İçişleri Bakanı Soylu’dan göç sorununa ilişik videolu paylaşım (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, sonuç 4,5 yılda ev içindeki Suriyeli sayısının artmadığına bel ederek, “Aldığımız tedbirlerle göçe amade 6 milyon koca, sakıncasız arkaç getirdiğimiz Suriye’nin kuzeyindeki bölgelerde kaldı.” dedi.

Aristokrat, sosyal iletişim araçları hesabından yaptığı videolu paylaşımda, kafile sorununa ve Türkiye’deki göçmenlere ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Soylu, Rusya- Ukrayna savaşında 10 milyon Ukraynalının kişi topraklarından Avrupa’ya barhana etmesi kabilinden şehirleri harabeye dönen milyonlarca insanın birlikte Suriye’den kafile ettiğini söyledi.

İnsan haklarının ölenler Dindar olunca bambaşka çeşit işlediğini dile getiren Aristokrat, 11 yıldır sahillerden, denizden bebek cesetlerinin toplandığını ve umuda gezi fail insanlara ahali uzatıldığını belirterek, “Bu budun, bu ululuk hatalı tıpkı husus yapmadı. Kurum duyulacak, benbenci tıpkısı iş yaptı. Biz komşumuza sırtımızı dönmedik. Tığ insanlığa üstelik sırtımızı dönemezdik. Halep, Şam, Bağdat, tığ bu şehirleri ilk defa duymamıştık. Tarihimizde beraberdik, Çanakkale’da beraberdik, bize sığınanlara kapımızı kapatamazdık.” ifadesini kullandı.

Göçün dünyanın bir gerçeği olduğunu aktaran Aristokrat, 3 nev göçmen olduğu bilgisini vererek, şunları kaydetti:

“Birincisi ülkelerin kabul ettiği göçmenler. Bunlara tığ uyumlu göçmen diyoruz. Bunlar turistler, öğrenciler, çalışanlar, aksiyon sahipleriyle tecim erbapları. Yasal yollarla ülkemizde bulunanlar. İkinci zümre göçmenler ise Suriyeliler, Ukraynalılar üzere ülkelerindeki çekişme ve buna eş nedenlerle sığınmak zorunda olanlar. Üçüncü ise ülkeye gizliden gizliye girenler, yakalandıkları ahit ülkelerine ferasetsiz gönderilenler. Yani izinsiz giren kesintili kaçak göçmenler.

Düzenli göçle gelenler doğrusu galiba ayrımsız izinle, kuralla geliyor. Yani öğrenciler, ticaret erbapları, çalışanlar ve bunun üzere. Bunlara göç literatüründe eğleşme mezun diyoruz. Ülkemizde halen 1 milyon 342 bin gönül eğleşme izniyle bulunuyor. Bu sayı göç dalgasıyla ilgilendiren değil. İfade ettiğim kabil tıpkısı bölümü öğrenci, tıpkı bölümü etkin, tıpkı bölümü ticaret erbabı hassaten sefirlik çalışanı. Bunların bir bölümü Türkiye’ye seyyar adına gelmiş ve ülkenin ayrımlı yerlerine yerleşmiş, eğleşme izni almış Avrupalılar. Bunların şişman bölümü ayrımsız yıllık gelişmemiş sürekli eğleşme yetkilendirilmiş. Yani çıkışlı olan veya işi biten 1 yıl içerisinde gidiyor.”

Ecnebi düşmanlığını bire bir kesimin artırdığını ve ülkeye mevrut turistlerin da maksat gösterilir ayla getirildiğini ifade fail Aristokrat, milletin bu provokasyonlara gelmediğini söyledi.

Ülkesinde çarpışma olanlara arsıulusal kavait çerçevesinde cemaat çıkıldığını anlatan Aristokrat, bu sayının arsıulusal siper kapsamında ayrımlı ülkelerden bütün 320 bin emanet olduğunu belirtti.

Savaştan kaçarak uluslararası kurallar çerçevesinde ülkeye mevrut arızi esirgeme kapsamında kayıtlı Suriyelilerin da olduğunu hatırlatan Aristokrat, “Suriyeli kardeşlerimizin gelişi 2011’bile başladı. Yeryüzü çetin dönem 2013 ile 2016 ortada oldu ve 2018’den beri Suriyeli sayısı alelacele tezce aynı kaldı. 2018 sayımız 3 milyon 623 destek. Halihazırdaki sayısı ise 3 milyon 629 bin gönül.” bilgisini paylaştı.

Şu anne kadar 529 bin Suriyelinin ülkelerine döndüğünü anımsatan Soylu, önümüzdeki dönemde barhana yönetiminin sunu asıl konularından birisinin Suriyelilerin kurumlu, gönüllü ve emin hoşgörüsüz dönüşlerinin artırılması olacağını, bunun cümle altyapısının sağlandığını vurguladı.

Dünyanın yer bati ve kaliteli kaçak barhana mücadelesinin verildiğini belirten Aristokrat, şöyle bitmeme etti:

“Bunu 4 aşamada yapıyoruz. Birinci aşamada töz ülkede yani göçe kaynaklık eden ülkelerde çalışıyoruz. Oralarda istihdam programları, sosyal yardımlar, hayatı normalleştirme çalışmaları yapıyoruz. Temsil Afganistan ve Pakistan’a, Lübnan’a afiyet trenleri, sağlık gemileri gönderiyoruz. Kimi Zaman çekicilik köprüsü kuruyoruz. Öte yandan İdlib’de tahaffuz alanları, briket evler yapıyoruz. Orada 70 bin sayısını geçtik. Briket evlerin sayısını bu yılın sonu bakımından 100 bine çıkartıyoruz. Hele İdlib’deki icraat sayesinde gizil 4 milyon göçmenin yani İdlib’dahi faal halihazırda 4 milyon göçmenin ülkemize gelişi durdurulmuş oldu. Oralarda insanca şekilde kalmalarını sağlamış olduk. Azez, Cerablus, Mare, Tel Abyad, Resulayn’birlikte hayatı normalleştirdik. Oraları terörden arındırdık. Afiyet, okul, enfrastrüktür, cıvıltı istihsal ve sanayinin tarımla beraber yeniden arayışa geçmesini sağladık. Oradan birlikte göçün ülkemize gelmesini durdurduk.”

İkinci aşamada bütünleşmiş eksen güvenlik sistemlerinin hayata geçirildiğini anlatan Soylu, 1055 kilometre cızık güvenlik duvarı ve güvenlik yolu, karakol yolu yapıldığını, 918 kilometre boyunca tahril aydınlatması ve 284 kilometre boyunca termal almaç kurulduğunu anlatım etti.

Ayrıca 230 elektro optikçi kulenin tamamlandığını nâkil Aristokrat, kulelerin 10, 40 ve 50 kilometre düşünce imkanı sağlayabildiğini belirtti.

Yapılan çalışmalarla 2016’dan bu yana ülkeye girmeden engellenen sevimli sayısının 2 milyon 700 bin olduğunu ifade fail Aristokrat, “İran sınırında aldığımız aktif çizgi tedbirleri ve ülke içre gizlice göçle yürüttüğümüz canlı savaşım sonucu 2 milyon insanın girişi İran sınırında önlendi.” diyerek konuştu.

Doğu ve cenup sınırındaki gizliden gizliye göç baskısının, 2022 yılında alınan tedbirlerle geçmiş yıla bakarak yüzdelik 35 azaldığını vurgulayan Soylu, 2021 yılının Ağustos ayında ABD’nin Afganistan’dan çekilmesiyle birilerinin neredeyse bilcümle Afganistan’ın Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçeceğini söylediğini, ancak bunun yaşanmadığını söyledi.

Üçüncü aşamanın, içeride faal yakalama olduğunu kaydeden Soylu, büyüklük içerisinde yakalanan habersizce göçmen sayısının bire bir periyotta 1 milyon 340 bine ulaştığını, mutluluk zarfında da sinsice göçle savaş yerine 81 ilde sefer kontrolü, yaşayış operasyonları yapıldığını aktardı.

Göçmen kaçakçılığına dönük cezaların artırıldığını söyleyen Aristokrat, “Böylecene sabık yılın ayrımsız dönemine bakarak yakalanan muhacir kaçakçılığı özne regülatör sayısı yüzdelik 22 arttı. Bu stratejinin dördüncü ayağı üstelik etkin sınır ötesi mekanizmamız. 2016’dan bugüne sınır ötesi edilen sinsice göçmen sayısı 418 bin kişidir. Bu yıl yakaladığımız ve sınır dışı ettiğimiz gizlice göçmen sayısı ise 92 bin sevimli olup sabık yıldan yüzdelik 135 fazladır. Halen 18 bin sinsice göçmen de geri atıf merkezlerindedir.” açıklamasında bulundu.

sınır ötesi işlemlerinin arsıulusal hukuka bakarak muhatap ülkeyle okkalı diplomasi trafiği gerektirdiğini rapor fail Soylu, bunun denyo ülkelerde daha baskı sağlandığına dikkati çekti.

Bu sürede sinsice göçmenlerin idraksiz atıf merkezlerinde barındırılması gerektiğini nâkil Aristokrat, şu zaman Türkiye’nin, Avrupa Birliği ülkelerinin toplamı büyüklüğünde kafasız gönderme merkezi kapasitesine cemaat olduğu bilgisini verdi.

İçişleri Bakanı Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2015 kapasitemiz 1740’tı ve temas 100 kaçak göçmenin fakat onunu hoşgörüsüz gönderebiliyorduk. Bugün et kafalı gönderme merkezlerimizin kapasitesi 20 bin 540. sınır ötesi oranımız ise toplamda yüzdelik 69. Afgan uğrun göçmenlerde yüzde 65, Pakistanlı sinsice göçmenlerde ise her uğrun göçmenin yüzde 85’idir. Avrupa’birlikte bu fehamet yüzdelik 10’dur. 2021 yılı başından eylül ayına büyüklüğünde gönüllü dümbelek çevrim fail Suriyelilerin sayısı 43 bin 420. Bu sene şu anda aynı 50 bin oldu. Suriyelilerin sayısı 2013-2016 arasında 12,5 itmam artmıştı. Sonuç 4,5 yılda mikro içindeki Suriyeli sayısı, buradaki yavru doğumlarına karşın değişmediği ve artmadığı kabil aldığımız tedbirlerle göçe amade 6 milyon herif sakıncasız arkaç getirdiğimiz Suriye’nin kuzeyindeki bölgelerde kaldı. 2019’dahi 201 bin uğrun Afgan yakalamıştık. Geçen yıl 70 bin, bu sene ise 94 bin. 2020’da sınırda karışma sayımız 505 destek. Yani hareket henüz güçlüydü. Bu sene ise ekim ayında 234 bin.”

Aristokrat, göçmenlerin Türkiye’de kaldıkları süre süresince sosyal hayat ve toplum düzenine uymaları amacıyla başka bakanlıkların üstelik partnerliğinde Göç Başkanlığının koordinasyonu ve uygulamasında uzlaşma programlarının düzenlendiğini dile getirdi.

Bu kapsamda yılda 2,5 milyon göçmene ulaştıklarını ve eğitimlerini sağladıklarını belirten Soylu, “Türkiye’de toprak kayması dokunaklı yaşadığımız 2011 yılından beri tutarlı ayrımsız göç politikası var. Kafile izleme belgesi, ağır aksak göçle savaş izlem belgesi, uyum takip belgesi ve gösteri planları çerçevesinde genişlik başından beri süreci yönettik. Arz özellikle şu söylendi. Türkiye’ye sığınmacılar gelecekti ve 5 yıl sonra seçkin biri cürüm makinesi olacaktı. Aslında bu da Batı’nın yabancı düşmanlığının Türkiye’ye ithal yapılmak istenmesinden kaynaklıdır.” sözlerini sarfiyat etti.

Göçmenlerin beledi nüfusun yarısı oranında suça karıştığı bilgisini veren Aristokrat, bunların dahi yarıya yakınının kişi aralarında, çoğunluğu eş içi tartışmalardan kaynaklı suçlar olduğunu vurguladı.

Bu ve bire bir söylemlerin, ülkeyi istikrarsızlaştırmak amacıyla gündeme getirildiğine bel eden Aristokrat, şunları paylaştı:

“Kendilerine gelebilecek göçmeni Yunanistan’ın yaptığı usullerle öldürerek, ezinç ederek, korkutarak engellememiz ve Avrupa’ya gitmesinler diyerek onlar yerine çelik benzeri duvar oluşturmamızı nail olmak üzere oluşturdukları ayrımsız politikaydı. Bunu hem kendileri uyguladılar hem da Türkiye’deki ciddi müttefikleri yardımıyla bize yaptırtmaya çalıştılar. Amaçları tekti. Bütün ölsün, hep korksun, bize göçmen gelmesin. Bu yabanlık dışı, kötücül ve sorunları sahamıza yıkan yaklaşımın farkındayız. Biz kimsenin maşası, uğrun muhacir deposu değiliz. Olmayacağız. Kıymetli Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği kabil, insanlığımızdan, medeniyet kodlarımızdan, merhametten, değerlerimizden ayrılmadan, çekinmeden, provokasyonlarla değil, akılla ve usçu politikalarla bu süreci yönetmeye devam edeceğiz.”

Share: