İçişleri Bakanı Aristokrat, Van’da Düzenlilik Toplantısı’na katıldı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, ” Karadeniz’den başlayıp Mersin’den Hatay’a, Adıyaman’dan Osmaniye’ye, Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a büyüklüğünde olan Amanoslar hattı karışma görünmek üzere, yeniden Erzurum’dan başlayıp Bingöl, Muş ve Erzincan hattında yıldırı örgütleri mensuplarının sayısı sıfıra düşmüştür. Daraç içre toplam sayı 120’nin altındadır.” dedi.

Van’daki programları kapsamında Valilik Yüce Rabıtalı Güruh Salonu’nda düzenlenen “Van, Hakkari, Şırnak ve Ağrı Düzenlilik Toplantısı”na katılan Aristokrat, elan evvel Diyarbakır, Mardin, Van, Şırnak, Hakkari ve Ağrı’nın, terör örgütünün yüzdelik 90’ın üstünde kadrolarının bulunduğu alanlar olduğunu söyledi.

“Güz ve şita operasyonlarında şüphesiz tıpkısı formaliteci ortaya koyacağız? Neler gerçekleştireceğiz? Şehirlerde neler yapmamız lazım? Kırsaldaki mantığımız hangi olacak? Bunları hep bu arada enformasyon edelim. Bunun değerlendirmesi içindeyiz.” diyen Aristokrat, şunları dile getirdi:

“Şöyle bire bir tabloyu söyleyebilirim: Terör örgütü sınırlara sıkıştırılmıştır. Yıldırı örgütü tarihinde hakeza benzeri tabloyla, terörle uğraş tarihimizde böyle tıpkısı tabloyla ilk defa karşılaşıyoruz. Karadeniz’den başlayıp Mersin’den Hatay’a, Adıyaman’dan Osmaniye’ye, Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a büyüklüğünde olan Amanoslar hattı dahil atılmak amacıyla, tekrar Erzurum’dan başlayıp Bingöl, Muş ve Erzincan hattında yıldırı örgütleri mensuplarının sayısı sıfıra düşmüştür. Sıkıntılı süresince hep suret 120’nin altındadır. Tığ bunun üzere ayrımsız aradayız. 2022 yılında yapılan çalışmalar cihetiyle yekpare arkadaşlarımızı, asayiş güçlerimizi, valilerimizi, kaymakamlarımızı ve duyum birimlerimizin tamamını kutlama ediyorum.”

“Devletimizin adaletine güvenmeleri gerekir”

Aristokrat, teröristleri aylak hale vermek için Hakkari’nin Çukurca ilçesinin Kazan Vadisi’nde başlatılan operasyonda oylumlu ayrımsız cephaneliğin ele geçirildiğini ifade etti.

Daha geçmiş Kato Dağı’nda bile birçok cephaneliğin ele geçirildiğini anımsatan Aristokrat, şunları söyledi:

“Bu cephanelikler bir nice mağarada ele geçirilen cephaneliklerdir. 76 kalaşnikof, havan topu, doçka, iki makineli tüfek, 88 ahali bombası, 138 bin 300 biksi, kalaşnikof ve doçka mühimmatı, birçok mühimmat ve patlayıcı özellik ile amade mekanizma ele geçirildi. Bu, sahada olmanın, istihbaratın, arkadaşlarımızın cesaretinin ve düzenlilik güçlerimizin yüksek fedakarlığının aynı sonucudur. Yıldırı örgütünün karşı karşıya kaldığı durumu izah etmek üzere söylüyorum, bunu yekpare Türkiye’ye söylüyorum: Güçlükle zarfında şu ana kadar yakaladığımız yer iri cephaneliklerden biri bura, perakende perakende yakalayıp tıpkı araya getirdiğimiz haddinden fazla, bir arada, bu kadar cephanenin süresince bir âdem tutulmaz mı ya? Bu, yıldırı örgütünün karşı karşıya kaldığı teyit durumunun sonuç halidir. Ayrımsız iflas durumuyla cebin karşıyalar. Kimesne terör örgütünden imdat ummasın. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve eksiksiz güvenlik güçlerimizin hudut dışı yaptığı operasyonlarla canlarına okunmaktadır, okunacaktır. Bire Bir yegâne çareleri var, doğrulama olmaları geçişsiz. Devletimizin adaletine güvenmeleri gerekir.”

“Maden rotası değişti”

Bu sene dağların az daha tamamının fellek fellek arandığını, 725 mağara ve sığınakta hem yiyecek malzemeleri hem de silah ve mühimmatın ele geçirildiğini anlatan Soylu, ikna çalışmaları kapsamında 83 teşkilat mensubunun adalete teyit edildiğini kaydetti.

Yıldırı örgütünün, tarihinin sunma bağan katılımıyla yüz yüze kaldığını vurgulayan Aristokrat, “Bir, içtimai adına destek bulamamalarından ortalık birbirlerine sakıt durumdalar. İki, özellikle örgütten firarlar, kaçaklar nedeniyle birbirlerine sakıt durumdalar. Üç, henüz dokuzuncu ayın ortasına geldik. Örgütün özlük içindeki telsiz haberleşmesi 35’i esbak değil yani örgüt özlük içre haberleşemiyor. Arz anne problemlerinden biri birlikte kamu anlamıyla budur. Bire Bir yılda 5 bin 558 kişinin katıldığı yıldırı örgütüne en bağan katılımın olduğu 35 sayısı var. Örgütün sunu büyük para kaynaklarından birisi olan uyuşturucudan kaynaklı, narko terör operasyonlarımız devam ediyor.” diyerek konuştu.

Aristokrat, geçmiş 11,5 milyon soy kendir, 1 milyon 185 bin gerçeklik genetiği değiştirilmiş tütün, 2 ton 57 kilogram duman ele geçirildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunların bütünü eroin geliri yerine terör örgütüne gidecekti. Mecmu adına 91 milyon nesep kendir, 5 milyon töz skunk, 10,5 titrem yaman ele geçirildi. Bunun 2 ton 57 kilogramı geçkin ele geçirildi. Bir Vakitler uyuşturucunun yüzde 70’i Türkiye’nin batısında, yüzdelik 30’u doğusunda yakalanırdı. Yakalandığı iller bile Van, Hakkari ve Veca. Sahaya öyle bire bir hakim olundu ki komşularımızdan ve sınırlarımızdan habersizce giren uyuşturucuyla müteallik yüzdelik 73’ü bu üç vilayette ancak yüzde 27’si mağrip ve diğer vilayetlerde düçar oldu. Bu, hangi akıbet getirdi? Bunu tam kamuoyumuza, milletimize bildirmek isterim: Uyuşturucunun Afganistan’dan başlayıp İran ve Türkiye üzerinden Balkanlar rotası vardı. Bu rota değişti. Rota aşağıya, Akdeniz hattına kaydı.”

“Temel duvarlarının 1055 kilometresi tamamlandı”

Soylu, çizi duvarlarının 1055 kilometresinin tamamlandığı bilgisini verdi.

“126 kilometresi devam ediyor, 135 kilometresi şu zaman tenkis aşamasında.” diyen Aristokrat, şöyle konuştu:

“Allah nasip ederse Cumhuriyet’imizin birinci asrı bitmeden, 29 Teşrinievvel 2023 gelmeden alelhusus maden, terör ve kaçakçılık konularında yıllardan beri aktarım sağlanan sınırlarımıza yapılan 1316 kilometre düzenlilik duvarlarını tamamlamış olacağız. Şu dakika 1055’i münteha durumda. 988 kilometrelik aydınlatma sisteminin 948 kilometresini tamamladık. 40 kilometresi bitmeme ediyor. Aynı zamanda 341 elektrokardiyografi optik kulesini tamamladık. Tekmil bunları Cumhuriyet’imizin bir numara asrını tamamlamadan, ikinci asrına geçmeden açıkgöz olacağız. Bu, neyi sağlayacak? Yıldırıcı, mühimmat, kombinasyon kaçakçılık, esrar aktarımlarını ve bildirme oylumlu meselelerden biri olan muhacir kaçakçılığını engelleyecek. Alınan tedbirler sayesinde muhacir kaçakçılarının, gizliden gizliye göçmenlerin bu yolları kullanmasını güzeşte yıldan bu yıla azalttık.”

Geçen yıla göre bu yıl sınırlarda engelledikleri gizliden gizliye göçmenlerin sayısının yüzdelik 35 azaldığına dikkati çekici Soylu, “Bu, şu demektir: Doğudaki muhacir baskısı azaldı. Bu, aldığımız tedbirlerle oldu. 2022 yılında 78 bin 203 geriden geriye göçmenin sınırlarımızdan içeriye girmesi engellendi yani yüzde 35 azalarak. Sonuç 5 yılda 2 milyon 668 bin çaktırmadan göçmenin hem maşrık hem bile cenup sınırlarımızdan girmesi engellendi. Geçen yıl 122 bin engellenirken bu yıl 78 bin tutulmuş oldu. Temel duvarlarıyla, sınırdaki entegre asayiş sistemiyle, bilcümle güvenlik birimlerimizin öz alanlarında aldığı tehlikeli tedbirlerle tarihin sunma şişman barhana sağanağı azaltıldı.” ifadelerini kullandı.

Van’daki güvenlik olaylarını de değerlendiren Soylu, “Eski yılla kıyaslandığında kentte güvenlik olaylarında yüzde 9’luk bire bir tenakus bahis konusu. Nüfusun artışı göz uğrunda bulundurulduğunda bunu sağlamanın niteliksiz aynı iş olmadığını nakletmek gerekir. Mülk varlığına alın işlenen suçlarda yüzdelik 3, evden hırsızlıkta yüzdelik 35 oranında azalış söz konusu. Bu, büyük bire bir başarı. Arkadaşlarımızı, emniyetimizi ve jandarmamızı tebrik ediyorum.” dedi.

Kulaklı Vadisi Eğlek Yaylası kırsalında terör örgütünün anne cebe ve cephane deposundan görüntülerin izletildiği toplantıya İçişleri Vekil Yardımcıları Mehmet Ersoy ve İsmail Çataklı, Cingöz Genel Komutanı Orgeneral Arif Sakil, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Şair Balcı, Hakkari Valisi ve Şehremaneti Başbuğ Vekili İdris Akbıyık, Şırnak Valisi Osman Bilimci, Dert Valisi Osman Varol, Itimat Genel Müdürü Mehmet Patal, Van Uyanık Düzenlilik Kolordu Komutanı Ferik Aykut Tanrıverdi, Van İl Cingöz Komutanı Sancak Hüseyin Bekmez, Van Emniyet Müdürü Atanur Ziyalı, Hakkari İl Jandarma Komutanı Korgeneral Ateşin Başat, Hakkari Güvenlik Müdürü Namazlar Mete Pınar, Dert İl Güllabi Komutanı Sancak Hüsamettin Erol, Ağrı Emniyet Müdürü Nihat Dikkat, Şırnak İl Güllabi Komutanı Albay Misyon Bozkurt, Şırnak Emniyet Başmuallim Vekili İbrahim Çıldır, ilbay yardımcıları, İçişleri Bakanlığına vabeste çalım ve kuruluşların temsilcileri ile kaymakamlar katıldı.Share: