Icra Vekili Varank, Enformatik Vadisi’nde baziçe ihya yaz kampını müzakere etti

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’bile fakat ek zer üretimle modern medeniyetler seviyesinin yakalanabileceğini, bunun de yazılım, dizayn alanında herif yetiştirmekle tür olduğunu söyledi.

Kocaeli’deki Enformatik Vadisi Dijital Canlandırma ve Oyun Biriktirim Merkezi (DIGIAGE) yoluyla planlı “Baziçe Geliştirme Yaz Kampı ve Global Ekosistem Buluşması”nı mülakat eden Varank, gençlere dondurma dağıtarak yazdıkları oyunları denedi.

Gençlere seslenme fail Varank, hele teknoloji tabanlı işlerde iri ivmelenme olduğunu belirterek, Türkiye’nin seçme tarafında gençlerin kişi girişimlerini kurarak baziçe sektöründe çalışmalar yaptığını dile getirdi.

Avrupa’üstelik sonuç iki çeyrektir baziçe alanında en aşkın yatırım kayran şehrin İstanbul olduğuna değinen Varank, ikincinin Londra olduğunu ancak orada dahi en aşkın yatırımı Türk girişimcinin aldığını, bu kabiliyeti keşfetmekten kıvançlı olduklarını söyledi.

Bakan Varank, şöyle konuştu:

“Gençlerimize hem fiziki imkanları sağlayarak hem lüzumlu maharet destekleri sağlayarak, mentörlük desteği sağlayarak, onların karşılarına bu alanda kariyer planları çıkarken neler çıkabilir, bununla ilgili çözümler üreterek taze arkadaşlarımızın öncelikle ayakları üzerinde durmasını istiyoruz. Bu üzere organizasyonlar onların kariyerlerine haddinden fazla alçak yardım sağlayıcı etkinliklerdir. Bu yıl 4 bin başvuru oldu, 600 arkadaşımız burada, yabancı misafirlerimiz burada. Buranın sağladığı arz nazik avantajlardan birisi, topluluk oyununu öğretmesi. On günde kimi zaman çekişme ederek, arada sırada uzlaşarak arkadaşlarımız burada mızıka oyununu öğreniyor. Avlu seçkin zaman süssüz işlemiyor. Burada yaşadığınız birtakım fiziki sıkıntılar da gerçekte hayatta karşınıza çıkma sıkıntılara sizi alıştıran, o kısık ortamlarda ‘Nasıl ayakta kalabilirsiniz, işinize devam edebilirsiniz’ bunu gösteren tıpkı etkinlik. Arkadaşlarımızın yurtlarda, çadırlarda kalması, uykusuz kalarak işlerini bitirmeye çalışması haddizatında onlara haddinden fazla kilolu kazanım sağlıyor.”

Bu organizasyonun daha çok da devam edeceğine değinen Varank, “Gençlerimizi buralara çağırma edecek, onların önünü açmaya çalışacağız. Türkiye fakat melfuf değerli üretimle muasır medeniyetler seviyesini yakalayabilir. Eklenmiş değerin alanları nerede? Siz canlı kardeşlerimizde, yazılımda, tasarımda… İşte bu alanlarda hangi kadar haddinden fazla koca yetiştirirsek Türkiye’yi bu alanda muasır medeniyetler seviyesinin konusunda o kadar yalın kat çıkarabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kampta oyun yazan takımların yatırımcılara tike yaparak finans desteği arayacağına meni fail Varank, akıbet iki senede Türkiye’birlikte hele teknolojik alanda işlere 1,5 bilyon dolarlara vasıl yatırımlar yapıldığını gördüklerini vurguladı.

“Baziçe sektöründe yakaladığımız ivmeyi bitmeme ettireceğiz”

Varank, geleneksel hareket insanlarının üstelik bu alanların ne kadar ekleme değerli olduğunu görmeye başladığını belirterek, kendilerinin onlara bu eskimemiş alanlara katkı sağlamalarını tavsiye mektubu ettiklerini söyledi.

Türkiye’dahi bundan periferi adım sermayesi fonlarında bile ayrımsız ivme yakalandığını tabir fail Varank, “Erte ati fonların şişman aynı kısmı akıbet 1-2 senede kurulmuş fonlar, bu alanlara envestisman özne fonlar… Enformatik Vadisi kendisine dedik kim tığ öncü olalım, öz kadem sermayesi fonumuzu kurduk. Tüvana yeteneklere ve taze şirketlere yatırım yapıyoruz. Bunu gören hür teşebbüs de bu alanlarla ilgilenmeye başladı. İnşallah bundan sonra bu işlemler çokça elan kolay olacak.” diyerek konuştu.

Varank, tıpkı girişimcinin yeryüzü iri sıkıntısının yatırım kabul etmek olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

“İşte bu fonlar sayesinde biz bu imkanları bile tüvana kardeşlerimizle buluşturmaya başlamış olacağız. Şurada elde ettiğiniz tecrübe emniyetli olun bundan ahir hayatınızda sizinle bu arada size yoldaşlık yapacak. Bu manada bu tecrübeden faydalanmış kalkmak çokça iri tıpkısı imkan. İnşallah biz bu kamplarımızı arttıracak, bundan sonra arkadaşımızı bu işlere karışma edeceğiz ve hele baziçe sektöründe yakaladığımız ivmeyi devam ettireceğiz.”

“Bu alanlar süfli bizim gençlerimizin kabiliyetleri olan alanlar”

eskiden Türkiye’dahi beyaz perde ve kol sektörünün kimesne yoluyla bilinmediğini nâkil Varank, şunları kaydetti:

“Bakir Balkan seyahatinden geldik. en üst Hırvatistan’ı mülakat ettik. Orada Başbakanlıkta mutfakta insanlar Türk dizisi izliyordu. İşte onları gördüğünüzde gerçekte bizim kabiliyetlerimizin hangi büyüklüğünde cihanşümul olduğunu bile yani uluslararası kabiliyetlere bile sahip olduğumuzu görüyoruz. İşte bizim baziçe firmalarımız müthiş yatırımlar alıyor. en üst 2 kamer evvel Hacettepe’bile ayrımsız firmaya gittik. Hacettepe’de Bilkent mezunu tıpkısı arkadaşımız, elan 5-6 yıl geçmiş çıkışlı ergin. 9 yabanlık ekibiyle aynı baziçe yazmış. Oyununu 200 milyon dolara Amerikalılara satmış. Arkadaşımıza şunu sordum, ‘Amerikalı şeriklik zahir süreci sürdürebiliyor mu?’ Dedi kim ‘Sayın Bakanım performansları çok ferah değil ama cesim da değil biz doğrusu yenisini şu anda yazıyoruz.’ İşte bu alanlar tezyifkâr bizim gençlerimizin kabiliyetleri olan alanlar. Arkadaşımızın beni etkileyen tıpkı hepsi oldu, ‘Sayın Bakanım bu oyunu 200 milyon dolara sattık, inşallah bu sene Ankara’de rüşvet rekortmenlerinden birisi olacağız.’ İşte memlekete ulama bu şekilde oluyor. Dedi ki ‘Sayın Bakanım bu yola tığ 9 can çıktık, demin 11 kişiyiz ve ego bütün arkadaşlarıma birlikte şirketten nasip verdim. Burada etkin beher arkadaşım şu anda milyoner.’ dedi. İşte bakir nesil iktisat dediğimizde bundan bahsediyoruz. Bu hikayeyi sizler yazacaksınız. Biz size sonuna kadar güveniyoruz ve inanıyoruz. Filhakika sizlere inandığımız üzere bu imkanları sizlerle buluşturuyoruz.”

Nazır Varank, 2002 yılında bu ülkede çalışkan halde takkadak 2 lime teknopark olduğunu, bu teknoparklarda mecmu 630 kişinin çalıştığını aktararak, “Şu anda 90’ın üzerinde teknopark, 8 binin üzerinde firma ve 80 bine mümasil eş teknoparklarda Ar-Ge yapıyor, dizayn yapıyor, munzam ayar üretiyor. Bu imkanları sunduğumuz üzere bu noktalara gelebildik. İnşallah biz bu imkanları sizlere sunmaya bitmeme edeceğiz. Sizlerin önünü açmaya bitmeme edeceğiz. Sizlerde bu muvaffakiyet hikayesini yazacaksınız.”Share: