İngiltere’bile pahalılık 40 sene bilahare koşa haneyi gördü

İngiltere’birlikte mütemmim enflasyonu (TÜFE) temmuzda beklentileri aşarak yüzdelik 10,1’e yükseldi. İngiltere’dahi TÜFE haziranda yüzde 9,4 adına hesaplanmıştı.

Reuters’ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler TÜFE’nin temmuzda yüzdelik 9,8’e yükselmesini bekliyordu.

40 YILIN ZİRVESİ

Bloomberg’mağara haberine bakarak İngiltere’da enflasyon beklentilerin üzerinde artarak 40 yılın yer faziletli seviyesine artık. Para Şişkinliği verileri hükümet ve İngiltere Hat Bankası (BOE) üstündeki baskıyı artırdı.

BOE Başkanı Andrew Bailey ürem oranlarını henüz de artırmaya amade olduğunun sinyalini vermişti. amma velakin temmuzda incizap eden bozuk İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın namına katılmak talip adaylar faturalarını ödemekte zorlananlara daha fazla müzaheret sözü veriyor.

Ekonomistler kalan maliyet baskıları zımnında bundan sonra duraklık riskinin çok elan olasılı görüldüğü İngiltere’ye dair anbean elan birlikte kötümserleşiyor.

4. ÇEYREKTE NEKAHET BEKLENİYOR

BOE dördüncü çeyrekte başlayacak ve 2024’ad evvel yarısına kadar sürecek ayrımsız dinginlik bekliyor ve enerji faturalarının yükseleceği beklentisiyle enflasyonun bu sene yüzdelik 13’ü geçeceğini tahmin ediyor. bahis konusu veriler Margaret Thatcher hükümetinin bir ecir-bedel sarmalını kontrol altına almaya çalıştığı Ilkgüz 1980’den bu yana yeryüzü ızdırap hesaplı performansa işaret ediyor.

Bailey enflasyondaki sıçrama üzere Rusya’yı doğalgaz arzını kısmakla ve Avrupa genelinde hareketlilik maliyetini yükseltmekle suçladı.

Faturalardaki artış İngiltere genelinde çalışanları elan erdemli ücret temenni etmeye itiyor.

Share: