İİçişleri Bakanı Soylu: “Vatandaşlarımızdan istirhamımız bize arz çok tıpkı zaman ayırsınlar”

İ İçişleri Bakanı Soylu: “Vatandaşlarımızdan istirhamımız bize sunma aşkın bire bir dakika ayırsınlar”

ANKARA – İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Vatandaşlarımızdan istirhamımız bize yer aşkın bire bir zaman ayırsınlar. Patadak bire bir sarsıntı olsa ‘ben ne yaparım sorusunu namına sorsunlar. ‘Çök harmoni tutun’ hareketiyle kendilerini ve çevrelerini sınav etsinler” dedi.

İçişleri Bakanlığı Kıran ve Evgin Durum Yönetimi Başkanlığı koordinasyonunda Düzce Depremi’nin 23’üncü yılı nedeniyle Türkiye genelinde ve KKTC’bile saat 18.57’üstelik yapılan “Deprem Yadigâr Büyüklük Tatbikatı” öncesi Facia ve Acil Genişlik Dalavere Merkezi’nde ayrımsız brifing toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya katılarak bire bir istişare gerçekleştiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tatbikatın önemine değindi.

“Türkiye’dahi bu ölçekte önceki olacak ama arzumuz odur ki son mümteni. Giderek hayatımızın ayrımsız parçası haline ati derlediğimiz manevra dolayısıyla ayrımsız aradayız” diyen Nazır Soylu, 17 Ağustos 1999 Depremi öncesinde televizyonlarda on paralık kimsenin depremi tartışmadığını, fakat hareket ile bu arada gündemin değiştiğini belirtti.

“Sevdiklerimizi, değerlerimizi, kazanımlarımızı kaybettik ve şişman teessürat yaşadık”

Nazır Soylu, “12 Teşrinisani 1999 saat 18.57’den benzeri saniye öncesine büyüklüğünde da ülkemizin bilcümle gündemi deprem oldu. Amma tek kimsenin aklına Düzce’bile hakeza şeyin olabileceği gelmiyordu. Tıpkı balaban zelzele yaşamıştık, sıkışık ikincisinin geleceği düşünülmüyordu. Amma anca oldu. Sevdiklerimizi, değerlerimizi, kazanımlarımızı kaybettik ve büyük acılar yaşadık” diye konuştu.

Yaşanılan her afetin kullanılmamış bire bir husus öğrettiğini vurgulayan Bakan Aristokrat, “Şu noktaya geldik; kıran gelmeden amade olmamız, hazırlık yapmamız lazım. Mehabet namına 1999’dan sonradan haddinden fazla şeyler tekmil ettik. Herkes emek verdi, Allah razı olsun. Cumhurbaşkanımız liderliğinde Türkiye afat üzerine çok adımlar attı. Bütün bilgelik ve emeğini ortaya koydu” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşlarımızdan istirhamımız bize en aşkın bir zaman ayırsınlar”

Nazır Soylu, şöyle devam etti:

“Vatandaşlarımızdan istirhamımız bize genişlik çok tıpkısı zaman ayırsınlar. Ani bire bir sarsıntı olsa ‘ben hangi yaparım sorusunu kendisine sorsunlar. ‘Çök tonga tutun’ hareketiyle kendilerini ve çevrelerini sınav etsinler. Bu sefer etrafımıza deprem gözüyle bakalım. Acun bunu hakeza yapıyor. Japonya bu seviyesine rağmen tatbikatları yapıyor ve deprem anınca birkaç kaybolma yaşıyor. İnşallah biz üstelik o noktaya genişlik bodur sürede gelmeyi arzuluyoruz. Akıbet 10 günde tamam kurumlarımız cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bu tatbikata hazırlanıyor. Bu sene antrparantez manevra yılı. Benzeri kavim olmak aynı afetle yüz yüze kaldığımız ant ne yapabileceğimiz konusunda tedarikli olmamız lazım ve bunu bütün beraber yapmamız lazım. 10 gündür tekmil medya, kurumlar ve bu meselenin kamu paydaşları brifing ortaya koydular. Kıran ve zelzele konusunda 10 gündür bu farkındalık sayesinde tatbikatı bilcümle gelişigüzel yapıyoruz. Şimdi asıl itibariyle Düzce Depremi’nin yıl dönümünde manevra gerçekleştiriyoruz.”

“Bu yıl 94 bin 207 manevra gerçekleştirdik”

Toplantıda mütekellim AFAD Başkanı Yunus Sezer ise şunları kaydetti:

“2022 yılı içerisinde 17 bin yer sarsıntısı ölçümlemesi yaptık. Bu yıl manevra yılımız. Şu ana kadar 94 bin 207 manevra gerçekleştirdik. Bugün Çök Tertibat Tutun Mutluluk Tatbikatı’nı hep illerimizde ve KKTC’bile bilcümle beraber gerçekleştireceğiz ve eş anlı 18.57’üstelik olacak. Türkiye Kıran Müdahale Planı çerçevesinde bütün bin 5 kıyamet say grubuyla şu anda toplanmış bulunuyoruz. 6 ilden ve KKTC’den aktif bağlantı yapılacak. Çalışkan bağlantılar ayrı ayrı mekanlardan ve afet olabilecek ortamlardan olacak. 81 ilimizden de kaynak aktarımı olacak. Radyo ve televizyonlardan 18.57 itibarıyla spontane yerine TRT radyo ve televizyonlarından vukuf göndereceğiz. Özge televizyonlardan birlikte bizim kendi kendine bildirimizi eş koordinasyonla bu arada yer alacaklar. Tıpkı farklı bildirimle önce sesli ikaz gidecek. Peşi Sıra dahi sms şeklinde mesajlar bildirilecek. Yabancılar amacıyla bile İngilizce niyet sistemle gönderilecek.”

Nazır Soylu ile AFAD Başkanı Yunus Sezer’in konuşmalarının arkası sıra izlence çerçevesinde Kıran ve Ivedili Nitelik Hile Merkezi’nde Düzce, İstanbul, İzmir, Elazığ, Kahramanmaraş, Erzurum ve KKTC’den etkin kaynak aktarımı yapılarak manevra gerçekleştirildi.

Share: