİNDEN EN AKTİF BİR ŞEKİLDE FAYDALANABİLSİN: Türkiye, yoğun medeniyetlere ehil çok yüce bire bir mevki. Anadolu’birlikte kültürlerin ve etnik kimliklerin var ettiği haddinden fazla büyük aynı kültürel miras var. Bu haftaya Pres Nutuk’ı açarak başladık. Birazdan Gaziosmanpaşa’dahi bire bir park ve meydanı konuşma ederek o hizmeti yerinde göreceğiz. Yarın, Türkiye’nin yeryüzü nazik ileri biyolojik tasfiye tesisi olan Tuzla İleri Dirim Bilimsel Tasfiye Tesisi’nin üçüncü kademesini açacağız. Bu hafta de çok balaban benzeri ulaşım yatırımı olan Rumeli Hisarüstü Ev Füniküleri’ni açacağız. İstiyoruz kim 16 milyon insanımız İstanbul’un güzelliklerinden en etkili bir şekilde faydalanabilsin.

GEÇMİŞ ZİHNİYET, VATANDAŞA AİT ALANLARI KENDİSİNİN ZANNEDİYOR: İstanbul’da çokça yeşil düz var, ama koskocaman olan kullanılabilen enerjik yeşil alanın olmasıdır. Şehre milyonlarca metrekarelik etken yeşil alanı kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sabahleyin Hacıosman Kent Ormanı’nda tutum yaparak güne başladık. Sarıyer’e 300 bin metrekarelik Büyükdere Fidanlığı’nı dahi kazandırıyoruz. Yalnız Sarıyer’de az daha iki milyon metrekareyi bu şehre kazandırmanın keyfini ve onurunu yaşıyorum. Bu amal, anca alarga görüp geçilecek işlemler değildir. Lütfen süresince dem karşı, elkızı, gezin; kültürel, sanatsal etkinlikleri yaşayın. Buralara gelmenizi candan diliyorum. Buralar töz sahipleriyle buluşsun. Töz sahipleriyle buluşmadığı ahit, önceki içtihat, orayı kendisinin zannederek başka anlamlarda kullanmaya çevrilmiş adımlar atabiliyor. Amma tığ, buraları soy sahipleri olan sizlerle buluşturuyoruz. Epey geleceğe bile tehlikesiz aynı biçimde kazandırıyoruz.

ŞEHRİN MANEVİYATINI KORUYORUZ: Mevlanakapı ya üstelik Belgradkapı’daki tarihi kara surlarının hayata geçirilmesi, Asude Hanım ve Seyyid-i Yetke türbelerinin restorasyonu, Haydarhane Camii’nin rekonstrüksiyonu kabilinden ihmal edilmiş bir nice tarihi eseri İstanbul’a yeniden kazandırdık. O manevi alanlara yaptığımız dokunuşlarla maneviyatı ne kadar koruduğumuzun ve yine sevimli sunduğumuzun tıpkısı gerçeği. Gerçekte hangi kadar maneviyatı aylı aynı toplumuz kim yoz aynı eser ama bıraktığı sulu, insanlara verdiği moral olan tarihi Moda İskelesi’nde yapığımız dönüşümü zamansız tıpkı zamanda şöyle kıyıdan izledim, yani insanların oraya atak akın gidişi ve akış atak dönüşümü izledim ve orayı müşahede arzularını hissettim.

SANAÇILAR ÇOKÇA HUSUSI İNSANLAR: Çocukluğumda, Akçaabat’ın Derecik köyüydü, on paralık unutmam, oralı ayrımsız kızın çamurdan yaptığı heykeller diye ayrımsız veri çıkmıştı. O haberi görünce ego da müteessir, bende üstelik bire bir molekül var mı diyerek çamurla uğraşmıştım. Herkesin açığa çıkaracağı tıpkı yeteneği vardır. Haddizatında Cendere Musahabe üzere mekanlar, çocuklarımızın yeteneklerini açığa çıkaracak yerler. Buraları gören, burada musahabe eserleriyle mülaki çocuklarımız birer heykeltıraş, birer çağdaş artist ve çokça özel insanlar haline gelebilirler. Ama zannetmeyin, sanatkâr olmak zorundalar. Aynı bakmışsınız eksantrik aynı konuda yaratan ya da çok eke tıpkı mühendis evet dahi aşılama bulan tıpkısı doktora dahi dönüşmüş. Zira zihni degaje evet sanatla mülaki insanın. Ego, danışma eserlerine baktığımda adi içine dalıp gidiyorum. ve hep sanatçıların önünde dahi o anlamda nazikâne eğiliyorum. Kıytırık hususi insanlar kâffesi. Pres Musahabe’ın İstanbul’a yakışan aynı musahabe merkezi olacağını düş ediyorum. Emeği güzeşte bilcümle arkadaşlarıma teşekkürname ediyorum. Bütün nutuk alanlarımızın sahibi pespaye bu şehrin insanlarıdır ve hele bu asıl alanların sahibi kültür tekellüm insanları olan sanatçılardır. Lütfen kolektif gelişim üretelim, inanın İstanbul dünyanın firez ve nutuk merkezi olmayı hak ediyor. Bunu başarabiliriz.”

TÜVANA: İMAMOĞLU UNUTULMUŞ ESERLERİ İSTANBUL’A KAZANDIRIYOR

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Güre de İstanbul’un imparatorluklara başkentlik yapmış bayrı bire bir şehir olduğunu belirterek, yapılan çalışmaların geçmişle bu arada yürümesinin çokça koskocaman olduğunu söyledi. Kendilerinin de Sarıyer Müzesi hazırladıklarını, eserin acun uygarlık tarihinin önemli bir parçasını tamamlayacağını belirten Gailesiz, “Başkanımız Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un her tarafındaki unutuluş eserleri şehre kazandırıyor. Cendere Konferans’a emeği sabık herkese teşekkürname ediyorum. Sanatın hangi olduğu anlaşılmazsa değerlerinin anlaşılması olanaklı değil” diyerek konuştu.

“250’YE YAKIN ENDÜSTRİYEL MİRASTAN BİRİ DAHA KURTULDU”

Pres Konuşma karşı hikmet veren İBB Umumi Kâtip Yardımcısı Ateş Parçası Polat ise 2019 yılında Başkan Ekrem İmamoğlu ile gelişigüzel burayı gezdiklerini ve İmamoğlu’nun mekanın aceleci benzeri şekilde İstanbul’a kazandırılması talimatını verdiğini söyledi. Asamble izinlerinin ardından bire bir yılda tamamlayarak hizmete açtıklarını belirten Çelik, İstanbul’daki 250’ye mail endüstriyel bırakıt yapılarından biri olan Pres Hamidiye Pompa İstasyonu, Hasanpaşa Gazhanesi ile Beyazıt Troleybüs binasını İstanbullulara kazandırdıklarını, restorasyonunu yürüttükleri onlarca tarihi bina olduğunu belirtti.

Burada 2005 yılında tıpkısı restorasyon çalışması yapıldığını, fakat burayı tek antlaşma ‘Su Uygarlık Müzesi’ yerine bakım vermeyen kullanılmayan ayrımsız halde bulduklarını belirten Çelik, “Pres Laf’ı, anne sergi salonu, kütüphane ve Beltur Kafesi ve bahçesi ile yemeden içmeden firez tekellüm değil tıpkısı hayat alanı kendisine tasarladık” dedi.

Başkan İmamoğlu, konuşmaların peşi sıra küşat kurdelesini sergiyi hazırlayan sanatçılara kestirdi. İmamoğlu, beraberindekilerle sergi alanını gezerek sanatçılardan eserleri hakkında vukuf aldı. 22 sanatçının hazırladığı su ve yer konulu ‘Suyun Akışı’ sergisi, 20 Nisan 2023 tarihine kadar degaje kalacak.

HAMİDİYE SULARI’NDAN MÜZAKERE MERKEZİNE

İstanbul’un tarihi sanayi yapılarından biri olan Pres Hamidiye Pompa İstasyonu, Hamidiye Suları adını taşıyan ve 2. Abdülhamit döneminde düz yazı edilen şebekenin bileşenlerinden biri. Ibdai durumunu büyük oranda koruyarak bugüne vasıl beş altı sayıdaki sanayi yapısından biri olan yayın, 1902 yılında bakım vermeye başladı.

Yapım süreci ve özellikleri tafsilatlı adına tanıdık Cendere Hamidiye Pompa İstasyonu, deniz seviyesinden 34 metre yükseklikte, içi ve dışı çimento harçlarıyla sıvanmış 2 akarsu haznesinden ve tıpkısı pompa dairesinden oluşuyor. Pompa istasyonundan bugüne ulaşan anne binasında, iki kanatlı demir kapıdan girilen nazik bir mağaza ile bire bir yandan kulaklı dairesi ve kömür deposu, ayrıksı yandan da başöğretmen, amele odaları ve tamirhane bulunuyor.

İBB Miras, bulunduğu bölgede erdemli gizil taşıyan, fakat tembel durumda bulunan ve ayrıntılı yıllardır kullanılamayan bu sanayi mirasını kentin kullanımına kazandırmak, çevresi ile alay malay tarihi değerini ve özgün mimari niteliklerini ortaya fehmetmek için projeyi hayata geçirdi. Tarihi binaların restorasyon uygulamaları ve eksiksiz alanın çevre düzenlemesi çalışmalarına 2022 Nisan ayında başlanmıştı.

Share: