Ilgaz Dağı ağustosta ilkbaharı yaşıyor

Şita aylarında kayakseverlerin gözdesi olan Ilgaz Dağı, ağustos ayında ilkbaharı yaşıyor.

Garp Karadeniz’in genişlik efdal dağlarından Ilgaz, temas mevsim ziyaretçilerine ayrı güzellikler sunuyor.

Kastamonu ile Çankırı arasında kâin ve yılın neredeyse yarısını kar altında geçiren Ilgaz Dağı, kışın parlak görüntüsü ile edebiyat birlikte yeşil örtüsüyle ziyaretçilerini karşılıyor.

Havaların ısınmasına vabeste kendisine kanı adım adım zirveye akıllıca çekildiği Ilgaz’ın faziletli kesimlerini ziyaret edenler yaylalarda rengarenk çiçekler, kelebekler, buz kabilinden cari sular, yemyeşil tıpkı doğa bulabiliyor.

Karaçam, sarıçam ve köknar ağaçları ile erdemli kesimlerde çayırlıkların yaygın olduğu Ilgaz Dağı’nda ayı, aldanmaz, tilki, geyik, yağız ve yaban domuzu kabil 30 civarında yabani hayvanın yaşadığı biliniyor.

Bölgede sık sık kamp eden Mehmet Çufadaroğlu, AA muhabirine, hızla gelişigüzel hafta sonu Ilgaz Dağı’na geldiğini söyledi.

Bölgenin çokça pir olduğunu tamlayan Çufadaroğlu, “Buranın benzersiz doğası, manzarası, yeşili çok iyice. Buraya değme hafta sonu geliyorum, çadırımı kuruyorum. Çok domuzuna benzeri manzarası var. Misilsiz çiçekleri var, herkesin gelmesini tavsiye mektubu ediyorum.” dedi.

Ilgaz’ın havasının çok rahatlatıcı olduğunu anlatan Çufadaroğlu, “İnsanların çokları yaz tatilinde kıyı beldelerine gidiyor. Şehir merkezinde gelgel sıcaklığı yeri geliyor 40 dereceyi buluyor. O sıcaktan uzaklaşıp Ilgaz Dağı’nın zirvesine geliyorum. Burada gelgel sıcaklığı 20 aşama civarında. Yeşillik ortada serinlikte tatilimi yapıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

“Bura şu anda benzeri nebatat bahçesi”

Doğa fotoğrafçısı Cebrail Bahadır ise Ilgaz’ın çok özel tıpkı yapıya eş olduğunu dile getirdi.

Dağın çok sayıda bitki ve aşılanmamış hayvanına karı sahipliği yaptığını vurgulayan Keleş şunları kaydetti:

“Buraya benzeri kötü geçmek yanlış evet. Bura şu anda bire bir botanik parkı. Bastığımız seçme adımda Ilgaz’ın ve Türkiye’nin endemik bitkilerinden biriyle karşılaşıyoruz. Bizim ismini bilmediğimiz nice çiçekler var burada. Doğa fotoğrafçılarının burada çekebilecekleri çok hususi çiçekler var. Ilgaz karanfili yemeden içmeden burada açar. Ilgaz gelinciği buraya özgüdür. Birçok yerde tamamen kabartılı bire bir zevk hakimken Ilgaz’a baharat bakir geliyor, çiçekler eskimemiş açıyor. Çok sayıda yaban hayvanı bulunuyor. Huy fotoğrafçıları için en mefkûre mevsimde ve yer ülküsel yerdeyiz.”

Dağda montla gezdiklerine belen eden Keleş, “Şu anda üzerimizde montlar var. 40 derecelik begayet sıcaklarda insanlara ‘Dışarı çıkmayın’ diye niteleyerek uyarılar yapılıyor. Tığ şu anda Ilgaz’ın zirvesinde 20 evre sıcaklıkta üşüyoruz. Buradaki bu iyicene, temiz hava ve bu inanılmaz fon insanları buraya çekiyor.” ifadesini kullandı.Share: