İç Anadolu’dan depremzedelere yardımlar sürüyor

Kırşehir, Niğde, Yozgat, Kayseri ve Nevşehir’den depremzedelere yardımlar bitmeme ediyor.

Kırşehir El Eğitim Merkezi kursiyerleri ve kankızıl öğreticileri, hareket bölgesine geçmek için uyku tulumu dikimine başladı.

İki gün süreyle dikilecek 120 aymazlık tulumu AFAD tarafından depremden etkilenen illere gönderilecek.

İl Milli Yetişek Müdürü Pek Alpaslan, El Eğitim Merkezi’nde gaflet tulumu diken kursiyerler ve becerikli öğreticileri görüşme etti.

Kırşehir Belediyesi dahi sarsıntı bölgesinde belirlenen ihtiyaçlar amacıyla Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesine 4 personel ile arazöz ve toplanmış komütatör gönderdi.

Kırşehir Cömert Evran Üniversitesi ise Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesindeki Binevler ve Katarakt mahallelerinde oluşturduğu keçe kentte kurduğu anaokulu sayısını 3’e çıkardı.

Anaokullarında dönüşümlü görev eden ekipler, çevreden gelen çocuklara iyileştirme desteği de vererek çeşitli etkinlikler düzenliyor.

Niğde

Niğde’bile vilayet ve şehremaneti koordinesinde başlatılan müzaheret kampanyaları kapsamında bölgeye çok sayıda ayni yardım ile hisse senedi makinesi, vasıta, ekipman ve personel desteği sağlandı.

Bu kapsamda, 292 tır ayrı cinsten besin, 24 tır göstermek, 28 tır odun ve kömür, 13 tır soba ve ısıtıcı, 29 tır hıfzıssıhha malzemesi, 5 tır battaniye, bire bir tır tekerlekli koltuk, 3 tır deva ve sağlık malzemesi, 89 konteyner, 83,5 ton efsanevi yemi bölgeye ulaştırıldı.

Bölgede 1867 personel, 17 paletli kazaratar, 9 tır, 4 vinç, 75 kamyon ve kamyonet, 10 kazıcı ve yükleyici, 3 yararsız aracı, 30 jeneratör, 103 minibüs, 4 itfaiye aracı, 12 arazi aracı, boşaltıcı, 47 otobüs, 15 ambulans, 3 UMKE aracı, 140 binek araç, 17 arama kurtarıcı, 4 motosiklet, 16 turist banyo ve abdesthane, 22 cenaze ara bulucu, 4 aşçı, 5 devriye aracı, 2 dinlenme kampı trayler, 17 arazöz ile kıran bölgesinde emek yürütülüyor.

Öte yandan kentteki hastanelerde, keyif hizmeti verilen 1320 depremzeden 1272’si taburcu edildi, 48’inin tedavisi sürüyor.

Ayrıca kentte gelen mecmu 9156 depremzedenin 2749’u kamu misafirhanelerinde, yurtlarda, otel ve apartlarda, 6407 emanet ise kişi evlerinde yahut akrabalarının yanı sıra kalıyor.

Yozgat

Depremin olduğu günden itibaren, bölgeye yardımlarını sürdüren Yozgat Belediyesi, kente gelen depremzedeler üzere Izzet Çalak Spor Salonu’nda sosyal market kurdu.

Markette, depremzedelerin azık, giysi ve kâh ocak gereçleri ihtiyaçları karşılanıyor.

Akdağmadeni Belediyesi de Martir Mehmet Güzel Parkı altında oluşturduğu market ile depremzedelerin çıkarmak, hijyen malzemeleri, familya eşyaları ve türlü ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlıyor.

Kayseri

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, AFAD aksiyon birliğinde Kahramanmaraş’taki konteyner kentte ateş parçası aş damı kurdu. Kemirmek dağıtımında da görev alan ekipler, Karacasu geçici konaklama merkezindeki taşımalık kentte bile müteharrik aş damı oluşturdu.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Kayseri Mesleksel Yetişek ve Hars AŞ’nin (KAYMEK) “İyilik örün” sloganıyla başlattığı kampanya kapsamında gönüllü kadınların ihtiyaç sahibi vatandaşlar için ördüğü 1300 argaç ve bere üstelik yer sarsıntısı bölgesine gönderildi.

Öte yandan Melikgazi Belediyesi, Kahramanmaraş’taki otağ kente oyun parkı kurdu.

Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, parkı kullanan depremzede çocukların, yaşadıkları travmayı atlatmalarına bindi olmayı amaçladıklarını kaydetti.

Palancıoğlu, “Kollar amacıyla oyunun iyileştirici gücü olduğunu biliyoruz. Gâh bölgelere oyun parkı kurmaya devam ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Nevşehir

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) öğrencileri ve akademisyenleri, Kahramanmaraş’ta depremzedelere bindi amacıyla gönüllü faaliyetlere katılıyor.

Depremin peşi sıra başlatılan yardım seferberliğine akmak üzere Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesine kapalı Çiğli köyüne giden gönüllü mektepli ve akademisyenler, çerge kurma, istinas ve tavzih kabilinden gereksinimleri bulmak amacıyla çalışıyor.

Çadır kurulan alanların akarsu ihtiyacının karşılanması için yakınlardaki kuyulara hidrofor kuran NEVÜ gönüllüleri, Kızılay eş AFAD eliyle hazırlanan yemeklerin dağıtımına üstelik bindi veriyor.

Gönüllü kadro, ihtiyaç duyulduğu sürece bölgedeki çalışmalarda düzlük alacak.

Share: