İç Anadolu’da öğrenciler dersbaşı yaptı

Kayseri, Niğde, Yozgat, Nevşehir, Sivas, Kırşehir ve Kırıkkale’bile, yarıyıl tatili ve Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle yetişek-öğretime verilen aranın arkası sıra öğrenciler dersbaşı yaptı.

Kayseri’da yaklaşık 326 bin 837 öğrenci, 21 bin 900 hoca 1149 okulda derse başladı.

Burhan Dinçbal İlkokulu öğrencileri, tatilin peşi sıra arkadaşları ve öğretmenlerine kavuştu.

Teneffüse sâdır öğrenciler, meslek bahçesinde arkadaşlarıyla oyunlar oynayarak hırslı giderdi.

Niğde

Niğde’üstelik tahminî 70 bin mektepli mesafe tatilin bitmesiyle okullarına döndü.

Cumhuriyet Altını İlkokulu’nda öğrenciler, öğretmen ve arkadaşlarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

Velilerden Ramazan Oktar, okulların başlamasının kendileri ve çocukları için bereketli olduğunu söyledi.

Orhan Turgut ise çocukların bu seneyi rahat şekilde geçirmesini dileyerek, “Depremden aşkın etkilenmedik, binamızda dahi takı yok. Çocukların can kuşu halleri az buçuk beğenilmeyen ama dalavere edeceğiz.” dedi.

Yozgat

Yozgat’ta 75 bin 893 öğrenci ara tatilin bitmesiyle eğitime başladı. Depremin ardından aktarım işlemi yapılan 662 depremzede mektepli birlikte eskimemiş okullarında önce derse girdi.

Şekil Ortaokulu öğrencilerinden Elif Berra Kandemir, okullarının açılması, arkadaşları ve öğretmenleriyle buluşmasından belde mutlu olduğunu söyledi.

Tatilde dinlendiğini az buçuk gine yapıp test çözdüğünü ifade eden Kandemir, “Zelzele olduğu için çok üzüldüm. Depreme yardım ettim. Kuzenlerim zelzele bölgesindeydi, onlarda buraya geldi.” diye niteleyerek konuştu.

Velilerden Hezel Iye Kaya dahi “Çocuklara yer sarsıntısı bölgesinden mevrut öğrencilere pekâlâ davranmaları gerektiği konusunda uyarılarda bulundum.” ifadelerini kullandı.

Nevşehir

Nevşehir’birlikte 60 binden çok öğrenci yeniden dersbaşı yaptı.

19 Mayıs İlkokulu öğrencileri, er saatlerde okula gelerek arkadaşları ve öğretmenleriyle buluştu.

Okul bahçesindeki törenin arkası sıra öğrenciler için evvel ders zili çaldı.

Öğrencilerden Baran Kunut, tıpkı maaş tatil sürecinin arkası sıra okuluna kavuşmaktan âlem keyifli olduğunu belirterek, “Arkadaşlarımı haddinden fazla seviyorum. Tatilde onları özledim. Bakir ayrımsız eğitim dönemine başladığımız amacıyla heyecanlıyım.” dedi.

Sedef Senem Gelişim ise depremden belde mesafe tatilin uzadığını, terbiye-öğretimin ikinci döneminde derslerine ağırlık vererek bu süreci karşılık olmak istediğini söyledi.

Tefeyyüz, depremlerde yaşamını yitirenlere Allah’tan yağmur diledi.

Sivas

Sivas’ta 117 bin mektepli detaylı benzeri aranın arkası sıra dersbaşı yaptı.

İkinci nısıf yılın geçmiş gününde okulların bulunduğu bölgelerde trafikte derya yaşandı.

Öğrenciler, okul bahçelerindeki törenlerin arkası sıra evvel ders zilinin çalmasıyla sınıflarına girdi.

Kırşehir

Kırşehir’bile Forma Yunus Emre Ortaokulu bahçesinde tören düzenlendi.

Törenin ardından sınıfları gezen meslek müdürü İhsan Ağır, ikinci yarıyılda aralarına sarsıntı bölgesinden öğrencilerin katılacağını belirtti.

Öte yandan, İl Milli Yetişek Müdürlüğü, Kırşehir Ahi Evran Mektepli Yurdu’na deprem bölgesinden mevrut dallar amacıyla esas sınıfı oluşturdu.

Kentte 44 bin 420 mektepli dersbaşı yaptı.

Kırıkkale

Kırıkkale’dahi tatilin ardından meslek öncesi, ilköğrenim ve ortaöğretim kurumlarında eğitim bilimi gören kestirmece 47 bin öğrenci, arkadaşları ve öğretmenlerine kavuştu.

Öğretmenlerinin tatilde verdiği veri yemeni ödevini fail Hasan Mürtefi Yücel İlkokulu 2. dershane öğrencisi Çınar Yayla, ilk derslerinde Kahramanmaraş merkezli depremleri laf alan haberini arkadaşlarına okudu.

2. sınıf öğrencisi Ebrar Varol Gündüz üstelik tatilin domuzuna geçtiğini ve kardeşiyle baziçe oynadığını belirterek, “Arkadaşlarımı çok özlemiştim ve arktık okulun açılmasını istiyordum. Heyecanlıyım.” diye niteleyerek konuştu.

Share: