İSTANBUL-NAZIR ÇALIM İLK EVİM-İLK İŞYERİM IÇTIMAI BÖLÜK PROJESİNİN DETAYLARINI ANLATTI

Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Kurum, geçmiş açıklanan Cumhuriyet tarihinin en iri toplumsal göz projesiyle ilişkin, “Milletimizi bildirme çok sevindiren öz, bakir yuvalarımızın doğal fiyat üzerinden yaptığımız yüzdelik 40 tenzilat oldu. İlk etabın envestisman maliyeti 422 bilyon lira. Bu bedelin yüzdelik 40’ını Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. Gençlerimiz bu projeyle ilk defa hususi bir hane hakkına sahip olacaklar. Ilkgüz 1992 tarihinden sonraları doğan zinde kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden başvurma edebilecekler” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geri Cumhuriyet tarihinin sunu nazik içtimai basamak projesinin detaylarını açıklamıştı. Başvuruları zaman başlayan ve teşrinievvel kocaoğlan sonuna büyüklüğünde sürecek proje kapsamında Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Çekicilik İlk Evim-İlk İşyerim ismi verilen sosyal basamak hamlesine ait düşkünlük edilenleri anlattı. Beşiktaş’taki bire bir otelde düzenlenen toplantıda TOKİ Başkanı Ömer Keder de saha aldı. Nazır Alım, zaman başvurusu başlayan projenin 12.45 itibariyle 225 bin referans aldığını belirtti.  Vekil Alım, projeyle hane ve icar fiyatlarında dahi düşüş yaşanabileceğini vurguladı.

EMEKLİ VE GENÇLERE 50’ŞER BİN GÖZ

81 ilde, 600 ilçede projelerin yapıldığını tamlayan Vekil Alım, “Ayırmış olduğumuz kontenjanlarla gelişigüzel, pozitif ayrımcılık yerine anlatım ettiğimiz kontenjan sıralamamız şöyle. Şehit ve gazi ailelerimiz amacıyla 12 bin 500 hane ayırıyoruz. Sakat kardeşlerimize gine tıpkısı şekilde 12 bin 500 konut ayırıyoruz. Emeklilerimize ve gençlerimize birlikte 50’şer bin hane kontenjanı bu proje kapsamında sunuyoruz” dedi.

GENÇLERİMİZ İLK KERE HUSUSI BÖLÜK HAKKINA SAHİP OLACAKLARBakan Gelgel, “Gençlerimiz bu projeyle ilk kez özel bire bir konut hakkına eş olacaklar. Ilkgüz 1992 tarihinden sonradan doğan genç kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden başvurma edebilecekler. Başvuru amacıyla 18 yaşı kıstasımız var. Sosyal ev projesinden faydalanacak vatandaşlarımızın başvurularını illerde bildirme birkaç bire bir sene durma etmesi veya o ilin nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor. Değme haneden takkadak ayrımsız referans hakkı olabilecek. Vatandaşlarımızın eşinin ve çocuklarının üzerinde konuta başvuracaklarsa bölük, hareket adına başvuracaklarsa hisse senedi yeri, arsaya başvuracaklarsa arsasının ve konutunun bulunmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

2 ARTI 1 EV 2 BİN 800,  3 ARTI 1 KARI 3 BİN 187 LİRABakan Çalım, “Milletimizi bildirme çokça sevindiren öz, kullanılmamış yuvalarımızın doğal fiyat üzerinden yaptığımız yüzdelik 40 tenzilat oldu. 81 ilimizde, 609 ilçemizde yapacağımız toplumsal ev projelerimizde vatandaşlarımız, toplamda 608 bin liralık fiyata sahip 2 pozitif 1 konutlarımıza, aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 ay vadeyle bu konuta topluluk olacaklar. Mecmu 850 bin liralık fiyatla 3 artı 1 konutlarımızın ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle, 240 vadeyle erişebilecekler. Elan önceki 14 bin ve 16 bin kendisine açıklanmıştı. Yapılan görevli maaş artışları vesilesiyle dahi bu oranları artırdık. İstanbul’üstelik aşama geliri 18 bin liranın, ayrıksı illerde 16 bin liranın altında olan herhangi bir vatandaşımıza müracaat kapımız yıldızlı” dedi. Nazır Kurum, taksitlerin sözleşmeden sonraları başlayacağını ve mecmu daire bedelinin yüzdelik 10’unun peşinat yerine verileceğini söyledi. Konutların 50 binini İstanbul’üstelik, 18 binini Ankara’dahi, 12 bin 500’ünü İzmir’dahi, 10 binini Gaziantep’te, 8 bin 650’sini Bursa’dahi, 7 bin 500’ünü Konya’de, 4 bin 500’ünü Kayseri’dahi yapılıyor.

SOSYAL HANE SAHİBİ VATANDAŞLARIMIZIN SAYISI 10 MİLYONA ULAŞACAKBakan Alım, “20 yılda 1 milyon 170 bine ulaştırdığımız basamak sayısını inşallah bu projelerle alay malay 2028 yılına geldiğimizde 2 milyon rakamına çıkartmış olacağız. Toplamda sosyal hane sahibi vatandaşlarımızın sayısı bile tahminî 10 milyona kazanmış olacak” dedi.

2 YIL İÇİNDE ARSALARA İNŞAATLARINI YAPABİLECEKLERAlt yapıları ve imarı bitmiş arsalar üstelik sunulduğunu belirten Icra Vekili Gelgel, “Hep 60 milyon metrekarelik alanda planlarını hazırladığımız 100 bin konutluk arsamız hazır. Faizsiz şekilde arsalarımızı sunuyoruz. İki nev arsamız var. İlki 350 ila 500 metrekare büyüklükte arsalar olacak. Bunlar müstakil konutların yapılacağı arsalar. Ev büyüklükleri birlikte 105-150 metrekare ortada değişen konutları yapabilecekler. Fiyatlarımız 192 bin 500 liradan başlıyor. Bin 604 liradan başlayan taksitler 10 sene önel ile faizsiz tıpkısı şekilde ödeyeceği yöntemle vatandaşlarımız arsasını alabilecekler. Sözleşmeye müteakip 2 sene içerisinde arsalarda inşaatlarını yapabilecekler. Maharet bindi vereceğiz, proje desteği vereceğiz” diye konuştu. Bakan Kurum, hisseli parsel için bile mahiye 937 liradan başlayan taksitlerin olacağını belirtti.

28 İLDE 10 BİN YENİ İŞ YERİBakan Gelgel, “Esnafımızai sanayicimize, gençlerimize eskimemiş hisse senedi yerlerimizi sunacağız ve 10 bin skor aksiyon yerimizi geçmiş etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya kadar 28 ilimizde bu projemiz 50 ila 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin kullanılmamış hareket yapmış, vatandaşlarımıza kazandırmış olacağız. 350 bin liradan başlayacan fiyatlarla 2 bin 633 liralık taksit taksit, 120 kamer vadeyle sanayicimize, tendürüst girişimcilerimize bu projemizi sunmuş olacağız” dedi.

BASAMAK VE KİRA FİYATLARI BILE ETKİLENECEK

Bakan Çalım, “Yuvalarımızın gelişim yerlerimizin toplam envestisman değeri tahminî 900 milyar lira. İlk etabının yatırım maliyeti 422 milyar liralık. Bu bedelin yüzde 40’ını dahi devletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. 2 trilyondan fazla finansal ve üretime çevrik ayrımsız iktisadi hareketliliği başlatacak. Sülale ve kira fiyatlarında doğrusu proje duyulur duyulmaz hor gelmeye başladı, düşürecektir” ifadelerini kullandı.

– Karaköse

Share: