İstanbul Barosu Umumi Kurulu… Başbuğ Adayı Saraç: “Sizi Çağ Yazmaya, 144 Sene Sonradan İstanbul’a Kadın Baro Başkanı Seçmeye ve Cumhuriyetin 100….

BILGI: EDDA SÖNMEZ- OKTAY YILDIRIM/ ALICI: SADIK KARAKULOĞLU

Dünyanın sunu nazik ve Türkiye’nin ilk barosu olan İstanbul Barosu’nun önceki eş başkanı kalkışmak için adaylığını koyan Filiz Saraç, “Bugün karı avukat sayımız erkek sayısından aşkın. Baromuz 144 yıldır temel hakların mücadelesini veriyor. Fakat 144 yıldır kadın baro başkanı olmadı. O halde en esas doğruluk olan eşitliği sağlamanın tamam zamanıdır. Zaman sizi sadece grubumuza görüş vermeye değil, zaman yazmaya, 144 sene sonraları İstanbul’a eş baro başkanını seçmeye ve Cumhuriyetin 100. yılına kadın başkanla girmeye çağırma ediyorum. Bire Bir avukat kendisine kimsenin karşısında eğilmedim. Hiçbir zorla karşısında eğilmeyeceğime saraka veriyorum” dedi.

İstanbul Barosu’nun bakir başkanının seçileceği 52’nci Umumi Asamble toplantısı Körfez Kongre Merkezi’nde sürüyor. İki dönüş sürecek olan genel kurulda 8 avukatlık grubundan 9 aday riyaset üzere yarışıyor.

İstanbul Barosu seçiminde riyaset için yarışacak isimlerden biri da Ilk İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’nun yöre seçimle muayyen adayı Av. Cımbar Saraç oldu. Saraç, İstanbul Barosu’nda Başkan Yardımcılığı ve Genel Sekreterlik, Türkiye Barolar Birliği’nde (TBB) Umumi Heyet Üyeliği gibi görevlerde bulundu.

Saraç, adaylığını car ettiği konuşmada, bu umumi kurulun ruz açmak amacıyla tıpkı punt olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“AHBAPLIK DEVLETİNDEN GİTTİKÇE UZAKLAŞTIĞIMIZ BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ: Gelişigüzel bölüm asıl hakları hiçe sayan, peşpeşe çıkan yasaların karmaşası ve hukuka marjinal uygulamaların süresince mesleğimizi yapmaya çalışıyoruz. Ülkemiz zaman denetleme mekanizmaları sıfır tıpkısı riyaset sisteminin ülfet devletini ortadan kaldıran sürecini yaşamaktadır. Karar bağımsızlığı ağır sıklet derecede zedeli durumdadır. 2003 yılında İstanbul Barosu Belgeseli’nin genel koordinatörlüğünü yaptım. Bu iş sırasında baronun şahit olduğu bütün dönemleri incelediğimde de gördüğüm amacıyla, İstanbul Barosu türe ihlali gördüğünde itiraz fail olmuştur. Hak ihlalleri üstelik iktidarlardan, gücü elinde bulunduranlardan sağlık. Bu sebepledir ki barolar, türe ihlali olduğunda konuşurlar, itiraz ederler ve muhaliftirler.

PARLAMENTER SİSTEM TALEBİMİZ, KUVVETLER AYRILIĞI VE YARGI BAĞIMSIZLIĞI VAZGEÇİLMEZİMİZDİR: Seçilmem halinde  İstanbul Barosu’nda görev yapmış ve yapmakta olan tamlık başkanlarımız kadar, hususiyet devleti ilkelerine uymayan, hukukun üstünlüğüne hilaf uygulamalara itiraz fail bire bir baro başkanı olacağım. Başkanlık sistemi ile kuvvetler ayrılığı henüz birlikte ast eğin edilmiştir. Parlamenter bütün talebimiz, kuvvetler ayrılığı ve etki bağımsızlığı vazgeçilmezimizdir. Yasaları uygulayanlar namına avukatların meslek örgütü barolarımızın Meclis’e aracısız kanun teklifi verebilmesi, baroların ve TBB’nin doğrudan Kanunuesasi Mahkemesi’ne bozma davası açabilmesi amacıyla düzenlemelerin takipçisi olacağız. Esas haklara muhalif kanun ve uygulamaları izlem ve savaşım edeceğiz.

BAŞKAN OLURSAM İNSAN HAKLARI İHLALLERİNDE NELER Mİ YAPACAĞIM? DAHA ILK YAPTIKLARIMI: Başkan olursam eş hakları ihlallerinde neler mi yapacağım? Daha önce yaptıklarımı yapacağım. İstanbul Barosu Genel Yazmanlık dönemimde Pamukova şimendifer kazasının ertesi haset tespitler özne baro heyetindeydim. Depremde çöken kız yurdu amacıyla Bingöl’deydim. Aladağ’daki güçlükle yangını ve Çorlu katar kazasında TBB Yönetim Kurulu üyesi kendisine duruşmalardaydım. Elazığ depremi sonrası Elazığ’daydım. Baro yöneticisi olmadığım 99 depreminde çöken binaların beyninde tespitteydim. STK namına Aydos Ormanı’nın imara açılmamasına alın verdiğimiz mücadelede kudretli olduk. Düzce selinde sorumluların bulunması üzere yaptığımız suç duyurusunda bulunduk. Soruşturmaya cevaz verilmeyince birlikte yaptığımız itirazla kararı kaldırttık. 8 gün ilk Bartın’da madende tıpkısı hareket cinayeti yaşandı. Yaşam hakkı ihlali başta koyulmak amacıyla eş hakları ihlalleri bitmiyor ve bunlar amacıyla mücadeleye bitmeme edeceğiz. Bu vesileyle hayatını kaybeden bilcümle madencilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yurttaşın gücünün yetmediğini gördüğümüz ana haklara ilişkin mağduriyette yanlarındaydık. Yanlarında olmaya devam edeceğiz.

SANSÜR YASASINA, MESLEKTAŞLARIMIZA YAPILAN SALDIRILARA KARŞI MÜCADELE EDECEĞİZ: Sıkı Denetim yasasına ilgili yekpare toplumun üstüne gelen çığın bire bir afet gibi toplumu demokrasimizi, düşünce ve doyum özgürlüğünü, tabir özgürlüğünü tehlikeye soktuğu kemiksiz. Sıkı Denetim yasasına alın İstanbul Barosu olarak savaşım edeceğiz. Adaletli yargılanma talebindeki Selçuk Kozağaçlı, sosyal muhalefetin olduğu yerde savaş veren, toplumsal davaların avukatı Can Atalay içinde İstanbul Barosu’nun mücadelesini sürdüreceğiz.Meslektaşlarımız de görevlerini yaparken şiddete maruz kalıyor. Avukatlık mesleğinin saygınlığına yapılan her geveze vatandaşın adalet arama özgürlüğüne savunma hakkına saldırıdır. Avukatsız tıpkısı etki isteyen anlayışın mergup haksız söylemler avukatlara şiddeti arttırıyor. TBB Yönetim Kurulu üyesi olarak TBB adına karışan olduğum ve duruşmalarını takip ettiğim meslektaşım Av. Ersin Arslan’ı, yakın zamanda Bakırköy’dahi katledilen Av Servet Bakırtaş’ı rahmetle anıyorum. Tek meslektaşımızın şiddet mağduru olmaması üzere, meslektaşlarımıza müteveccih şiddette baroların aldırmaz şartsız müdahil olabilmelerini nail olmak üzere mücadeleyi sürdüreceğiz.

GENÇÇ MESLEKTAŞLARIMIZIN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ: Ünsiyet fakültelerinin hesapsız ve programsız mezun vermeleri üzerinde tabiatıyla ki uğraş edeceğiz. Müfredatlarının henüz ongun arkaç gelmesi için talepkar olacağız. Bütün meslektaşlarımızın özellikle da zihayat meslektaşlarımızın ve stajyer avukatların hal bekleyen bir nice sorunu bulunuyor. İş alanlarının daralması, kazançlı ve içtimai müşkülat özellikle zinde meslektaşlarımızın geleceğe dayalı umutlarını yitirmesine bozukluk oluyor. Umudunu yitirmeyin canlı meslektaşlarım. Yeni döneme ait projelerimizi dinç meslektaşlarımızla gelişigüzel hazırladık. Şubat ayından bu yana çekim ve projelerimizi, geleceği mensur edecek siz gailesiz avukat meslektaşlarımızla ve stajyer avukatlarımızla alay malay hazırladık ve gelişigüzel hayata geçireceğiz. Gailesiz meslektaşlarımızın sayısından yakınmayacak, bu gücü mesleğin gücüne dönüştüreceğiz. Tendürüst meslektaşlarımız başta atılmak üzere ekonomik ve sosyal sorunlarına baronun yetkileri çerçevesinde çözümler bulacağız. Bu öncelikli hedefimiz olacak. Geçmişin deneyimi ile gençliğin vizyonunu ve dinamizmini bir araya getirerek mesleğimize elan da balaban katkılar sunacağız.

CMK AVUKATLARIMIZIN BİRÇOK SORUNU VAR: Ukubet Muhakemesi Kanun’u (CMK) kapsamındaki avukatlık ecir tarifesinin arttırılması ve uzlaştırmacıların avukatlardan oluşması üzere mücadelemize bitmeme edeceğiz. Adliyelerin yönetiminde kortej sahibi olacağız. 2005 yılında İstanbul Barosu CMK Komisyonu’ndan sorumluydum. Kanun değişiklikleri olmuştu. Ödemelerde takı olmuştu. ve önce gösteri kararını almış ve kâh istisnalar dışında durdurmuştuk. CMK’birlikte KDV yüzde 8’e indirildi. Algı muafiyeti sağlanmasına amacıyla uğraşacağız. Acun düzeninin gittiği yerin avukatlık mesleğine nerelerde aksiyon alanları yaratacağını tespitle, ülkemiz avukatlarını dünya ölçeğinde avukatlar haline getirecek tahlilleri gailesiz avukatlarla birlikte yapmalıyız. Dünya baroları ile yapılacak iş birliği protokolleri ile değme gözyaşı grubunda meslektaşımızın ilişki duydukları alanlarda kendilerini geliştirme imkanı sağlamalıyız.

ÇEVREYE DUYARLI OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ: Baromuzun kasaba kent ve mamure hukuku alanındaki, iklim değişikliği komisyonlarımızın alanındaki çalışmalarını henüz de artıracağız. İstanbul’un akciğerleri Aydos’un imara açılmaması için STK gözetiminde yürüttüğümüz ve bayındırlık planının iptali ile sonuçlanan mücadeleye analog belde amacıyla mücadelemizi baromuzda bile bitmeme ettireceğiz. Yeşil tıpkısı dünya üzere, zinde yakınlarda hayat hakkı için çalışacağız. Keyif ile ilgilendiren tüm çalışmaları ev bireylerimizi üstelik kapsayacak şekilde geliştirmeye, devam edeceğiz. TBB Umumi Heyet üyeliğim sırasında çoklu baroya ve temsilde adaletsizliğe cebin mücadele verenler arasındaydım. Ankara’bile baro başkanlarını karşılayan onlarla polis barikatlarında kalandım. Meslek örgütlerini boğmak talip, barolarımızı yarıcı anlayışlara karşı mücadelemiz sürecektir.

SEÇİLDİĞİM TAKDİRDE 144 YILLIK İSTANBUL BAROSU’NUN İLK KADIN BAŞKANI OLACAĞIM: 32 yıldır adliye koridorlarında sizler kadar avukatlık yapmaktayım. İstanbul Baromuzda Umumi Heyet Üyeliği, Genel Yazmanlık, Komutan Yardımcılığı oluşmak için birçok görevde bulundum. TBB Meşveret Eğitim Bilimi Oturmuş Üyeliği ve Staj Eğitim Merkezi Icra Oturmuş Üyeliği yaptım. 2017-2021 döneminde TBB Umumi Heyet Üyeliği yaptım.  ‘Avrupa Konseyi Kanunuesasi Mahkemesi’ne Bireysel Referans Sisteminin Desteklenmesi Eş Projesi’nde TBB Temsilcisi, ‘TBB Kadın Hukuku Komisyonu Koordinatörlüğü’, ‘Türkiye Barolar Birliği CMK Yarkurul Başkanlığı’ görevlerinde bulundum. Yaptığım görevlere, önseçim sonrası namzet adına geldim. Demokrasiye özden inanıyorum. Bu nedenle grubumuzda bütün kurullarımızı yöre seçimle belirledik. Baro başkanlığını meslektaşlarımızla gelişigüzel temizlemek, mesleğimizin ihtiyaçları ve sorunlarına gelişigüzel hal uydurmak yerine görüyorum. Seçildiğim takdirde 144 yıllık İstanbul Barosu’nun evvel kadın başkanı olacağım.

İSTANBUL BAROSU MESLEK ÖRGÜTÜNDEN İBARET DEĞİLDİR: İstanbul Barosu iz örgütünden ibaret değildir. Zira, İstanbul Barosu tarihsel mücadelenin örgütüdür. İstanbul Barosu, eşinden çaba gören, katledilen kadınlarımızın, istismara uğrayan çocuklarımızın çığlıklarına ilgisiz kalmayanların, kulağını tıkamayanların örgütüdür.

CUMHURİYET’E  VE ATATÜRK’E HEPİMİZİN BORCU VAR: İstanbul Barosu, doğruluk diyen amma sesini duyuramayanların sesidir. Zaman İran’üstelik Afganistan’üstelik kadınlar hakları üzere savaşım veriyor. Esenleme olsun diyorum. Bu hakları bize yıllar önceki sağlayan Cumhuriyet’e ve Atatürk’e hepimizin borcu var. Çokça sayıda baromuz genel kurullarını tamamladı. Seçilen cemi başkanlarımız kutluyor ve başarılar diliyorum. Fakat Artvin -Arkaç Varan, Bilecik -Halime, Bitlis -Gülhan Bayram Evre, Bolu – Perihan Bengü Akşemsettin, Çanakkale Hande Keskin, Ordu-Sibel Torun, Sakarya-İlknur Ebiz Baht, Samsun-Bulak Gürsel Yıldıran, Sinop- Funda Öztürk Yıldıran, Trabzon-Kalp Bahadır Işıklı, Tunceli- Fatma Kalsen, Yalova-Elif Turnacı Çavuş… Avrat baro başkanlarıma buradan antrparantez esenleme gönderiyorum. Siz meslektaşlarımızın desteği ile haddinden fazla geçenlerde İstanbul Barosu Başkanı adına aralarına katılacağıma inanıyorum.

SİZİ CUMHURİYETİN 100. YILINA KADIN BAŞKANLA GİRMEYE ÇAĞIRMA EDİYORUM: Bugün eş avukat sayımız eş sayısından fazla. Baromuz 144 yıldır anne hakların mücadelesini veriyor. Fakat 144 yıldır avrat baro başkanı olmadı. O halde sunu asıl adalet olan eşitliği sağlamanın tamam zamanıdır. Zaman sizi hemen grubumuza fikir vermeye değil, zaman yazmaya, 144 yıl sonradan İstanbul’a karı baro başkanını seçmeye ve Cumhuriyetin 100. yılına avrat başkanla girmeye nida ediyorum. Bire Bir avukat olarak kimsenin karşısında eğilmedim. Tek gücün karşısında eğilmeyeceğime küçümseme veriyorum. Ama bu imkanı sağlayıcı Atatürk huzurunda bu yolu açan evvel avrat avukatımız Ülker Ağaoğlu’nun hatıraları uğrunda saygıyla eğiliyorum.”

Share: