İspanya’da müphemlik yaratan enerji tasarruf planı yürürlüğe girdi

İspanya’üstelik sol koalisyon hükümetinin erke tasarruf planı yürürlüğe girdi.

Ülkede belirsizliklere ve tartışmalara kat açan planın evvel gününde, uygulamada aksaklıklar olduğu görüldü.

Erke tasarrufu kapsamında, amme binalarında, ticari alanlarda, nazik mağazalarda, havaalanları, şimendifer ve otobüs garları kadar erişim altyapılarında, kültürel alanlarda, otellerde iklimleme cihazı kullanımının yaz boyunca 27 aşama ile sınırlandırılması, ayrıca saat 22.00’dan sonra amme binaları, mağazalar ve alışveriş merkezlerinin vitrinlerinin ışıklarının kapatılması gerekiyor.

Yeni kurallara bazı yerlerde uyulduğu bazılarında ise uyulmadığı dikkati çekti.

Mağaza, aşçı ve otel işletmecileri basına yaptıkları açıklamalarda henüz yalınlık brifing ile tamlık uygulama üzere ahit istedi.

Erke tasarrufu planına uymayanlara 60 bin avrodan, çokça sakil ihlaller olması halinde 100 milyon avroya büyüklüğünde nakdî ceza getiren hükümet yetkilileri ise amaçlarının ukubet bölmek olmadığını, gerekli esnekliğin gösterileceğini açıkladı.

Hükümet yetkilileri, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milel yahut Arsıulusal Erke Ajansından yapılan tavsiyeleri hatırlatarak, soğutma veya ısıtmada klimaların yalnız 1 merhale indirilmesinde adam başına yüzde 7’lik tıpkı erke tasarrufu olacağını savundu.

Yeni uygulamadan hastaneler, okullar, spor salonları, kuaförler, çamaşırhaneler ya birlikte kültürel anıtların ışıklandırılmaları affedilmiş tutuluyor.

Ayrıca kışın bile klimalarda 19 dereceye kadar sınırlama getiren planın 1 Son Teşrin 2023’e kadar uygulanması öngörülüyor.

Ana muhalefetteki sağlıklı görüşlü Halk Partisinin iktidarda olduğu Madrid muhtar yönetimindeki domestik hükümet, yıpranmamış uygulamayla ilgili Temel Mahkemesine itiraz edeceğini açıkladı.Share: