İstanbul Bahçelievler Şehremini Bahadır, BM’de abuhava konulu konferansta konuştu

İstanbul Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır, BM Kasaba Programı ve BM İnsan Yerleşimleri Programı’nın katkısıyla New York’ta BM Umumi Merkezi’nde planlı “İklim için Değiş Yaratanlar: Deneyimsizlik İklim Eylemi amacıyla Sayısal İnovasyon” konferansına katıldı.

Konferans sonrası AA’nın sorularını yanıtlayan Keleş, Bahçelievler’da abuhava değişikliği konusunda gençlerle bir nice mesai yaptıklarını söyledi.

Gençleri abuhava üstüne bilinçlendirmek için çalışmalar yürüttüklerini tamlayan Batur, gençlerle ayrımsız drama çalışması yaptıklarını ve abuhava değişikliğine müteveccih neler yapılabileceği üstüne bire bir panel düzenlediklerini anlattı.

Keleş, BM eliyle bu çalışmaları dolayısıyla çağırma edildiği konferansta, Bahçelievler’birlikte gençlerle neler yaptıklarını ve gençlerin iklim değişikliğiyle mücadele konusunda neler yapabileceğini anlattığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının çıkardığı birlik yönetmelikleri uygulamaya çalıştıklarını belirten Bahadır, şöyle devam etti:

“Bunun haricinde zat vizyonumuzla gençlere bu bilinci vermeye mücahede ediyoruz. Şayet gençler bu işe topluluk çıkarsa abuhava değişikliğini minimize edecekler. Yoksa oldukça dünyamız iklim değişikliğinden etkileniyor. Pakistan’daki yeğin felaketi bunun benzeri sonucudur. Bu büyüklüğünde havalar ısınmasaydı, buzullarda erime olmasaydı sularda artım durumu olmayacaktı ve bu büyüklüğünde taşkın olmayacaktı.”

Bahadır, geçen sene Kastamonu’birlikte yaşanan sel felaketinin dahi global abuhava değişikliğiyle ilişkili olduğunu belirtti.

Bahçelievler Şehremini, gençlerle iklim değişikliğiyle ilişik bire bir uyanıklık ortaya koyduklarını tabir etti.

“Bu işin asıl sahibi gençler”

Konferanstaki konuşmasına ilişik bilgelik veren Bahadır, “Bu işin (abuhava değişikliğiyle mücadele) esas sahibinin gençler olduğunu vurguladık. Bu konuda dikkatlerini çektik. Çünkü bayağı gençler bu işe el atarsa, ikbal verirse, ellerini taşın altına koyarsa dijital tıpkı dönemde sayısal çalışmalarla abuhava değişikliğinin önüne geçebiliriz. Bunu kabullenmeleri, üstlenmeleri gerekiyor.” dedi.

Batur, gençlerin birlikte kadınların birlikte iklim değişikliğiyle mücadelede koca azamet oynayabileceğine bel etti. Batur, iklim üzerine eğitilmeleri halinde kadınların bu bilinci çocuklarına ve ailelerine aktarabileceklerini söyledi.

Batur, Çevre Bakanlığının eke tıpkı hissedar olduğunu, bakanlığın ismine “İklim Değişikliği” ifadesinin eklenmesinin yüce ölçüde zihin oluşmasını sağladığını dile getirdi. BM’nin dahi kebir tıpkısı paydaş olduğunu vurgulayan Bahadır, BM ile abuhava değişikliği üstüne çalışmaları sürdüreceklerini kaydetti.Share: