İçişleri Bakanı Soylu, çalışkan yayında soruları yanıtladı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer ile Soylu Hablemitoğlu suikastının acımasız zanlılarından tekaüt Albay Mustafa Levent Göktaş’ın iadeli süreçlerine ait, “Hem Sayın Hak Bakanı Bekir Bozdağ Satış hem ego muhataplarımızla sürekli ülfet halindeyiz. Zannediyorum önümüzdeki mahkemelerden sonradan iadeli edileceklerini bekliyoruz.” dedi.

Soylu, İstanbul İl Facia ve Evgin Boyut Müdürlüğü’nde düzenlenen İstanbul İl Kıran Riziko Kısıntı Planı (İRAP) Tedbir ve İzleme Sürecini Istimara Toplantısı’na katılmasının peşi sıra matbuat mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kripto para uygulaması Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer ile Ankara Üniversitesi Akademisyen Doç. Dr. Soylu Hablemitoğlu suikastının cani zanlılarından tekaüt Albay Mustafa Levent Göktaş’ın durumlarına ilgilendiren soru üstüne, Aristokrat, Türkiye’üstelik cürüm işleyip bile mahdut dışına kaçan her kim varsa peşinde olduklarını ve genişlik nihayetinde birlikte Türkiye’ye getireceklerini bilcümle millete tefhim etmek istediğini söyledi.

Bunun hem kombinasyon yanlışlık örgütleri hem mali suçlar hem dahi sair suçlarla ilişik olduğunu belirten Soylu, “İnterpol birimimiz bile açıkladı. Dünyanın neresinde olursa olsun izliyoruz, izlem ediyoruz ve kırmızı bülten çıkartıyoruz. Ister düet ilişkilerimizde gerekse üstelik İnterpol üzerinden bunları Türkiye’ye haberdar etmek için çaba sarfiyat ediyoruz.” diyerek konuştu.

Nazır Soylu, “Örneğin benzeri hat var. Bu hattı sonuç yıllarda kapattık. Yani Türkiye’üstelik suç işleyip Gürcistan üzerinden apayrı ülkelere gidebilme ve oralarda kendilerini konumlandırabilme. Milletimize şurası bile tercüman olmak isterim: Yanlışlık el işi kabiliyetini Türkiye’ye müteveccih oradan devam ettirebilmeye matuf kombinasyon suç örgütü mensupları var. Bu konuda 2-3 yıldır, burayı de o alanı üstelik kapatmış durumdayız.” ifadesini kullandı.

Yaptıkları takiplerle kombinasyon cürüm örgütü lideri Serkan Kurtuluş’u Haziran 2020’üstelik Arjantin’bile hem güvenlik istihbaratının hem de İnterpol’ün yaptığı kalburüstü icraat sonucu yakaladıklarını ve orada cezaevinde olduğunu kaydeden Aristokrat, tekrar onunla alay malay birçok yaralama, gözdağı, soygunculuk, hareket hesabına engel verme ve kıya suçundan aranan Binali Camgöz’ün üstelik aynı şekilde Arjantin’bile 2 yıldır cezaevinde olduğunu dile getirdi.

İçişleri Bakanı Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gene onun birlikte Türkiye’dahi hem haddinden fazla kıya işlemiş, birçok ailenin dahi canını yakmış yine Gürcistan’a revan, Gürcistan’da dahi al bültenle karın aldığımız amma adli kontrolle, ayrımsız vesileyle orada çıktıktan sonra Gürcistan’dan kaçan Barış Üzeri üstelik İtalya’da Rimini şehrinde Türk ve İtalyan polisinin ortak çalışması sonucu yakalandı ve şu anda hapiste ve iadesini bekliyoruz, İnterpol üzerinden.”

Özer ve Göktaş’ın iadesi

Volkan Reçber’in Karadağ’da yakalandığını nâkil Soylu, “O bile Romanya’daydı. Onu üstelik Romanya’dahi yakalattık. Ancak Romanya’dan sonraları şöyle benzeri özdek oluyor. Bazen ülkelerin kişi hukuk rejimlerinde maatteessüf parayla bu tip yani elan elhak ayrımsız adli süreç o bile. Bir para karşılığı, tazminat karşılığı bırakıyorlar. Ondan sonradan bile o ülkeyi tecezzi ediyor. Bu türlü meselelerle karşılaşıyoruz. Karadağ’bile onu de yakalattık. O üstelik şu anda iadeyi bekliyor. Tekrar Mehmet Sabri Latifçe Hollanda’de, gine Hollanda polisi ile Türk polisinin kuma tıpkısı süreci sonucunda düçar oldu. Bunların hepsi tevhit yanlışlık örgütü yöneticileri.” değerlendirmesinde bulundu.

Aristokrat, Faruk Fatih Özer ve Mustafa Levent Göktaş’ın reddetme sürecine ilişik birlikte “Hem Sayın Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ Mir hem ego muhataplarımızla sonsuz ülfet halindeyiz. Ben en son geçmiş ahit Bulgaristan İçişleri Bakanı ile ve gene o gün Arnavutluk İçişleri Bakanı ile Sayın Bakanımız üstelik öz muhataplarıyla görüştüler. Zannediyorum önümüzdeki mahkemelerden sonraları iade edileceklerini bekliyoruz. Yani bizim talebimiz dahi o yönde. Zira oranın de kendine yönelik bire bir bağırsak hususiyet sistemi var. İç hukuk sistemi işliyor ve muhataplarımızla daim bu konuları değerlendirdiğimizi göstermek isterim.” bilgisini paylaştı.

Sırp tevhit cürüm örgütü sergerde Jovan Vukotiç’in acımasız zanlılarının yakalanmasına ilgilendiren soru üzerine Soylu, apayrı ülkelerin hukuk sistemine ilişik benzeri husus söyleyemeyeceklerini aktardı.

Vukotiç’i 2018 yılında Sırbistan’ın “Türkiye’birlikte mümkün” bilgisi konusunda düzme kimlikle Türkiye’dahi yakaladıklarının altını çizen Aristokrat, şöyle bitmeme etti:

“Burada onun kafasına çuval geçirerek emniyetin uçağıyla beraber Sırbistan’a konfirmasyon ettik. Ancak 2,5-3 yıl içerisinde veya 2 sene içerisinde oradan çıktı. Ayrıksı ülkedeki insanları izleme kabiliyetine ehil değiliz. Yani bu tür bire bir suçla yakalanan aynı kişinin de tığ orada kalabileceğini düşünüyorduk. Amma demek kim iç ahbaplık sistemlerinde hakeza tıpkı proses var ve Türkiye’ye kaçak yollarla girdi. Netice bakımından birlikte sabık günlerde burada aynı saldırış sonucu öldürüldü.”

Icra Vekili Soylu, bunun üzerine İstanbul Emniyetinin kudretli çalışmasıyla gelişigüzel eylemi işleyen, eylemi yönlendiren ve eyleme aracı olanların tüm olmak için 12 kişinin gözaltına alındığını belirterek, “Eylemi yapanlardan üstelik birisi, Balkanlar bu işi bilecektir, yani onların ‘Kavaçi’ diyorlar, ‘Kavak’ diyorlar. Bir organize suç şebekeleri var. Bütün Balkanlar’da da egemen olan. Radoje Zivkovic ve tekrar o yöneticilerden ve tekrar teşekkül üyelerinden Zdravko Perunovıc dahil kalkışmak için hepsi İstanbul Emniyeti eliyle yakalandı. Fenomen çözüldü, 2 firar var. Zannediyorum o 2 firar birlikte mümasil bire bir zamanda yakalanacaktır.” diyerek konuştu.

“Suçluyu dağda da buluyoruz, şehirde bile buluyoruz”

Soylu, bunların yanı sıra güzeşte günlerde Ümraniye’birlikte yaralama ile sonuçlanan olayda adı güzeşte kişinin kamuoyunda öldüğünün bilindiğini, ancak şu zaman hastanede alçak bakımda olduğunu dile getirerek, ” Kavga Çelik’in yaralanması olayı var. Şurası göstermek isterim. Zannediyorum 36 saat içerisinde Edirne’den sıkıntılı dışına kaçarken yakalandı. İstanbul Emniyetinin takibi sonucu. Zaman yahut ferda bile mahkemeye çıkacaktır. Yani hem silahı hem kendisi yakalandı amma o gelişim orada kalmayacak. Yani bu sonuç amacıyla söylüyorum. Bu işin daha yapılabilecek, atılabilecek adımları var.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şunları kaydetti:

“Buradan milletimize şurası bildirmek isterim. Cürüm olmasın isteriz amma peki. Olmaması üzere inhibütör hep önlemleri almaya çalışıyoruz, gayret gösteriyoruz amma olduktan sonradan de suçun yahut suçlunun azade gezmesine veya suçuna bitmeme etmesine müteveccih benzeri anlayışı bile kabul etmiyoruz. Onun amacıyla gördüğünüz üzere bu eylemleri kim yapıyorsa suçluyu dağda birlikte buluyoruz, şehirde birlikte buluyoruz ve adalete konfirmasyon ediyoruz. Burada hep bunları gerçekleştirirken üstelik devletin iradesini, kudretini, gücünü, kabiliyetini da ortaya koymaya çalışıyoruz. Kim nerede olursa olsun milletimize, devletimize karşı yanlışlık işlerse hesabını bu ülkede verecektir. Kimse bulut duymasın.”Share: