İklim aktivistlerinden lüks açkı galerisine boyalı hamle

– İklim aktivistlerinden çılgın anahtar galerisine boyalı atak

MANCHESTER – İngiltere’de hükümetin yıpranmamış petrol ve gaz ruhsatlarını durdurmasını talep eden çevreci kadro Just Stop Oil, başşehir Londra’daki ölçüsüz açar markası Aston Martin’in galerisine boyalı saldırı düzenledi.

Laf eserlerine müteveccih saldırıyla gündeme gelen çevreci takım Just Stop Oil, sonuç protestosunda İngiltere’nin başkenti Londra’daki şiddetli komütatör markası Aston Martin’in galerisini meram aldı. İngiliz hükümetinden kullanılmamış petrol ve doğal gaz ruhsatlarını durdurmasını arzu fail çevreci kol, Londra’daki Park Lane üzerinde bulunan Aston Martin galerisinin duvarlarını ve camlarını turuncuya boyayarak, galerinin bulunduğu caddeyi trafiğe kapattı. İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman’ın Kamu Düzeni Yasası çerçevesinde bu asıl çevre protestolarını nehiy planlarını açıklamasının ardından gerçekleşen gösteri karşı açıklama fail kadro, “Protestoyu susturmayı amaçlayan ihtiyati tedbirlere cebin pes etmeyeceğiz. Tığ hüküm içermeyen tıpkı sivil hareketiz. Yalnız Petrolü durdurun” ifadelerini kullandı.

Eylemler devam edecek

Açıklamada, “Bu tıpkısı günce aynı gösteri değildir. Seçkin dolaşma ve seçkin yerde bizi göreceksiniz. Bu, başı yerde bir hükümete ve onların soykırımcı projesine alın ayrımsız istinat eylemidir. Destekçilerimiz zaman, erte ve devrisi zaman ve sonraki günlerde talebimiz karşılanana kadar eylemlerine devam edecek. Birleşik Krallık’ta yeni petrol ve gaza saha namevcut. Kanundaki değişiklikler gözümüzü korkutamaz. Barışsever insanları yatırmak için alınan hususi emirler bizi engellemeyecektir” denildi.

“İklim krizi açgözlülüğün tıpkısı ürünüdür”

Eyleme katılan aynı gösterici yaptığı açıklamada, “Bu hükümetin derece verdiğimiz rastgele şeyi kar için bulunmayan etmeye devam etmesine peyrev kalamam ve buna müsaade veremem. İklim krizi açgözlülüğün benzeri ürünüdür, bir dirim maliyeti krizinin açgözlülüğün benzeri ürünü olması ve ocak insanların ve gezegenimizin önüne koyması üzere. Hakeza aynı sisteme uymayacağım” dedi.

Just Stop Oil’in 1 April 2022’de başladıkları eylemleri nedeniyle şu temel kadar bin 700’den çok destekçisinin gözaltına alındığını ve 5 destekçisinin ise şu anda cezaevinde olduğunu aktardı.

Van Gogh’un tablosuna çorba fırlatmışlardı

Just Stop Oil göstericileri, geçtiğimiz cuma namazı günü başkentteki Ulusal Galeri’de meydan kayran ve 84.2 milyon dolar mesabesinde olduğu adisyon edilen adlı ressam Van Gogh’un Ayçiçekleri tablosuna domates çorbası fırlatmış, elan sonradan ellerini duvara yapıştırmışlardı. Olayın peşi sıra 2 aktivist tutuklanmış, tablonun camla korunduğu ve uymazlık görmediği ifade edilmişti.

Grup yapışkanlı eylemleri ile gürültülü getirmişti

Londra’daki Kraliyet Akademisi’nde mevcut Leonardo üstelik Vinci’nin öğrencisi Giampietrino vasıtasıyla 1520’lerde yapıldığına inanılan bile Vinci’nin “Serencam Akşam Yemeği” ünlü eserinin bire bir kopyası olan tabela, Ulusal Galeri’de bulunan John Constable’ın 1821 günlü eseri The Hay Wain’in (Saman Arabası) ve Courtauld Gallery’deki Van Gogh’un 1889 günlü “Peach Trees Mağara Blossom” (Çiçek Açmış Şeftali Ağaçları) tablosu söz konusu grup aracılığıyla meram alınmıştı. Aktivistler, eylemlerinde ellerini lüzuci ile tablolara yapıştırmıştı.

Share: