Icra Vekili Soylu Denklik ve Bindi AFAD Gönüllüleri Şehadetname Tasdik Töreni’nde konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Türkiye zaman afetlerle mücadelede ve farklı konularda 23 sene önceki Türkiye değildir. Facia üzerine yerimizde saymadık, bambaşka boyuta geldik.” dedi.

Bakan Aristokrat, Kıyamet ve Ivedili Ebat Yönetimi Başkanlığınca (AFAD) Yeşilköy’de düzenlenen “Akreditasyon ve Destek AFAD Gönüllüleri Şehadetname Doğrulama Töreni”hangi katıldı.

İstiklal Marşı ve ihtiram duruşu ile başlayan programda “Depremin İlk 6 Saati” adlı gücük film izletildi.

Nazır Aristokrat, programda yaptığı konuşmada 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde 18 bin 373 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak o devir neler yaşadıklarını anlattı.

Eski başbakanlardan Tansu Çiller ile ilk Avcılar’a henüz sonradan Yalova’ya geçtiklerini aktaran Soylu, insanların etrafta “Kimesne var mı?” diye niteleyerek bağırdığını, yerlerde binlerce cesedin bulunduğunu söyledi.

Türkiye’nin o dönüş yaşadığı ızdırap olaylardan öğüt çıkardığını dile getiren Soylu, facia öncesi, hatırat ve sonrasında yapılacaklara dayalı eğitimlerin verildiğini, kentsel dönüşümlerin yapıldığını aktardı.

Soylu, serencam 2,5 yılda Giresun Dereli’üstelik baskın afeti, İzmir’da sarsıntı, Van Başkale’dahi sarsıntı ve çığ felaketi, Rize ve Artvin’de başat, Antalya ve Muğla’dahi orman yangınları üzere şişman afetlerin yaşandığını hatırlattı.

Dünyada ve Türkiye’dahi facia yaşanması durumunun arttığına belen fail Aristokrat, bununla ilişik çokça ağır sıklet çalışmalar yürüttüklerini belirterek şunları söyledi:

“23 yıl ilk karşı karşıya kaldığımız vaka, bize hakikaten kırıcı ama belletici oldu. Bunu zaman kapasitesini sürekli yükselten tıpkısı tabloyla yüz yüze olduğumuzu bildirmek istiyorum. Hangi afetle ne az görüyorsak, onu angaje etmek için nazik hız gösteriyoruz. AFAD atak uygulamamız var. Eğer enkazın altında birisi kalırsa ve bu uygulamayı indirmişse arama-istirdat ekiplerimiz ona abat tıpkı şekilde ulaşabilir. Sarsıntı olduğu andan itibaren, evden elbet çıkacağı ve hangi toplantı alanına gidebileceğini gösteriyor. Çap Kanı Sistemi, Garp Karadeniz’da Bakanlığımız, Hava Bilgisi, AFAD uyardığı için insanlar hazırlık aldılar. Selden dünya can kaybımız olmadı. Vakit Kaybetmeden selden ekolojik ortam olmadı ama 2 duygusal kaybımız oldu. Maddesel kaybımız üstelik benzeri geçmiş yağmura göre elan fazla yağmasına karşın henüz birkaç oldu.”

Aristokrat, alınan birtakım tedbirlere da değinerek ” İstanbul’de 1300 ekol yapıldı ve bunların birçoğu bakir yapıldı, birçoğu hareket güçlendirilmesi içeresinde oldu. Binlerce kamu binası yenilendi. Tayin edilen alelhusus deprem takkadak yadımlama olabileceği tehlikesi haiz binaların büyük tıpkısı bölümü boşaltma edildi ve yıkıldı. Amma bu tespitler bibi devam etmektedir.” dedi.

Türkiye’nin kıran yönetiminde AFAD üzere tıpkı kurumu kurduğunu, kapasite ve uzmanlık oluşturduğunu rapor fail Aristokrat, facia yönetimine alın stratejik planlar yapılarak aceleci ve aktif müdahale kapasitesi oluşturularak Türkiye’nin kıran yönetiminde dünyadaki sunma liyakatli ülkelerden biri haline geldiğini anlattı.

Aristokrat, Türkiye’nin, dünyanın bildirme evire çevire ama bir zamanda kıyamet riski yer faziletkâr topraklarında bulunduğuna, tropikal fırtınalar ve çalışkan volkanlar dışında acun genelinde görülen 31 soy doğal afetin az daha tamamına alın riziko altında olduğuna dikkati çekti.

2021 yılında tahminî 300 sıkıntı yaşandığını, 2019’da hortum afeti sayısının ilk kez 20’nin üzerine çıktığını, 2020 ve 2021’de esbak 10 yılın mecmu sayısı kadar 10 kum fırtınası yaşandığını, 2020’bile 13 çığ, 2019’dahi 30’un üzerinde toprak kayması kaydedildiğini anlatan Soylu şöyle bitmeme etti:

“Türkiye zaman afetlerle mücadelede ve özge konularda 23 yıl esbak Türkiye değildir. Afet üstüne yerimizde saymadık, alelacayip boyuta geldik. Almanya’daki Ruhr Üniversitesinin hazırladığı dünya risk raporuna bakarak, Türkiye’nin tabii afetlere maruz kalma seviyesi 11,81’den 12.57’ye yükselmiştir. Yani katıksız afete maruz kalma riskimiz yükseldi. Buna değer ülkemizin saf afetlerle başa balkon ve kıran sonrasında ahenk terazi kapasitesini tabir eden ‘Güvenlik Açığı’ başlığında Türkiye’nin oranı 45,57’den 40,65’e düştü, yani mutedil seviyeden bağan seviyeye indi.”

Nazır Aristokrat, ekimde millî ve arsıulusal çapta haddinden fazla balaban ayrımsız manevra gerçekleştirileceğini bildirdi.

Aristokrat, beklenen tıpkı depreme tedbir konusunda şu önerilerde bulundu:

“Biz depremi unutabiliriz amma sarsıntı bizi unutmaz. Bilcümle bilimsel veriler, yaklaşan büyük bir depremi bel ediyor. Binalarımızın sağlamlık durumuna optimist bakmayalım, oluruna bırakmayalım. Kişi tatbikatlarımızı yapalım. Çök-nizam-tutun üç mefret hayat halaskâr ilke. Depremin ilk 3 saatinde arabalarımızdan ve telefon hatlarından uzak duralım, internet üzerinden haberleşelim.”

İstanbul Valisi Şanlı Yerlikaya üstelik konuşmasına, 17 Ağustos depreminde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek başladı.

Eşsiz konumu ve ensesi kalın kültürel mirasıyla kadim İstanbul’un benzeri dünya metropolü olduğunu fakat bu kenti muntazır riskler da olduğuna bel eden Yerlikaya, “Etkili fay hattı üstünde yükselen şehrimiz 17 milyonu aşkın canlı nüfusuyla giderek yer sarsıntısı riskiyle çöz içe. İstanbul’un yaşayabileceği muhtemel diğer riskler ortada kilolu yağışlar, cuşiş, acul kentleşme, düzensiz barhana, uran ve deniz kazalarına tutkun afetler de var. 5,8’lik Silivri depremi bizler için bire bir milattır. Afetlere tedbir yılı kapsamında metin çok eğitim bilimi, manevra ve tanıtım programları gerçekleştirdik.” diye niteleyerek konuştu.

Yerlikaya, depreme karşı uygun ve devir içi eğitimler verildiğini, 5 bin 334 manevra yapıldığını söyledi.

AFAD Başkanı Yunus Sezer ise gönüllülere yönelik sertifika programı karşı bilgelik vererek “Akredite ettiğimiz kol sayısı 59’a ve unsur sayısı 1580’e ulaşıyor. Eğitimine devam eden ve sertifika almaya hak kazanan ekip sayımız şu anda 47. Tıpkısı zamanda bizim için çok büyük olan AFAD gönüllülerimizle ilişik zaman İstanbul’un 23 ilçesinden 507 gönüllümüzün etiket kartını vereceğiz, onlar de bizim ekibimize dahil oluyorlar.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların peşi sıra AFAD gönüllüleri Aristokrat’nun elinden sertifikalarını aldı.Share: