İç Anadolu’da okullarda ücretsiz yemek uygulaması başladı

Milli Yetişek Bakanlığınca 5 milyon mektepli üzere aşamalı yerine hayata geçirilecek ücretsiz yemek uygulaması Kırıkkale, Yozgat, Kırşehir, Niğde, Nevşehir, Kayseri ve Sivas’ta başladı.

Kırıkkale’de İl Milli Yetişek Müdürü Hayati Telefoncu, MKE Anaokulu’nu ülfet ederek, ücretsiz kemirmek uygulaması üzerine yetkililerden vukuf aldı.

Santralci, burada gazetecilere, Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra Kırıkkale’ye gelen 500’ün üzerinde depremzede öğrencinin, eskimemiş arkadaşları ve öğretmenleriyle dersbaşı yaptıklarını söyledi.

Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer’in talimatıyla, kentte bugünden itibaren cemi ekol öncesi öğrenciler amacıyla ücretsiz aşındırmak hizmetinin başladığını tamlayan Santral, “Ayrıca taşımalı terbiye eden kurumlarımız ve pansiyonu olan okullarımızdaki ihtiyacı olan çocuklarımızın dahi yemekleri Bakanlığımızca ücretsiz veriliyor. Baskı tıpkısı süreçten geçtiğimiz dönemde, bütün çocuklarımıza keyif olsun diyorum ve başarılar diliyorum.”

Şehir genelinde tahminî 6 bin öğrencinin ücretsiz kemirmek uygulamasından yararlandığı belirtildi.

Yozgat

Yozgat’ta ücretsiz yemek uygulamasından 19 bin 292 öğrencinin faydalandığı bildirildi.

İl Milli Terbiye Müdürü Yusuf Yazar, AA muhabirine, elan önce taşımalı sistemle yetişek gören 7 bin 52 öğrenciye ücretsiz yemek verildiğini anımsattı.

Müellif, kullanılmamış uygulama kapsamında ise 188 okulda 8 bin 29’u ekol öncesi eğitimde, 4 bin 211’i ilk ve ortaokulda almak için 12 bin 240 öğrenciye henüz ücretsiz yemek verilmeye başlandığını belirtti.

Kırşehir

Kırşehir’de ekol öncesi ve pansiyonlarda kalan öğrenciler ile taşımalı eğitim kapsamındaki 9 bin 460 öğrenciye, ücretsiz yemek hizmeti verilmeye başlandı.

İl Milli Terbiye Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Milli Yetişek Bakanlığının talimatları doğrultusunda, 4 bin 379 ekol öncesi yetişek öğrencisi ile 3 bin 835 taşımalı yetişek kapsamındaki öğrenciye ve pansiyonlarda artan 1246 öğrenciye haftanın 5 haset bire bir nöbet ücretsiz beslenme hizmeti verildiği anlatım edildi.

Niğde

Niğde’de 8 bin 483 öğrencinin, zaman başlayan ücretsiz aşındırmak hizmetinden faydalandığı bildirildi.

İl Milli Yetişek Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, site genelindeki 168 okulda eğitim bilimi gören 7 bin 469 anaokulu öğrencisi ile birleştirilmiş sınıflarda öğrenim gören 1014 beş öğrencisi amacıyla ücretsiz aşındırmak hizmeti sunuldu.

Nevşehir

Nevşehir’de ekol öncesi yetişek gören öğrencilere yönelik ücretsiz aşındırmak uygulamasına başlandı.

Uygulamadan 3 bin 316’sı şehir merkezinde kalkmak üzere ülke genelindeki 6 bin 278 mektepli faydalanıyor.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Memet Polat, yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığınca meslek öncesi yetişek kurumlarına devam fail öğrencilere haftanın ilkokul günü, bir kez aşındırmak verildiğini kaydetti.

Kayseri

Kayseri’de okul öncesi yetişek gören öğrencilere müteveccih ücretsiz yemek uygulamasına başlandı.

İl Milli Terbiye Müdürlüğünden yapılan açıklamaya bakarak, okulların baştan açılmasıyla birlikte anaokulları, aplikasyon sınıfları ve bünyesinde temel sınıfı kâin okullarda eğitim gören öğrencilere ücretsiz aşındırmak hizmeti veriliyor.

Ücretsiz kemirmek uygulamasından Kayseri’de 31 bin 800 öğrenci faydalanıyor.

Sosyal politikalarla öğrencileri destekleme, eğitimde imkan ve okazyon eşitliğini ölçü amaçlarıyla düzenlenen projenin geçmiş uygulaması İl Milli Eğitim Bilimi Müdür Muavini İlyas Yılmaz ve Melikgazi İlçe Milli Yetişek Müdürü Hacı Kaya’nın katılımıyla Şehit Ayşegül Pürnek Anaokulu’nda gerçekleştirildi.

Sivas

Sivas’ta okul öncesi, taşımalı eğitim bilimi ve anaokullarında yetişek gören öğrencilere yönelik ücretsiz yemek uygulamasına başlanıldı.

İl Milli Yetişek Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Bakanlığın belirlediği kriterlerde planlı iş kapsamında, kentteki 300 okulda ücretsiz aşındırmak uygulamasının başlatıldığı belirtildi.

Share: