Icra Vekili Nebati: “Türkiye bugün akaryakıtta AKARSU ülkelerinin tamamından elan düşük algı kayran ülkedir”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kamuoyunda devletin akaryakıtta dünya ortalamasının haddinden fazla üzerinde gök bilimsel vergiler aldığına dayalı oluşan kanının kavisli ve tek gerçekliği olmadığını belirterek, “Meğerse tutum yönetimi kendisine uyguladığımız vergi politikaları sonucunda Türkiye zaman benzen ve motorinde SU ülkelerinin tamamından daha düşük rüşvet kayran talih konumuna gelmiştir” dedi.

Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, katıldığı 13. Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada 1984-2001 döneminde bütün 13,5 milyar dolar olan Türkiye’ye müteveccih aracısız yabancı envestisman tutarının 2002’den bu yana 20 kata andıran tıpkısı artışla 244 bilyon dolara ulaştığını belirtti. Nebati, büyükelçilerin Türkiye’nin tanıtımına müteveccih yaptığı çalışmaların turizm pazarının çeşitlenmesine, gelen gezgin sayısının artmasına ve böylecene turizm gelirinde da artım kaydedilmesine katkı sağladığını kaydederek, “Bu vesileyle dünyanın ciharıyek yanı sıra mevki ekonomimizin güçlenmesi üzere gerçekleştirdiğiniz özverili çalışmalar üzere herhangi bir birinize bir tane bir tane teşekkürlerimi sunmak isterim” dedi.

Icra Vekili Bitkisel, Türkiye’nin Covid-19 pandemisi sonrasında ve Rusya- Ukrayna savaşıyla küresel ölçekte belirsizliklerin arttığı, ihtilafların sulh ve istikrarı zılgıt ettiği ayrımsız dönemde değme alanda başarıyla ilerlemeye ve yeni koşulların getirdiği fırsatları sunma bol şekilde değerlendirmeye devam ettiğini söyledi.

“Mega yatırımları ‘betona yapılan envestisman’ yerine değersizleştirmeye çalışanlar ülkemize kazandırdığı kompetitif avantajı görmeyenlerdir”

Bitkisel, “Bilinmelidir kim bu mega yatırımları ‘betona yapılan envestisman’ kendisine değersizleştirmeye çalışanlar, küresel gelişmeler karşısında bu yatırımlarımızın ülkemize şüphesiz ayrımsız rekabetçi avantaj kazandırdığını göremeyen veya bu gerçeğin üzerini örtmeye çalışanlardır” ifadelerini kullandı.

“Bu tıpkısı zahir Recep Tayyip Erdoğan etkisidir”

Küresel diplomasinin akıbet yıllarda sunma konkre başarılarından birisinin Rusya, Ukrayna ve Türkiye ortada imzalanarak amal ağıl getirilen tahıl sevkiyatı anlaşması olduğunu dile getiren Bitkisel, “Bu ayrımsız yalınlık Recep Tayyip Erdoğan etkisidir. Bu tarihi itilaf, katıldığım G-20 toplantılarında bile sunma kocaman ruzname maddelerinden biri olan küresel gıda sunu krizinin etkilerini hafifletmesi bakımından serencam etap stratejik tıpkı öneme sahiptir. Cumhurbaşkanımızın diplomatik girişimleri ve bakanımızın kombinezon kabiliyeti ile İstanbul’birlikte savaşan tarafların Recep Tayyip Erdoğan etkisiyle bire bir araya getirilmesiyle imzalanan ittifak, Ukrayna depolarında biriken 20 milyon tonun üzerindeki tahılın dünya piyasalarına sunulmasına imkan sağlamıştır. Böylece tam dünyada özellikle hububat fiyatlarındaki en yönlü baskıların hafiflemesiyle alay malay fiyatların gevşemesine alay malay tanık oluyoruz” diyerek konuştu.

Bitkisel, hububat sevkiyatı anlaşmasının Türkiye’nin mühim aklının ve küresel sonuçlar üreten diplomatik başarılarının bildirme somut örneklerinden biri olduğunu söyledi. Bitkisel, temmuzda ihracatın 248,4 bilyon dolara ulaşarak dünya ticaretinden Türkiye’nin aldığı payın yüzde 1’i aştığını hatırlattı. Nebati, ihracatta rekor niteliğindeki gerçekleşmelerin, turizmdeki toparlanmanın, küresel enerji maliyetlerindeki kaba artışlar kaynaklı akan amal dengesindeki bozulmayı

sınırlandırdığını söyledi. Bankacılık sektörünün resülmal yapısını kıpırdak olarak nitelendiren Bitkisel, “Bu yapı, yüksek faal kalitesi ve karlılık oranlarıyla öne çıkıyor. Haziran kocaoğlan bakımından yüzde 18,1 namına gerçekleşen sermaye uzluk rasyomuz yüzde 8 olan kanuncu minimum oranın oldukça üzerinde seyrediyor” dedi.

“Sizlerden istirhamım Türkiye Tutum Modelimizi vazifeli olduğunuz ülkelerdeki ilgili taraflara aktarmanızdır”

Büyükelçilere seslenen Bitkisel, şunları kaydetti:

“Sizler bulunduğunuz ülkelerde görev özne en üst dozaj hükümet temsilcilerisiniz. Ülkemizin çıkarlarını ve politikalarını görevlendirmek amacıyla koca roller üstleniyorsunuz. Bu kapsamda sizlerden istirhamım ülkemizin işlek makroekonomik temelini, sunduğu eksiksiz fırsatları ve Türkiye Tutum Modelimizi işyar olduğunuz ülkelerdeki ilgilendiren taraflara aktarmanızdır.”

“Türkiye bugün benzin ve motorinde AKARSU ülkelerinin tamamından henüz düşük algı alan ülke konumuna gelmiştir”

Icra Vekili Nebati, kamuoyunda devletin akaryakıtta acun ortalamasının haddinden fazla üstünde gök bilimsel rüsum aldığına dair oluşan kanının hatalı ve hiçbir gerçekliği olmadığını belirterek, “Meğer tutum yönetimi olarak uyguladığımız rüşvet politikaları sonucunda Türkiye bugün benzin ve motorinde KEZ ülkelerinin tamamından daha düşük idrak kayran mevki konumuna gelmiştir. Benzin ve motorinde ülkemizde makbul rüsum SU ortalamasından tahminî yüzdelik 14 henüz düşük seviyededir” diye niteleyerek konuştu.

Fransa’nın kurşunsuz benzinde yüzde 50’den henüz faziletkâr rüşvet koyduğunu aktaran Bitkisel, Türkiye’nin toplamda 26,6’lık kazanç tahsilatıyla kurşunsuz benzinde,

yüzde 23,6’lık rüşvet toplamıyla de motorinde DENIZ ülkelerinin tamamından daha düşük vergilere erbap olduğunu söyledi.

“Enflasyonla mücadeleye yönelik yaptığımız rüşvet indirimleri ve düzenlemelerle birlikte 251 milyar lira algı gelirinden feragat etmiş durumdayız”

Vekil Bitkisel, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Enflasyonla mücadeleye müteveccih yaptığımız vergi indirimleri ve düzenlemelerle birlikte 2021 yılında 154 bilyon lira alacak gelirinden vazgeçmişken, bu sene da aldığımız ilave tedbirlerle 251 bilyon liralık kazanç gelirinden feragat etmiş durumdayız. Diğer taraftan denk istikrarının büyük bir belirleyicisi olan finansal istikrarı yükseltmek için bir nice kadem attık. Türk lirasını daha cazibedar hale vermek ve döviz kurlarındaki oynaklığı budamak için Kur Korumalı Türk Lirası Tevdiat ve Katılma Hesabı (KKM) uygulamasını başlattık. Bu uygulama ile Rusya-Ukrayna savaşının ve FED faiz artışlarının ülkemiz ekonomisi üzerindeki damarlı etkisini sınırlandırdık.”

Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli’nin bildirme yüce önceliklerinden birinin akan çıplak sorununu kalımlı kendisine fora etmek ve toptan değer zincirlerinde üst sıralara çıkmak olduğu dile getirdi.

Program, Bakan Bitkisel’nin konuşmasının arından basına sadık olarak gerçekleştirilen istifham karşılık bölümü ile devam etti. – ANKARA

Share: