Icra Vekili Karaismailoğlu: “Ankara-Niğde Otoyolu’nu kısaca 9 milyon şalter kullandı”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Ankara- Niğde Otoyolu’nu açıldığı günden bu yana tahminî 9 milyon aracın kullandığını belirterek, “Yolculuk süresinin nısıf yarıya düşmesiyle alay malay vatandaşlarımızı sevdiklerine tehlikesiz, konforlu ve hızlı bir şekilde kavuşturuyoruz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara-Niğde Otoyolu ile ait kayıtlı izah yaptı. Sonuç 20 yılda ulaşımın her şekline envestisman yaptıklarını ve Türkiye’nin altyapı sorununu nazik ölçüde çözdüklerine dikkati çeken Karaismailoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Boyuna milletimizin ihtiyacı olan projeleri hayata geçirdik. Milletimize hangi sözü verdiysek hesabına getirdik. 7/24 çalıştık, çalışmaya birlikte devam ediyoruz. Dev projeleri milletimizin hizmetine sunduk. O projelerden biri bile Ankara-Niğde Otoyolu. Otoban ringinin tıpkı parçası olan Ankara-Niğde Otoyolu, 275 kilometre ana eğin, 55 kilometre angajman yolu girmek amacıyla bütün 330 kilometre uzunluğunda. Hep 16 Boşluk 2020’üstelik trafiğe açılan otoyol, Edirne’den başlayarak, İstanbul ve Ankara üzerinden Güneydoğu’ya kadar uzanan ve yapılması planlanan Şanlıurfa- Habur Temel Kapısı kesimini üstelik kapsayan TEMA (Trans European Motorway) Otoyolu’nda akıcı ulaşım sağladı.”

“Ankara-Niğde arası 2 saat 22 dakikaya indi”

Otoyolun hizmete açılması ile Ankara-Niğde arası yolculuk süresinin 4 saat 14 dakikadan 2 saat 22 dakikaya indiğine vurgu yapan Karaismailoğlu, “Açıldığı günden bu yana otoyoldan 8 milyon 961 bin çevirgeç intikal yaptı. Zamandan yıllık 450 milyon teklik, akaryakıt tüketiminden almanak 278 milyon liralık olmak için yıllık toplanmış 728 milyon teklik artırım edildi. 57 bin titrem karbon çıkarma azaltımı sağlandı” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye’nin geleceğini mensur ediyoruz”

20 yılda otoban ağını 2 kattan çok artırarak, 3 bin 633 kilometreye ulaştırdıklarını aktaran Iblağ Bakanı Karaismailoğlu, 2053 Eriştirme ve Geri Hizmet Temel Planı ışığında projeleri hayata geçirmeye bitmeme edeceklerini kaydetti. 2053 yılına büyüklüğünde otoyol uzunluğunun 8 bin 325 kilometreye yükseleceğini tamlayan Karaismailoğlu, “Türkiye’nin geleceğini düz yazı etmeyi sürdüreceğiz. Yaptığımız her yatırıma ayrımsız mazeret bulmaya çalışanlara rağmen, yolumuzda ilerliyoruz. Tığ, Türkiye’nin, milletimizin geleceği amacıyla çalışıyoruz, çalışmaya üstelik bitmeme edeceğiz” ifadelerini kullandı. – ANKARA

Share: