Icra Vekili Çalım: “O ‘altılı masa’, bizim projelerimizi görüntü etse yapamaz”

– Bakan Gurur: “O ‘altılı masa’, bizim projelerimizi sahne etse yapamaz”

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Kurum:

“Tığ bakım üretirken, ürün üretirken, muvaffakiyet hikayeleri yazarken, maatteessüf matlup üretenleri da gine nazik işlerimizi karalamaya kalkanları dahi bütün alay malay görüyoruz, tanık oluyoruz”

“Beceriksizlikle, hisse senedi bilmezlikle, liyakatsizlikle şehirlerimizin birikimlerini üstelik heba ettiklerini görüyoruz”

“‘Türkiye Yüzyılındaki hedefimiz: 2035 yılına büyüklüğünde bütün Türkiye’da deprem dönüşümüne girmemiş hiçbir düz tutmak “

“Serencam 100 yılda yaşadığımız depremler dolayısıyla 80 bin canımızı kaybettik”

” Rize’da hep 11 alanda 1 milyon metrekare alan büyüklüğüne topluluk yerde kentsel dönüşüm çalışmalarımızı yürütüyoruz”

ANKARA – Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Gurur, “‘İlk Evim, İlk İş Yerim’ projesini açıkladıktan 40 periyot sonraları 17 ilimizde 5 bin 615 konutumuzun temelini attık. O ‘altılı masa’, bu projeleri tayf etse yapamaz” dedi.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Kurum, değişik programlara süzülmek için mülakat ettiği Rize’birlikte açıklamalarda bulundu. Planlı basın toplantısında mütekellim Bakan Gurur, 17 Ağustos Marmara Depremi’nden 87 dönme sonraları 12 Teşrinisani 1999’dahi Düzce Depremi’nin yaşandığını hatırlatarak “23 yılı geride bıraksak dahi acısı hala canlı olan bu depremde, 710 canımızı kaybettik. Ben bu vesileyle, depremlerde, afetlerde yitirdiğimiz cümle canlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Zaman ülkemizin, şehirlerimizin ve insanımızın geleceğinin önünde devasa aynı sarsıntı gerçeği olduğunu her seferinde söylüyoruz. Sonuç 100 yılda yaşadığımız depremler zımnında 80 bin canımızı kaybettik.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye Yüzyılındaki hedefimiz: 2035 yılına büyüklüğünde bilcümle Türkiye’de deprem dönüşümüne girmemiş tek düzlük bırakmamak”

Vekil Çekicilik, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin temas yerinde kentsel tahavvül hedefiyle vatandaşların rızası çerçevesinde dönüşüm projelerinin hayata geçtiğini vurgulayarak, “Rize benzeri hareket bölgesi değil ama maatteessüf gayrisıhhi konutların olduğu ayrımsız şehrimiz. Eskiden dolgu cereyan etmek yoluyla o günün şartlarına bakarak yapılmış. Binalar maalesef bugün beceri ve katılık açısından baktığınızda eskimemiş yönetmeliklerimize uygun değil. Nedeniyle burada üstelik bunun inkılap sürecini bütün gelişigüzel tüydürmek, evirmek zorundayız” dedi.

Vekil Gurur, şu anne büyüklüğünde 3,2 milyon konutun dönüşümünü sağladıklarını belirterek, 81 ilde 250 bin konutun dönüşümünün da bitmeme ettiğini söyledi. Marmara ve Düzce depremlerinden sonra yapılan çatı denetim düzenlemeleriyle 6,6 milyon karı ve hareket yerinin denetimlerini tamamladıklarını nâkil Vekil Hava, “24 milyon vatandaşımızı depreme dayanabilen konularda yaşamasını sağladık. Türkiye yüzyılındaki hedefimiz şudur: 2035 yılına büyüklüğünde kül Türkiye’üstelik yer sarsıntısı dönüşümüne girmemiş hiçbir düzlük bırakmak istemiyoruz. Bu çerçevede ülkemizin 81 ilimizde bu transformasyon sürecini yürüteceğiz. Allah’ın izniyle bunu milletimizle birlikte başaracağız. Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu uyanıklık çerçevesinde inşallah bu adımlarımızı atacağız” ifadelerini kullandı.

Bugün 81 ilde ve Kıbrıs’ta saat 18.57’birlikte gerçekleştirilecek ‘Deprem Andaç Talih Tatbikatı’na Rize’den katılacağını belirten Bakan Kurum, “Tığ istiyoruz ki depremlerden sonradan üzülmeyelim, o acıları benzeri daha yaşamayalım. Elazığ, Malatya, İzmir’e gittik. Devletimiz kıpırdak, tek afetin altında kalmadı. 2 saat sonraları bilcümle nazır arkadaşlarımızla alay malay oraya gidiyoruz. Vatandaşlarımızın yaralarını aceleci tıpkısı şekilde sarıyoruz. Ama bu transformasyon sürecini düğümlemek zorundayız. Depremle bu arada yaşamayı öğrenmek zorundayız. O yüzden bütün binalarımızı bu alanda yenilemek ve kentsel dönüşümümüzü azimli aynı şekilde benzemek zorundayız” dedi.

Nazır Gelgel, Rize’den yeşili artıracak ulus bahçeleri projelerini hayata geçirdiklerini ifade ederek, “Rizemizin güzelliğine gösteriş katıyor, gayrı taraftan dahi saf alanlarımızı Ayderimizi, yaylalarımız koruyacak adımları hep alay malay atmaya çalışıyoruz. Ati nesillere genişlik adamakıllı halinde aktarmaya çalışıyoruz. Rizemizde bu kapsamda 3 çıngı millet bahçesi projemiz var. Güneysu ve İyidere Millet Bahçesi çalışmalarını yürütüyoruz. İnşallah arz kısa zamanda vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Burada şölenlerin yapılacağı, horonların oynanacağı, birliğin beraberliğin en son seviyeye çıkarılacağı projemizi 2023 yılında Rizemize kazandıracağız” diye konuştu.

Toplu Hane İdaresi Başkanlığı eliyle Rize’birlikte toplumsal bölük ihtiyacını gidermeye bitmeme ettiklerini savunan Icra Vekili Kurum, “Bugüne büyüklüğünde yatırım bedeli 3,2 milyar teklik olan 2 bin 903 projemizi, sosyal donatıları ile yaptık, teslim ettik. Şu an sahada aktüel envestisman tutarı 5 milyar teklik olan 1965 göz, 404 idarehane, 240 dükkan, köy evlerimiz, çay kurum merkezlerimiz, budun bahçelerimiz, camilerimiz, otoparkımız, Ayder’imize yaptığımız termal tesisimiz ve konaklama birimlerimizin yapımını birlikte devam ediyoruz” değerlendirmesini yaptı.

“O ‘altılı masa’, bu projeleri hayal etse yapamaz”

Nazır Hava, şöyle bitmeme etti:

“Milletimizin ne ant ihtiyacı olsa biz o zaman ordayız. Burada üstelik bölük ve icar fiyatlarının arttığı ayrımsız dönemde Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koymuş olduğu uyanıklık çerçevesinde bu projemizi gerçekleştirdik. İşçi kardeşlerimize, tendürüst kardeşlerimize, kadın kardeşlerimize kontenjanlar açmak vasıtasıyla, kira öder üzere başkaca kiranın da altında şartlarda aile sahibi olabilecekleri bu projeyi başlattık. Projemizi açıklar açıklamaz himmet arkadaşlarımızla birlikte ciddi ayrımsız mesaiye başladık. Iri tıpkı özveriyle kardeşlerimiz çalıştılar. 40 dönüş kabil gelişmemiş aynı sonradan projeyi açıkladık. 40 gün sonra 17 ilimizde 5 bin 615 konutumuzun temelini attık. O ‘altılı masa’, bu projeleri hayal etse yapamaz.”

Türkiye’yi çağdaş medeniyetler seviyesine idrak etmek için beniz yılda yapılacak işleri 20 yıla sığdırdıklarını tez eden Icra Vekili Alım, şunları söyledi:

“Büyüklerimiz şöyle derler: Amaçsız âdem, nasipsiz kalır. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ‘Türkiye Yüzyılı Vizyonumuzla önder ülkeler arasında girmek. imdi geleceğimizi bırakacağımız çocuklarımıza, evlatlarımıza müreffeh tıpkısı Türkiye bırakmak için, gayesiyle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Biz bakım üretirken, ürün üretirken, başarı hikayeleri yazarken, maalesef alacak üretenleri üstelik yine büyük işlerimizi karalamaya kalkanları da hep alay malay görüyoruz, şahit oluyoruz. Beceriksizlikle, iş bilmezlikle, yine liyakatsizlikle şehirlerimizin birikimlerini üstelik heba ettiklerini bile görüyoruz. İşte nehiy siyaseti yapıyorlar. Güvenli olun tek işlerine engel vurmuyoruz, bariyer olmuyoruz. Hep vatandaşımızın, milletimizin taleplerini gerçekleştirdik. Gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Kimseyi ötekileştirmedik. Herkese kucak açtık ve 81 şehrimizde 85 milyon vatandaşımızla gelişigüzel öğün yürümeye, milletimize bakım etmeye, şehirlerimize im kazandırmaya birlikte Allah’ın izniyle, milletimizin dualarıyla bitmeme edeceğiz. Çağ açan içtimai hamlelerimizle, gine ati vadeden girişimlerimizle galibiyet sancağımızı YANLIŞSIZ Partimizi, ürün bayrağını en son seviyelere çıkaracağız. Bunu teşkilatlarımızla, vatandaşımızla birlikte yapacağız ve bu iyicene şehirden, bu fena hâlde beldeden isabet, parçalanmamış ülkeye derman olmuş sav liderimiz, Cumhurbaşkanımız, umumi başkanımızı, Cumhur İttifakımızı 2023’te yeniden başbuğ yapacağız.

Share: