İnsanlık tarihine ışık tutaç kazıda büyük bulgular elde edildi

İnsanlık tarihine çerağ tutak kazıda heybetli bulgular elde edildi

Üçhöyük’te yapı üretimi, madencilik, kerestecilik, hayvancılığı dair bulgular Anadolu’nun tarihte mehabetli tıpkı istihsal ve tecim merkezi olduğuna bel ediyor

AFYONKARAHİSAR – Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde keşfedilen Üçhöyükte başlatılan kazı çalışmaları kazı bilimi dünyasını henüz ilkin heyecanlandıran ‘Luvi’lerin tarihini elan aşkın aydınlatacak. Kazılarda önceki bulgular ise Hititler’den evvel canlı Puruşhanda beyliğine bel ederken, kazılarda elde edilen Üçhöyük’te yapı üretimi, madencilik, kerestecilik, hayvancılık, dericilik, çanak kadar üretimlerin oldukça kırıcı olduğunun kanıtı olarak gösteriliyor.

Afyonkarahisar Valiliği İl Hars ve Turizm Müdürlüğü yoluyla Bolvadin Üçhöyük 2021 yılında başlatılan kurtarma kazısı bitmeme ediyor. 50 hektarı aşan boyutuyla bilcümle Gün Batısı Anadolu’nun yer iri Tunç Çağı iskân olduğu melhuz, Üçhöyüğün art kısımlarındaki erdemli tepelik alanlar “Fevk Site”, yıldız, maşrık ve güneye makul uzanan alanlar ise “Süfli Şehir” adına isimlendiriliyor.

Son yıllarda yapılan dil bilimi (dilin mukayyet belgelerinin dilsel ve tarihî açıdan incelenmesi) çalışmalarında bu yerleşmenin M.Ö. 2350 yılı civarında Akad Krallığıyla ilişkin mukayyet belgelerde ismi sabık Puruşhanda ile tıpkı meydan olması üzerinde duruluyor. Bu belgelerde ismi geçen kent ile Üçhöyüğün tıpkısı yerler olduğu kanıtlanacak olursa mukayyet belgelerde güzeşte arz sakat kentlerden birinin Bolvadin ilçesi olduğu ortaya çıkarılması hedefleniyor. Kentin M.Ö. 2000 yılı civarında Anadolu’daki ticari organizasyonu yöneten mefret benzeri alışveriş yeri konumunda olduğu ve Puruşhanda kentinin 500-600 sene büyüklüğünde Anadolu’nun batısındaki yer mehabetli beyliklerden birisi olduğu düşünülüyor.

Kazı çalışması Anadolu’nun yüce tıpkısı üretim ve tecim merkezi olduğuna belen ediyor

Hafriyat çalışmaları sırasında elde edilen yapı aletleri, eroin cürufları, mimaride beğenilen ağaçlar, kaliteli çömlekçilik-çömlekler, anahtar aletleri üzere buluntular Üçhöyük’te dokuma üretimi, madencilik, kerestecilik, hayvancılık, dericilik, çanak kadar üretimlerin oldukça gösterişli olduğunun kanıtı. Sözü edilen ürünlerin temini için burada çokça sayıda atölyenin ve ticari işletmenin olduğu düşünülmektedir. Farklı ürünlerin üretimi ile ilişik bu büyüklüğünde söz gelişi ayrımsız arada bulunması Üçhöyüğün hele M.Ö. 3000-1500 yılları beyninde Anadolu’nun kocaman ayrımsız üretim ve ticaret merkezi olduğuna belen ediyor.

“Türkiye turizmi ve kültürü açısından da çokça cesim sonuçlar doğuracak”

Kazı alanını müzakere ederek incelemelerde kâin Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Hafriyat Heyeti Başkanı ve Afyonkarahisar Müze Müdürü Mevlüt Üyümez’den bilgelik aldı. İnceleme sonrası açıklama fail Vali Yiğitbaşı, “Hep bu değerlendirmelerimizin aynı sonucu namına Üçhöyük üzere muhteşem benzeri kültürel ve tarihi alanın ortaya çıkarılmasının hemen Afyonkarahisar namına değil Türkiye turizmi ve kültürü açısından dahi haddinden fazla kebir sonuçlar doğuracaktır” dedi.

Öte yandan, hafriyat çalışmaları 40 yabanlık benzeri ekiple bitmeme ediyor.

Share: