Içtimai ev projesinin temeli 25 Ekim’de atılacak! İşte heyecanın tavan yaptığı 17 yer

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz haftalarda 81 ilde sosyal göz projesinin başlatıldığını duyurmuştu. Vatandaşlar dahi akla yatkın fiyatlarda hem arsa hem bile basamak sahibi olabilmek üzere projeye balaban demet göstermişti. Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı dahi önceki çevrim “İlk Evim İlk İş Yerim Projesi” kapsamında kestirmece 5 milyon vatandaşın projeye başvuruda bulunduğunu açıklamıştı.

İLK ASIL 25 EKİM’DE ATILACAK

Sosyal ev projesine başvurular 31 Ilk Teşrin’e büyüklüğünde devam edecek. Konuya ilişkin ise kullanılmamış detaylar ortaya daha çok. Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Hava, Cumhuriyet tarihinin genişlik büyük içtimai bölük hamlesi kapsamında 5 bin konutun temelinin 25 Teşrinievvel’üstelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla atılacağını bildirdi.

17 İL BELLİ OLDU

Proje kapsamında 5 bin konutun esas atma törenlerinin gerçekleşeceği 17 iklim ise belli oldu. Ankara, Afyon, Amasya, Görgülü, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak tutmak amacıyla bu illeri sıralayan Bakan Hava, şu ifadeleri kullandı: “Aylardır bu projeye hazırlık içerisindeyiz. 31 Teşrinievvel’e büyüklüğünde müracaat süresi var. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın de teşrifleriyle 5 bin konutun temelini iri ayrımsız coşkuyla atacağız.”

Nezaret aracılığıyla projeyle ilişik yıpranmamış görseller de paylaşıldı:

NASIL VE NEREDEN BAŞVURULABİLİR?

Reisicumhur Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı ve adı “İlk Evim, İlk İş Yerim” adına belirlenen kampanyaya başvurular, proje ilindeki Tarım Bankası ve Umum Bankasının yetkili şubeleri ve e-Heybet aracılığı ile yapılacak. Bankalar tarafından yapılacak başvurular, 14 Eylül- 31 Teşrinievvel 2022 tarihleri ortada kabul edilecek. e-Heybet başvuruları ise 28 Teşrinievvel’üstelik sona erecek. Konut tipi 2+1 ve 3+1 ayrımı olmadan, proje bazında başvuru yapılacak. Adalet sahiplerinin hane tipleri, münakasa yapıldıktan bilahare “göz belirleme kurası” ile belirlenecek ve müracaat bedeli 500 lira olacak.

Başvurular “Martir Aileleri, Terör, Harp ve Hizmet Malulleri”, “Sunu birkaç yüzdelik 40 özürlü vatandaşlar”, “emekliler”, “18-30 yaş arasındaki çoluk çocuk” ve “Farklı müşteri adayları” imkânsız üzere 5 kategoride kabul edilecek. Ehliyetli talebin oluşmaması yahut zorlayıcı esbap dolayısıyla projenin gerçekleştirilememesi halinde başvuru sahiplerine bilgi verilecek. Başvurusu toplanacak konutların, nüsha, brüt metrekare, kemiksiz metrekare ve şerefiyeli bey fiyatları, ihalesi yapıldıktan sonraları belirlenecek. Konutların satışı, yüzde 10 başlangıçta, 240 ay vadeli ve taksit başlangıçları hane teslimlerini takip fail kamer itibarıyla başlayacak şekilde yapılacak. Doğruluk sahiplerinin konutlarına ilgili mütezayit vecibe bakiyesi ve aylık taksitleri temas yılın aile ve orak ayı aylarında tevessül etmek üzere yılda 2 sefer, benzeri eski 6 aylık dönemdeki memur mahiye artım oranı dikkate alınarak İdarece tayin edilen oranda artırılacak.

KİMLER REFERANS YAPABİLECEK?

TOKİ eliyle mensur edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde yer beş altı 1 sene tevakkuf fail veya proje diyar nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine büyüklük sınırları içinde tapuda mukayyet konutları bulunmayan, henüz geçmiş TOKİ tarafından aile satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvurabilecek.Referans sahipleri kafa koçanı ile projenin bulunduğu ildeki izinli banka şubelerinde “Başvuru ve Mübayaa Taahhütnamesi” imzalayacak.Toplumsal konutlar için tıpkısı haneden tek başvuru alınabilecek, dangadak çok başvuru yapılması durumunda başvurular batıl sayılacak.Martir aileleri, harp ve uhde malulleri ile bunların dul ve yetimleri hariç başvuruda bulunacaklarda, maaş kerte halkı gelirinin başvuru tarihi itibarıya besin, posta gelişigüzel soy aldıkları yardımlar dahil başlamak üzere İstanbul üzere sunma fazla net 18 bin liralık, sınırlı genelinde ise arz çok 16 bin teklik olması şartı aranacak.”Tendürüst” kategorisine 14 Ilkgüz 1992’den sonraları doğanlar müracaat edebilecek.”Martir aileleri, terör, savaş ve misyon malulleri” kategorisine, TOKİ ve Sosyal Düzenlilik Kurumu sisteminden “Türe Sahipliği” onaylananlar başvuru yapabilecek. Bu gruptaki başvurular elden banka şubelerinden alınacak, e-Izzet üzerinden başvuru yapılamayacak. Antant aşamasında, basamak başvurusu yapılan mülk sınırları içerisinde sonuç 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dair nefer pusat sisteminden alacakları doküman yahut müracaat yapılan yer nüfusuna mukayyet olduklarına ilişik doküman istenecek.”Emekliler”, SGK’dan alınan tekaüt hüviyet cüzdanı yahut zor olduğunu gösteren vesika ile müracaat yapabilecek. Son fail emeklinin emekli sıfır eşi birlikte başvurabilecek. Ancak ahiret yolculuğu fail emeklinin aylık maaşını düzlük kızları dünya, e-Mehabet üzerinden başvurulanlar antant aşamasında ibraz edecek.Sakat vatandaşlar, Özürlü ve Buğulu Hizmetleri Genel Müdürlüğünce sunulan kimlik kartının fotokopisi veya parçalanmamış teşekküllü tıpkısı azamet hastanesinden alınmış sunma beş altı yüzdelik 40 mânialı olduğuna dayalı geçerli afiyet yıldız bilimi raporuna ait belge ile başvurabilecek. e-Çap üzerinden başvuranlar hüviyet fotokopisi veya belgeyi inikat aşamasında ibraz edecek.18 yaşından alelade engelli çocuğu olan asıl yahut ata öz namına “sakat” kategorisinden referans yapabilecek.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Başvuru sahipleri arasında “Hak Sahibi Belirleme Kurası”, noterlik huzurunda, TOKİ yetkilileri denetiminde çekilecek. Martir aileleri, terör, harp ve fariza malulleri ile yeryüzü birkaç yüzdelik 40 sakat vatandaşlara değişik bölük sayısının yüzde 5’i büyüklüğünde, emeklilere ve gençlere ise değişik, bölük sayısının yüzdelik 20’si kadar kontenjan ayrılacak. Kontenjan dahası referans olması halinde hak sahipleri ad çekme ile belirlenecek. Kura sonucu bu kategoride ocak sahibi olmaya hak kazanamayanlar, “sair alıcılar” kategorisindeki başvuru sahipleri amacıyla yapılacak kuraya karışma edilecek.

“Diğer alıcılar” kategorisindeki türe sahipleri birlikte ad çekme ile belirlenecek. Kura yeri ve programı henüz bilahare TOKİ’nin internet sayfasında açıklanacak. Arık, doğruluk sahibi olamayanlar referans bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 iş günü sonrasında başvuru yapılan bankanın izinli şubeleri ve ATM’lerinden anlayışsız alabilecek. Adalet sahibi olan ve daha sonra uyuşma imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyecek, Emlak Komutan İşlemleri Hususi Ünsiyet Hükümlerine bağımlı olacak.Share: