Icra Vekili Karaismailoğlu, Nurdağı-Gaziantep kara yolunun esas atma törenine katıldı Açıklaması

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, DÜRÜST Fırka iktidarları süresince 20 yılda 100 almanak yatırım ihtiyacının karşılandığını, 2003’den bu yana ülkenin erişim ve bildirişim altyapısına 1 trilyon 670 bilyon liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdiklerini belirtti.

Karaismailoğlu, Nurdağı- Gaziantep kişmiri yolunun esas atma töreninde yaptığı konuşmada, Gaziantep’in muvasala ağına yoğun katacak proje vesilesiyle vatandaşlarla tıpkı araya gelmekten çalım ve bayram duyduğunu söyledi.

Gelişmiş bir medeniyet ve ülkenin yer koskocaman göstergesinin erişim zıkkım ve altyapı olduğunu dile getiren Karaismailoğlu, “Kişmiri yolu taşımacılığı, ülkelerin elzem erişim modları arasında yer almaktadır. Hem uluslararası hem dahi yetersiz içi taşımacılık faaliyetlerindeki kilit rolüyle adeta geri hizmet sistemin kılcal damarı namına hayati aynı fonksiyona sahiptir. Faziletli kalitede, kıvrak, konforlu ve en üst düzeyde güvenli tıpkısı bakım sunan, yenilikçi değerlerle müzeyyen, değer, tartılı, sürdürülebilir kalkınma hamlelerinin öncüsü olan Iblağ ve Altyapı Bakanlığı, cemi vatandaşlarımız amacıyla etkili bire bir karaca yolu ulaşımına imkan sunan yatırımları hepyek hayata geçirmiştir.” diye konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, milletten aldıkları güçle Türkiye’nin sonuç 20 yılda gerçekleştirdiği atılımın her alanda gözle görülür tıpkı biçimde beden bulduğunu vurguladı.

Türkiye aşkıyla gençlere elan gani ayrımsız gelecek, elan ateş parçası ve iri Türkiye çoğaltmak için çalıştıklarını nâkil Karaismailoğlu, “YANLIŞSIZ Fırka iktidarı süresince 20 yılda 100 yıllık yatırım ihtiyacı karşılanırken, 2003 yılından bugüne ülkemizin muvasala ve iletişim altyapısına 1 trilyon 670 bilyon liranın üzerinde envestisman gerçekleştirdik. Türkiye’yi ulaşımın her modunda arsıulusal tıpkısı koridora dönüştürdük.” ifadesini kullandı.

“Bölünmüş sefer uzunluğumuzu 6 bin kilometrelerden 28 bin 700 kilometrenin konusunda çıkardık”

Avrasya Tüneli, Ankara- Niğde Otoyolu, Zor Padişah Doğruca Köprüsü, Yıldız Marmara Otoyolu, Osmangazi Köprüsü, İstanbul- İzmir Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu kabilinden yağız yolu projelerini başarıyla bitirdiklerine ve milletin hizmetine sunduklarına değinen Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mukassem öğün uzunluğumuzu 6 bin kilometrelerden 28 bin 700 kilometrenin üstüne çıkardık. Yağız yollarımızdaki erişim hızını emniyetli, konforlu ağıl getirerek trafiğin ve hareketliliğin önündeki engelleri kaldırdık. Boğaz vermeyen dağları tünellerle, vadileri köprülerle, viyadüklerle aştık. Kara yollarımızdaki tünel uzunluğunu 13 kattan çok artırarak 664 kilometreye çıkardık. Esmer yollarımızdaki ulaşımı, hızı sakıncasız, konforlu ayla getirdik. 20 sene evvel tahminî 8 milyon olan anahtar sayısı bugün 26 milyona çıkıntı olmasına karşın zaman cemaat olduğumuz bölünmüş el zıkkım ile gidiş geliş kazası oranları ve duygusal kayıplarını yüzdelik 82 düzeyinde azalttık. Konforlu ve tehlikesiz yollarımızla ulaşımın kalitesini yükselttik.”

Karaismailoğlu, ‘Durmak yok, yola bitmeme” sözüyle 2053 yılına kadar yağız yolu hedeflerini belirlediklerini ifade ederek, “Önümüzdeki 30 yılda mukassem kat uzunluğumuzu 38 bin kilometrenin konusunda, otoban uzunluğunu üstelik 8 bin 300 kilometrelere çıkarmayı hedefledik.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlık olarak Türkiye’yi çağın ötesindeki yeniliklerle buluşturmak amacıyla şişman çabalama gösterdiklerini söyleyen Karaismailoğlu, 20 yıldır verdikleri sözleri hesabına getirmenin özgüveniyle çalışmalara devam ettiklerini dile getirdi.

Türkiye’nin değme alanda büyüyen, birbirinden mefret projeleri hayata nâkil, yaptığı yatırımlarla hoppadak bölgesinde değil küresel planda temel oyun kuruculardan biri haline geldiğini vurgulayan Karaismailoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Yaptığımız projelerle, istihdama, ticarete, ekonomiye bindi oluyor, adeta kabımıza sığmıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Kere medeniyettir’ diyerek bizlere açtığı müreffeh yolda, vatanımıza ve milletimize bakım vermeyi sürdürmenin gururunu yaşıyoruz. Gelişigüzel yıl belirlediğimiz öğün haritasıyla yapılan binlerce kilometre yolla, köprüyle, viyadükle ülkemizin beherglas köşesini ulaşılabilir kıldık.”

Gaziantep’teki mukassem posta uzunluğu 433 kilometreye çıktı

Gaziantep’i erişim ve iletişim altyapısıyla daha de ileri taşımanın boyunlarının borcu olduğunu anlatan Karaismailoğlu, “Gaziantep’in 2003’te 116 kilometre mukassem yolu vardı, 433 kilometreye yükselttik. Zaman yaklaşık 4 milyar liralık proje bedeliyle Gaziantep-Nizip-Birecik Yolu, Nizip-Karkamış Yolu, Islahiye-Hasiyet-Kırıkhan Yolu, Kahramanmaraş-Narlı-Gaziantep Yolu, Osmaniye-Nurdağı Yolu, Kahramanmaraş-Nurdağı Yolu, Gaziantep- Kilis Yolu üzere 14 ayrı karaca yolu güzergahı ve projemizde bile çalışmalarımız bitmeme ediyor.” bilgisini paylaştı.

Nurdağı-Gaziantep Yolu’nun korkulu kayıt trafiğinin Sazak ve İskenderun limanlarına ulaşımdaki temel arterlerden biri olduğunu tamlayan Karaismailoğlu, “Bu nedenle yolumuzu 54 kilometre uzunluğunda, 2×2 şeritli, bitümlü yunak kokteyl kaplamalı mukassem misil standardında projelendirilerek imal çalışmalarına başlıyoruz.” sözlerini gider etti.

Adil Karaismailoğlu, Nurdağı-Gaziantep Yolu’nun hizmete sunulmasıyla sakıncasız, konforlu ve çabuk muvasala imkanı sağlanacağını aktardı.

Trafik güvenliğini eğin seviyeye çıkaracaklarını anlatan Karaismailoğlu, “Bölgede muvasala hizmeti sağlayıcı otoyol ve heybet yolu arasında ulaşımın elan istikrarlı dağılmasını sağlayarak, trafik yoğunluğu rahatlatacağız. Mevcut durumda 60 dakikaya kadar çıkan güzergahı 30 dakikaya düşüreceğiz. Yaptığımız nöbet sayesinde zamandan 68 milyon liralık, akaryakıttan 47 milyon liralık başlamak amacıyla yıllık bütün 115 milyon liralık tasarruf edeceğiz. Karbon salınımını de 9 bin 586 titrem azaltacağız. Şimdiden leziz uğurlu olsun.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, temeli atılan yeni yolun Gaziantep’in, hem az içi hem da az dışı pazarlarına muvasala kabiliyetini arttırarak, bölgedeki iktisat hacminin büyümesine cesim ayrımsız katkı sağlayacağını belirtti.

Diğer konuşmalar

Karayolları Umumi Müdürü Abdulkadir Uraloğlu dahi projeyi başlatmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Güneydoğu’yu Akdeniz’e, Anadolu’yu Itidalli Doğu’ya bağlayan yolların kavşağında düz düz Gaziantep’in, üretim, istihdam ve ihracatta muhteşem merkezler ortada düz aldığına dikkati calip Uraloğlu, şunları kaydetti:

“Gaziantep’in ticareti, nüfusu ve taşıt sayısının hemencecik artmasıyla ortaya çıkan muvasala talepleri kapsamında Nurdağı ile biricik el yerine angaje olan mevcut yolumuzu bölünmüş nöbet haline getireceğiz. Bölgede çetin araç trafiğinin Mersin-İskenderun limanlarına ulaşımdaki anne arterler olan yolun 53,7 kilometrelik kesimi 2×2 mukassem kat standardına ulaştırarak trafik konforunu inşallah yükseltmiş olacağız.”

Uraloğlu, mutluluk genelinde mukassem yolları herhangi bir güzeşte dönem arttırarak kentlerin, vatandaşların taleplerini karşıladıklarını sözlerine ekledi.

Gaziantep Valisi Davut Gül ise göreve geldiklerinde şehrin gündeminde devam eden işlerin olduğunu, Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na zoraki değme sorunun çözüme kavuşturulduğunu rapor etti.

Gül, yolun temelini kovmak için aynı araya geldiklerini aktararak, “Yol inşallah gelişmemiş sürede tamamlanacak. Bu süreçte destek veren herkese teşekkür ederek uz olmasını diliyorum.” diyerek konuştu.

Büyükşehir Belediye Reisi Fatma Şahin birlikte yapılacak olan bu yolla ilişkin çokça aşkın murat geldiğini belirterek, dünyadaki krize karşın Türkiye’nin üretmeye ve yatırımlarına bitmeme ettiğini, söz verdikleri projeleri hayata geçirdiklerini anlattı.

Karaismailoğlu, daha bilahare Gaziantep Valisi Gül, Gaziantep Büyükşehir Şehremini Şahin, DÜRÜST Parti milletvekilleri Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan, Su Bakbak, Mehmet Sait Kirazoğlu, MHP Milletvekili Ulu Muhittin Taşdoğan, CHP Milletvekili İrfan Kaplan, Karayolları Umumi Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ile butona basarak yolun temelini attı.

Share: