Icra Vekili Gurur, Yusufeli’nin eskimemiş yerleşme alanında incelemede bulundu

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Çekicilik, baraj nedeniyle su altında kalacak Artvin’in Yusufeli ilçesinin yıpranmamış yerleşim alanına taşınmasıyla ilgili, “Kullanılmamış

Yusufeli gençlerin, vatandaşlarımızın, karı kardeşlerimizin bahtiyar olduğu, spor alanlarında, okullarında koridor geçirebildiği, sporlarını yapabildiği, esnafımızın erinçli şekilde ticaretini yapabileceği anlayışla tasarlandı.” dedi.

Bakan Kurum, Artvin Valisi Yılmayan Doruk, DÜRÜST Fırka Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Yusufeli Kaymakamı Hüseyin Kabadayı, DOĞRU Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, DSİ Genel Müdürü Lütfi Akca ve gayrı ilgililerle

Yusufeli Kaymakamlığında basına bağlı derinti gerçekleştirdi.

Toplantının peşi sıra açıklamalarda bulunan Çekicilik, ilçenin sorunlarına hal ulaşmak üzere bire bir araya geldiklerini söyledi.

Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin (HES) hem mutluluk hem de Yusufeli hesabına çok kocaman bir proje olduğuna dikkati calip Çekicilik, “Yusufeli’mizi eskimemiş yerleşim alanına taşıyacağımız projemizin akıbet sayfasına geldik. İnşallah salı günü nazik coşkuyla hem barajımızdaki önceki su tutumu için, diğer taraftan da bakir yerleşim alanında vatandaşlarımızla hasbihal almak, kucaklaşmak için Sayın Reisicumhur’mızın teşrifleriyle törenimizi gerçekleştiriyor olacağız.” diye konuştu.

Barajın 2,5 milyon kişinin erke ihtiyacını karşılayacağını, bu anlamda şevket ve budun dayanışmasının sunma ferah örneğinin gösterildiğini vurgulayan Çalım, şöyle bitmeme etti:

“Bittabi yapmış olduğumuz haddizatında benzeri Türk mucizesi diye niteleyerek anlatım edeceğimiz mefret bire bir başeser olacak. Yusufeli’miz önceki yıllarda baktığınızda bir nice yol taşınmış. İnşallah bu taşınma birlikte akıbet olacaktır. Yıpranmamış Yusufeli gençlerin, vatandaşlarımızın, hanım kardeşlerimizin bahtiyar olduğu, spor alanlarında, okullarında espas geçirebildiği, sporlarını yapabildiği, esnafımızın huzurlu şekilde ticaretini yapabileceği tatlılıkla tasarlandı. İnşallah bu projeyi mucibince vatandaşımıza tasdik edeceğiz. Bu projeye başladığımızda, ‘Nasıl yapacaksınız?’ diye niteleyerek bire bir eleştirileri zaman olduğu üzere zamanında üstelik duyuyorduk. ‘Yaparız.’ dedik. Sayın

Cumhur Reisi’mızın liderliğinde 20 yılda birçok eseri milletimize kazandırdık. ‘Yeni Yusufeli’ni üstelik barajımızı üstelik yapacağız, teyit edeceğiz.’ demiştik. Hamdolsun, Ihtişam Su İşlerimiz bu süreci tamamladı. TOKİ’miz yeni iskân alanlarının inşasını tamamladı ve huzurlu şekilde vatandaşlarımızın taşınma sürecini yürüteceğiz.”

Nazır Gelgel, çalışmalarında güçlerini milletten ve devletten aldıklarına meni ederek, şunları kaydetti:

“Bu dağlar, Fatih Şehriyâr Mehmet’in Erzurum üzerinden geçerek Trabzon’u açmak amacıyla posta yürüdüğü alanlar. Tekrar Kanuncu ve Yavuz’un maşrık seferini yapmış olduğu dağlar. Yusufeli’ne baktığınızda, Demirkent beldesine gittiğimizde orada 1549’a varan mazimizi görüyoruz. Kanuni dönemine uzanan aynı camimiz orada ve biz birlikte ecdadımızdan aldığımız değerleri, tarihi eserleri esasen koruyacak tatlılıkla yeni yerleşme alanının inşasını hep birlikte gerçekleştiriyoruz.”

Yusufeli’deki çalışmalara değinen Gurur, bakir yerleşme alanında 17 milyon metreküp kazı ve 10 milyon metreküp dolgu yapıldığını anlattı.

3 bin 205 bölük yapıldı

Gelgel, yerleşim alanının 750 bin metrekaresinin yeşil düzlük olduğunu belirterek, yapılan yıpranmamış yapılarla ilgili şu bilgileri verdi:

“Yerleşim alanında 2 bin 698 bölük, 285 ticari vahit, 37 uran dükkanı, 25 yataklı azamet hastanemiz, 24 ve 12 derslikli iki lisemiz, 16 derslikli patika lisemiz ki burada gençlerimiz meslek sahibi olsunlar diye. Ortaokullarımız, anaokullarımız ve mektepli yurdumuz var. Burada öğrencilerimiz erinç ve büzük süresince eğitimlerini matlup. Esasen ilçemizin gerekseme duyduğu dispanser, kaza uyanık komutanlığı, uray binamız, kaza binamız, camimiz kim burada bilcümle vatandaşlarımıza, bölgeye bakım verecek şekliyle planlandı ve yapımı tamamlandı. Akarsu tutulması ile su altında kalma ihtimali olan yerleşme yerlerimiz, köylerimiz var. Orada bile vatandaşlarımızı sunu sakıncasız alanlara çakmak üzere 521 köy konutumuzun inşasını Çeltikdüzü, Çevreli, Irmakyanı, İşhan, Tekkale ve Yeniköy görünmek için köylerimizde tamamladık. Burada bütün 3 bin 205 konutumuzu inşallah Sayın Cumhur Reisi’mızın teşrifleriyle vatandaşlarımıza önümüzdeki salı haset teslim edeceğiz.”

Yusufeli’de ticari faaliyetini sürdüren ancak yıpranmamış yerleşme alanında hak sahibi olmayan esnaf amacıyla bile proje yürütüldüğünü dile getiren Çalım, Artvin İl Hususi İdaresinin 140 dükkan ve uran sitesi inşasını gerçekleştireceğini, çalışmalara tıpkısı kamer ortamında başlanacağını aktardı.

Aynı şekilde ev sahibi olamayan vatandaşlar birlikte bulunduğunu tamlayan Alım, “Cumhuriyet tarihinin en balaban içtimai konut kampanyasında Artvin’imizde birlikte vatandaşlarımızdan talepler oldu. Bu talepler çerçevesinde ihtiyaca bakarak bırakmak amacıyla 100 sosyal konutumuzun evi sıfır vatandaşlarımızın sülale sahibi olabilmeleri için TOKİ Başkanlığımız marifetiyle inşasını gerçekleştireceğiz. Vatandaşlarımızdan gelen istek doğrultusunda kuralarımızı fethetmek yoluyla projemizi yürütüyor olacağız.” ifadelerini kullandı.

Yıpranmamış iskân alanına göç sürecinde ensiz gelirli vatandaşlara yakıt desteği verebilmek amacıyla Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 10 milyon lira kaynağın Artvin Valiliğine tahsis edileceğini bildiren Çekicilik, tarımsal kalkınmayı seçmek amacıyla köyde yaşayanlar için birlikte bindi sağlanacağını söyledi.

Nazır Gelgel, Yusufeli’nin heyecanla beklediği projenin açılışının 22 Kasım Salı günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla yapılacağını dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“21. yüzyılın Türkiye’sinde, Türkiye Yüzyılı vizyonu çerçevesinde eserlerimizi kazandırmaya, milletimize bakım etmeye devam edeceğiz. Zira Yusufeli’miz gelişigüzel devir bizim yanımızda oldu, bizi rastgele antlaşma destekledi. İnşallah burada cıvıl cıvıl cemi vatandaşlarımızın sağlık ve cesaret içre yaşayacağı kim tığ Yusufeli’deki proje bittikten sonra üstelik tek ahit elimizi çekmeyeceğiz. Ister belediyemize icap kaymakamlığımıza icap valiliğimize birlikte seçme soy desteği vermeye bitmeme edeceğiz. Tığ milletimiz ile alay malay güçlüyüz, milletimizin talepleri ihtiyaçları neyse herhangi bir antlaşma orada olduk, onların yanında olduk ve olmaya da bitmeme edeceğiz.”

Yusufeli Belediyesi’ni de görüşme eden Çekicilik, yapımı tamamlanan binaları inceleyerek yetkililerden bilgelik aldı.

Share: